Zwiększenie dostępności Muzeum Śląskiego w Katowicach dla osób ze szczególnymi potrzebami – etap II

Zwiększenie dostępności Muzeum Śląskiego w Katowicach dla osób ze szczególnymi potrzebami – etap II 1Muzeum Śląskie otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Infrastruktura kultury” na budowę windy zewnętrznej dostosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja realizowana jest w ramach zadania pn. „Zwiększenie dostępności Muzeum Śląskiego w Katowicach dla osób ze szczególnymi potrzebami – etap II”.

Całkowita wartość zadania wynosi 608 tys. zł netto, z czego dofinansowanie przyznane w ramach Programu Infrastruktura kultury wynosi 260 tys. zł, pozostałe środki to wkład własny Muzeum Śląskiego.
Teren dawnej kopalni Katowice przekształcony na funkcje muzealne stanowi otwartą i ogólnodostępną przestrzeń publiczno-parkową, usytuowaną na wzniesieniu, w związku z czym dostęp do północnej części terenu możliwy jest obecnie za pomocą schodów i niedostępny dla osób z trudnościami w poruszaniu się, osób na wózkach inwalidzkich oraz osób z wózkami dziecięcymi. Budowa windy pozwoli na pokonanie różnicy w terenie sięgającej 4,5 m, a także bezpośrednią komunikację terenu północnego z parkingiem zewnętrznym z miejscami dla osób niepełnosprawnych oraz głównym wejściem do muzeum.

Prace budowlane będą prowadzone od sierpnia do końca 2021 roku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z budżetu państwa