
Wystawa jest próbą nakreślenia obrazu świata już nieistniejącego a ciągle przyciągającego uwagę. Zostawiając na boku sprawy historycznej polityki czy ekonomii chcemy pokazać życie prywatne – społeczne i towarzyskie, handel, rzemiosło, szkołę i pracę.
Obok szkolnej ławki z Rybnika, plakatów reklamujących ówczesne supergwiazdy Mieczysława Fogga i Hankę Ordonównę można zobaczyć rower katowickiej firmy „Ebeko”, motocykl „Moj”, porcelanę od Gieschego. Ukazana jest również rzeczywistość urzędów, policji pilnującej porządku i zawsze stojącej na posterunku straży pożarnej reprezentowanej przez mundury i sprzęt. Na ekspozycji pokazane zostały przedmioty związane z wojskiem, zarówno popularnym w Katowicach 73 pułkiem piechoty jak i słynnymi podhalańczykami z Bielska i Cieszyna.
Ile kosztował abonament radiowy i jaka była dozwolona prędkość na drodze, ile zezwoleń potrzeba by zbudować dom, jak posługiwać się automatem telefonicznym, jak wyglądał słup graniczny i beskidzka „heligonka”? – na te pytania wystawa odpowiada.
Kurator wystawy: Jarosław Racięski.
- Typ wystawy: Czasowa
- Kurator wystawy:
Jarosław Racięski - Historyk, muzealnik. Emerytowany pracownik Muzeum Śląskiego, w którym pracował od 1985 r. Autor i współautor ponad 50 wystaw, wyróżniany i nagradzany w ogólnopolskich konkursach na najciekawsze wydarzenie muzealne. Kurator wystawy stałej o historii Górnego Śląska "Światło historii". Autor licznych publikacji, m.in. "Angielsko-polskiego i polsko-angielskiego słownika bronioznawstwa historycznego" i "Encyklopedii Dzikiego Zachodu".