Nagrania audiodeskrypcji wybranych dzieł są dostępne bezpłatnie na urządzeniach przenośnych w kasach oraz na stronie internetowej.
W przestrzeniach galerii sztuki oraz na ekspozycji „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” umieszczone są tyflografiki.
Wybrane rzeźby i instalacje są udostępniane do dotykania w obecności asystenta ekspozycji po wcześniejszym umówieniu się. Kontakt: dostepnosc@muzeumslaskie.pl lub bezpośrednio z pracownikami kasy muzeum.
Na życzenie udostępniana jest makieta dotykowa wieży wyciągowej szybu Warszawa II.
W kasach oraz w Strefie wyciszenia dostępne są: informator w alfabecie Braille’a z wypukłymi planami muzeum oraz katalog wybranych dzieł w wersji wypukłej.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną oraz oprowadzania.
Osoby niewidome mogą korzystać z dostępnych ścieżek dotyku, oprowadzania z audiodeskrypcją, warsztatów i innych wydarzeń programowych.
Rajza po muzeum – oprowadzanie po wystawach stałych i czasowych dostosowane do potrzeb osób niewidomych.
Byzuch u Ferdynanda – oprowadzanie po terenie zewnętrznym oraz prezentacja wybranych budynków muzeum dostosowane do potrzeb osób niewidomych.
Osoby z niepełnosprawnościami w ramach biletu upoważniającego do zwiedzania mogą skorzystać z oferty przewodnickiej bezpłatnie po wcześniejszej rezerwacji:
przewodnicy@muzeumslaskie.pl
dostepnosc@muzeumslaskie.pl
tel. 32 2130 892, kom. 504 269 094
Niewidomym oraz słabowidzącym czytelnikom udostępniamy na miejscu lupę elektroniczną oaz urządzenie lektorskie, dzięki któremu niemal wszystkie pozycje z naszej Biblioteki są dostępne w wersji dźwiękowej. Jedno ze stanowisk komputerowych zostało wyposażone w kontrastową klawiaturę z powiększonym liternictwem.
Urządzenie lektorskie udostępniamy wraz z słuchawkami nausznymi zabezpieczonymi jednorazowymi higienicznymi nakładkami. Przed planowanym przyjściem prosimy o kontakt z pracownikiem Biblioteki: p.siebor@muzeumslaskie.pl lub telefon 787 097 469. Przygotujemy dla Państwa odpowiedni sprzęt oraz książki. Możemy także uprzednio zeskanować wybraną książkę i udostępnić do natychmiastowego odsłuchu.
Stanowiska kasowe, recepcja oraz audytorium są wyposażone w pętlę indukcyjną.
Wszystkie wernisaże są tłumaczone na Polski Język Migowy.
Pracownicy muzeum szkolą się w zakresie komunikacji w PJM na różnych poziomach.
Oprowadzanie oraz warsztaty w PJM są możliwe po wcześniejszym umówieniu się:
m.justycki@muzeumslaskie.pl, SMS: 532 462 932
Osoby z niepełnosprawnościami w ramach biletu upoważniającego do zwiedzania mogą skorzystać z oferty przewodnickiej bezpłatnie.
W Czytelni dostępne są opracowania o tematyce związanej z Kulturą, sztuką i historią osób g/Głuchych.
Do przystanku Strefa Kultury Muzeum Śląskie dojeżdża z dworca niskopodłogowy autobus 940. W głębi przystanku znajduje się winda, którą można się dostać na poziom terenu Muzeum. Po wyjściu z windy widoczny będzie najwyższy ze szklanych budynków. To część administracyjna z punktem informacyjnym, salami edukacyjnymi, audytorium i czytelnią. W kolejnym szklanym budynku znajduje się wejście główne do muzeum. Do kas, wystaw i sklepu muzealnego, które znajdują się pod ziemią, prowadzi winda oraz schody. Sklep muzealny stanowi łącznik pod ziemią, dzięki czemu można przemieszczać się między budynkami bez wychodzenia na zewnątrz.
Wjazd na parking naziemny i podziemny znajduje się od ul. T. Dobrowolskiego. Na obydwóch parkingach znajdują się wyznaczone miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Z parkingu podziemnego mogą korzystać kierowcy pojazdów do 2 m wysokości, bez napędu LPG. Z parkingu podziemnego można dostać się bezpośrednio lub windą do budynku głównego oraz administracyjnego.
Droga prowadząca z parkingu naziemnego do budynku głównego jest znacznie dłuższa. Kilkanaście metrów trasy prowadzi po nachylonym, brukowanym odcinku. Z parkingu naziemnego można dostać się windą terenową do budynku Łaźni.
Siedziba Muzeum Śląskiego powstała na terenie dawnej kopalni Katowice. Kompleks obejmuje nowe budynki, umieszczone częściowo pod ziemią, oraz budynki pokopalniane. Część z nich została odnowiona i udostępniona do zwiedzania.
Niektóre trasy łączące poszczególne budynki mają niewielkie nachylenie.
Teren północny z kompleksem nieodrestaurowanych budynków jest trudno dostępny. Najbardziej dostępna droga prowadzi przez budynek łaźni.
Na prawo od kasy w budynku holu centralnego (za wieżą) znajduje się droga do windy w budynku łaźni. Wejście do budynku znajduje się od północnej strony. Z poziomu parteru można wjechać windą na pierwsze piętro. Tam znajduje się wejście na wystawę i drugie wejście do budynku, przez które można dostać się na plac Fajrant wyposażony w stoliki szachowe i miejsca do siedzenia. Do budynku łaźni można dotrzeć także z parkingu zewnętrznego windą terenową, która prowadzi wprost na plac Fajrant. Po wyjściu z windy budynek łaźni będzie lewej stronie.
Budynki są wyposażone w windy. W budynku wystaw winda znajduje się poza strefą zwiedzania, dlatego po zwiedzeniu poziomu -2 należy poinformować przy kasach o konieczności skorzystania z windy prowadzącej na poziom -4. Rampa, która łączy dwa poziomy wystaw nie jest pochylnią, posiada zbliżone nachylenie do pochylni, jednak nie jest wyposażona w poręcze. W planie jest instalacja windy w przestrzeni wystaw, która pozwoli na swobodne przemieszczanie się między poziomami.
W budynku głównym oraz administracyjnym na każdym piętrze są toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W pobliżu kas znajdują się dwa wózki dostępne na życzenie.
W budynku holu centralnego jest pokój opieki nad dzieckiem. Wejście z budynku głównego lub holu centralnego.
Na wszystkich wystawach są miejsca do siedzenia.