Stała

• Dla kogo: Dzieci, Młodzież, Dorośli
  • Kurator wystawy:
    Piotr Sworzeń

Ekspozycja poświęcona śląskiemu przemysłowi w produkcji zbrojeniowej XIX i XX wieku zlokalizowana jest przy alei Korfantego. Wystawa o charakterze studium magazynowego prezentująca udział i rolę śląskiego przemysłu militarnego XIX i XX wieku w wytwarzaniu surowców, materiałów oraz gotowych egzemplarzy broni, uzbrojenia oraz oporządzenia wojskowego.

Na jej potrzeby przywrócony został w piwnicach oryginalny schron przeciwlotniczy z roku 1939. Zbudowano go, by służył dyrekcji koncernu przemysłowego Huta Pokój, która urzędowała niegdyś w tym budynku. Schron składa się z dwóch pomieszczeń, wypełnionych obecnie przez obiekty militarne, które ilustrują wkład przemysłu śląskiego w produkcję zbrojeniową.

Można tu zobaczyć m.in. legendarną polską armatę przeciwpancerną Borfos wzór 36 kaliber 37 mm. W pierwszej części zlokalizowaliśmy eksponaty upamiętniające obrońców obszaru uprzemysłowionego Śląska na początku II wojny światowej tj. żołnierzy 73. Pułku Piechoty odznaczonego Orderem Virtuti Militari za zasługi bojowe. W schronie znajdują się ponadto ocalone elementy wyposażenia fortyfikacji Obszaru Warownego Śląsk.

UWAGA!

• Wystawa udostępniana jest wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się na zwiedzanie w Pracowni Przemysłu Śląskiego (t. 32 779 93 80).

Kurator: Piotr Sworzeń

Unia Europejska Program regionalny EOG GRANTS - logo Norway Grants - logo