Czasowa

Przedwczesne odejście – wydarzenia trakcyjne wg tekstu George’a Taboriego oraz instalacja towarzysząca

#

Punktem wyjścia do wydarzeń trakcyjnych jest sztuka George’a Taboriego „Przedwczesne odejście”, której akcja rozgrywa się w 2066 roku, w czasach, gdy na Ziemi dokonuje się eksterminacji osób po pięćdziesiątce. Obywatele są zmuszani do comiesięcznego meldowania się̨ przed komisją Policji Politycznej zwanej Pol-Polem. Wybranych wywożą Czarnym Autobusem nad tzw. Małą Niagarę, wodny grób. Karl i Santora podejmują próbę ucieczki przed swoim przeznaczeniem.

„Wydarzenie trakcyjne” oznacza tu przedsięwzięcie, którego cechą charakterystyczną jest przepływ i wzajemne przenikanie się różnych form artystycznych. Tak pojęta sztuka wykracza poza tradycyjnie rozumiany obszar teatru, sztuk wizualnych, koncertu czy występu estradowego. Nie ma jednego, np. reżyserskiego, punktu widzenia.

Wydarzenia trakcyjne „Przedwczesne odejście” odbędą się w budynku Łaźni Muzeum Śląskiego tylko 10 razy (szczegóły poniżej). W dniach od 23 listopada 2019 do 9 lutego 2020 będzie można natomiast eksplorować przestrzeń, która stanowić będzie scenografię do wydarzeń trakcyjnych.

Koncepcja: Agnieszka Roszkowska, Emilia Sadowska, Krzysztof Ogłoza, Zbigniew Libera / asystentka Zbigniewa Libery: Ewa Libera / opracowanie muzyczno-dźwiękowe: Mariusz Szyc / zdjęcia: Filip Dziworski / fotografie: Zbigniew Libera / kostiumy: Marta Szypulska (film), Agnieszka Roszkowska / charakteryzacja: Izabela Jahnz (film), Joanna Chudyk i Katarzyna Gajda (fotografie)

WYDARZENIA TRAKCYJNE:

Premiera: 23 listopada 2019 / godz. 20.00 / łaźnia (brak biletów)

Pozostałe terminy: 24 listopada 2019 / godz. 20.00 / łaźnia (bilety)

7 grudnia 2019 (bilety) / 8 grudnia 2019 (bilety) / 10 stycznia 2020 / 11 stycznia 2020 / 12 stycznia 2020 / 7 lutego 2020 / 8 lutego 2020 / 9 lutego 2020 / godz. 19.00 / łaźnia

Spotkanie z twórcami wydarzenia – „O wydarzeniu trakcyjnym”: 24 listopada 2019 / godz. 17.00 / poziom -3, sala A / wstęp 1 zł / bilety do nabycia przed wydarzeniem

BILETY NA WYDARZENIA TRAKCYJNE:

30 zł / 20 zł (ulgowy) do nabycia w kasie bądź w systemie elektronicznym.

Dla posiadaczy biletów wstępu do Muzeum Śląskiego obowiązuje bilet ulgowy.

Bilety wstępu na instalację poza wydarzeniami trakcyjnymi – zgodnie z cennikiem.

• Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1
  • zobacz na mapie