A A A

Muzeum Śląskie znajduje się na terenie dawnej kopalni „Katowice”, którą zamieniliśmy w unikatową kopalnię kultury, udostępniając bogate i różnorodne kolekcje na głębokości 14 metrów pod powierzchnią terenu. Na zewnątrz widoczne są jedynie przeszklone bryły budynków administracyjnego i foyer oraz sześć szklanych boksów, które doświetlają podziemne ekspozycje. Dzięki odpowiednio dobranym proporcjom obiekty te harmonizują z zespołem istniejących budowli. Pod ziemią jest także trzykondygnacyjny parking, sala audytoryjna na 320 miejsc, biblioteka, sale edukacyjne i konferencyjne oraz imponująca przestrzeń ekspozycyjna o wysokości 12,5 m nazwana holem centralnym.

Siedziba Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w katowickiej Strefie Kultury wraz z otaczającym go parkiem stanowi doskonałą przestrzeń do działań edukacyjnych, ale również pokazów filmowych, festiwali muzycznych, spotkań kulturalnych czy rodzinnych spacerów.

 

Godziny otwarcia

poniedziałek: nieczynne

wtorek-niedziela: 10:00-20:00

Parking

Muzeum dysponuje parkingiem naziemnym, liczącym 120 miejsc postojowych, w tym 9 dla autokarów i 7 dla osób z niepełnosprawnością ruchu, oraz trzypoziomowym parkingiem podziemnym liczącym 220 miejsc, w tym 12 dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Każdy poziom parkingu podziemnego jest skomunikowany z przestrzeniami muzealnymi za pomocą wind. Samochody z instalacją LPG oraz wyższe niż 2 m mogą korzystać jedynie z parkingu naziemnego.

Parkowanie do trzech godzin jest bezpłatne. Za każdą kolejną godzinę parkowania pobierana jest opłata w wysokości 5 zł w automatach znajdujących się przy obu parkingach. Możliwa jest płatność zarówno gotówką, jak również kartą. Parkowanie jednośladów jest bezpłatne. Na oba parkingi wjechać można od ul. Dobrowolskiego.

Cennik biletów

Cennik biletów wstępu do Muzeum Śląskiego.

Czas zwiedzania

Średni czas zwiedzania wystaw Muzeum Śląskiego wynosi 2,5-3,5 godzin.

Zwiedzaj z przewodnikiem

Zwiedzanie Muzeum Śląskiego z przewodnikiem muzealnym to oferta adresowana do grup zorganizowanych, zarówno szkolnych, jak i dorosłych.

Poznaj ścieżki zwiedzania Muzeum Śląskiego z przewodnikiem

Wydarzenia

Zachęcamy do udziału w wykładach, oprowadzaniach kuratorskich, jak również warsztatach i panelach dyskusyjnych!

Przejdź do kalendarza wydarzeń

Restauracja

Smaczne jedzenie, nowoczesny design oraz bogate menu – właśnie to znajdziecie w bistro i kawiarni Moodro, która zaprasza wszystkich gości muzeum (i nie tylko) na śniadania, lunche i desery.

Bistro Moodro & Cafe znajduje się na poziomie 0 w budynku administracyjnym

Sklep muzealny

Znajduje się w budynku głównym muzeum na poziomie -2. W sprzedaży dostępna jest oferta wydawnictw Muzeum Śląskiego, jak również inne katalogi i albumy dotyczące regionu, sztuki, historii, a także unikatowe pamiątki z Katowic, które oddają niepowtarzalny klimat i charakter Śląska.