
Kolekcja dzieł plastycznych dokumentujących pracę nad spektaklami teatralnymi prowokuje do zadawania pytań dotyczących formy i idei w sztuce, łączenia podziwu dla dzieł sztuki z namysłem nad zawartą w nich koncepcją. Współcześni scenografowie, spadkobiercy postaw awangardystów z początku XX wieku, rozwijają w swych pracach refleksję o świecie, często zanotowaną w szkicach lub w uwagach na marginesach rysunków koncepcyjnych oraz rewersach projektów.
Poszukiwania służące ukazaniu uniwersalnego języka sztuki, której podstawą jest rysunek, stwarzają okazję do zestawienia projektów scenograficznych z obrazami, a także do połączenia kolekcji tworzących zbiory sztuki współczesnej Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Prezentacja rysunków wykonanych ołówkiem, tuszem lub pastelami na papierach – obok kolaży lub obrazów malowanych na płótnie fotograficznym – odzwierciedla wielość technik w pracach inicjowanych decyzją o zaznaczeniu punktu, a następnie przedłużeniu go i stworzeniu kreski. Tak uproszczony opis podkreśla znaczenie gestu artysty, świadczy o charakterze i ekspresji jego warsztatu, a także wskazuje podstawowe znaczenie procesu intelektualnego zmierzającego do stworzenia zapisu modelu świata, czyli układu relacji między człowiekiem a przestrzenią. Ten podstawowy problem scenograficzny jest eksponowany w dziełach wybitnych polskich artystów, takich jak Jan Berdyszak, Bohdan Cieślak, Jerzy Gurawski, Tadeusz Kantor, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Jerzy Skarżyński, Janusz Wiśniewski, reprezentujących dokonania kolejnych pokoleń mistrzów, którzy utrzymują ze sobą krytyczny dialog.
Wirtuozi wyobraźni. Teatralne rysunki postaci i przestrzeni w twórczości artystów współczesnych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach
kurator: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk
projekt przestrzeni: Krystian Banik
26.02.2021- 25.04.2021
Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1 / budynek Centrum Scenografii Polskiej
- Typ wystawy: Czasowa
- Kurator wystawy:
Agnieszka Kołodziej-Adamczuk - Absolwentka Historii Sztuki na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Ukończyła Podyplomowe Studium Filologii Polskiej KUL, Podyplomowe Studium Teatrologiczne przy Instytucie Filologii Polskiej KUL oraz studia podyplomowe w Katedrze Scenografii na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Kustosz Muzeum Śląskiego w Katowicach, autorka artykułów poświęconych przestrzeni teatru i polskiej awangardzie XX wieku.
Wystawy, które mogą Cię zainteresować

Imaginarium. Rzeźby Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej
06.11.2020 -28.03.2021

Fotoplastykon: Śląski pejzaż miejsko-industrialny. Nostalgiczna podróż przez Górny Śląsk z początków XX wieku
15.01.2020 -10.05.2020

Dzieje wędrującej kolekcji
30.08.2020 -21.03.2021

Harmony Marcin Ryczek
24.10.2020 -11.04.2021