Maszynownia szybu „Bartosz” ponownie otwarta dla zwiedzających!

Od 10 sierpnia serdecznie zapraszamy do zwiedzania budynku maszynowni szybu „Bartosz”, w której zobaczyć będzie można unikatową XIX-wieczną maszynę parową. Dwucylindrowa maszyna zakupiona w 1892 roku jako część inwestycji związanej z modernizacją szybu „Beniamin” (później „Bartosz”) działała aż do 1996 roku, co czyni ją najdłużej eksploatowaną czynnie maszyną parową w polskim górnictwie.

Jest to jeden z najcenniejszych eksponatów, znajdujących się w naszej industrialnej kolekcji, które opowiadają historię dawnej kopalni „Katowice” („Ferdynand”) i pierwszy etap oferty, którą Muzeum Śląskie zaprezentuje w kolejnych etapach prac rewitalizacyjnych terenu północnego.

Budynek maszynowni będzie można zwiedzać we wtorki i weekendy  w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp na ekspozycję będzie możliwy w ramach biletów na wystawy stałe i czasowe oraz w ramach specjalnego biletu industrialnego, który będzie uprawniał do wejścia jedynie do budynku maszynowni. Bilet ten będzie można kupić w kasach i online w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy). Wtorek jest dniem bezpłatnym.

Ponadto wszystkich zainteresowanych zwiedzeniem maszynowni szybu „Bartosz” z przewodnikiem zapraszamy na oprowadzanie ścieżką „Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim”, które odbywać się będzie w soboty i niedziele o godz. 11.30, a także w czwartki o 17.30.

Budynek maszynowni nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach. Zostanie on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową po rewitalizacji budynku.