A A A

Warsztaty, spotkania i wydarzenia cykliczne

Więcej szczegółów o konkretnych wydarzeniach można co miesiąc znaleźć w Kalendarzu wydarzeń. Tam też znajdują się informacje o wydarzeniach niecyklicznych, jednorazowych: koncertach, spektaklach, spotkaniach i wielu innych. Serdecznie zapraszamy!

Krótka wizyta na wystawie i rozmowa o kilku wybranych dziełach to punkt wyjścia i inspiracja do zabawy twórczej, do której zapraszamy zarówno dzieci, jak i opiekunów. Różnorodne tematy i techniki sprawią, że każde spotkanie będzie niepowtarzalne i inne od pozostałych.

  • 20 stycznia, godz. 11.30

Miasto od linijki

W Galerii plastyki nieprofesjonalnej zobaczymy wiele pejzaży śląskich miast. A inspiracją do twórczej zabawy stanie się precyzyjny, dokładny co do cegiełki widok Nikiszowca narysowany przez Pawła Garncorza.

  • 17 lutego, godz. 11.30

Kopiuj, nie wklejaj

W Galerii sztuki polskiej mamy oryginały prac wybitnych artystów XIX i początku XX wieku. Niestety nie można ich zabrać do domu, ale może uda się zrobić kopię? Zobaczymy więc też kopie wykonane w różnych technikach, a naszym dziełem do zabrania ze sobą będzie „Martwa natura z japońską laleczką” – bardzo kolorowa.

  • 16 marca, godz. 11.30

Morza, rzeki, strumienie

Motyw wody jest częsty w malarstwie krajobrazowym – górskie strumienie, spokojne jeziora, wzburzone morskie fale. Poszukamy ich wspólnie, a potem stworzymy własne pejzaże z wodą w roli głównej. Oczywiście w technice akwareli.

  • 20 kwietnia, godz. 11.30

Superbohaterowie są wśród nas

Uczestnicy odwiedzą wystawę „Poza Edenem”, aby zobaczyć, jak współcześni artyści pokazali superbohaterów. Potem zastanowią się, czy każdy może takim bohaterem zostać i co  właściwe znaczy – być superbohaterem. Następnie uczestnicy zajęć stworzą własne prace pod tytułem „Moja superbohaterka. Mój superbohater”. 

Prace plastyczne tworzone przez dzieci są spontaniczne i intuicyjne, warto jednak dowiedzieć się, co wpływa na to, jak wygląda obraz. Taką możliwość będą mieli uczestnicy zajęć artystycznych w Muzeum Śląskim, które kolejno poświęcone będą: linii, plamie, światłocieniowi, perspektywie i kolorom,  a „koniec wieńczy dzieło”, dzieło, które powstanie ze świadomie użytych zabiegów artystycznych.  

  • 10 lutego 2024, godz. 11.00  – Kolory ciepłe i zimne, czym jest perspektywa kolorystyczna? 
  • 02 marca 2024, godz. 11.00 – Kolory można mieszać…
  •  06 kwietnia 2024, godz. 11.00 – Plama, kolor, światłocień, a jakie znaczenie ma perspektywa dla obrazu?
  • 11 maja 2024, godz. 11.00 – Malujemy obrazy…

Poproszeni o składniki i przepis na samych siebie musielibyśmy połączyć to, co biologiczne z tym, czego mogliśmy i możemy się nauczyć. Wszystko czego doświadczamy, jak doświadczamy, tworzy naszą niepowtarzalność. Sztuka i działania twórcze pozwalają nam odkrywać to, kim już jesteśmy i uczyć się, angażując całą swoją uwagę i ciało. Warsztaty są propozycją dla opiekunów z dziećmi, którzy chcą wejść w relacje z samymi sobą, sztuką i nauką. Istotą zajęć jest zrozumienie połączeń w naszym ciele, mózgu, relacji z językiem sztuki, dzięki którym uczymy się z przyjemnością i zaangażowaniem. Do udziału zapraszamy pary (opiekun+ dziecko), żeby umożliwić pracę z zachowaniem schematu: ja, ja/ty, ja/oni.

Warsztaty prowadzone są w małych grupach, przyjazne dzieciom o wysokiej wrażliwości sensorycznej, z udziałem tłumacza polskiego języka migowego.

Metody: Ruch Rozwijający Weroniki Scherborne, neuroedukacja, metody aktywizujące zmysły

Koncepcja i prowadzenie: Dagmara Stanosz

Konsultacje neurodydaktyczne: dr Jacek Francikowski

  • 24.02. 2024 / godz. 11:00 / PIKSEL

Czy jeśli oko może nas oszukać, my możemy oszukać oko? Warsztaty pozwalają zwrócić uwagę na relacje między światem przyrody i sztuki, różnymi sposobami postrzegania. Podczas zajęć wykorzystamy narzędzia optyczne – min. lupy, mikroskop elektroniczny, metodę pikselizacji. Inspiracja będą prace Jerzego Rosołowicza i Chucka Close’a.

  • 23.03.2024/ godz. 11:00AKCJA

Jak brzmią kolory? Warsztaty będą okazją do wizualizacji emocji za pomocą barw, faktur, ekspresji ciała. W dialogu z pracami mistrzów sztuki gestu. W warsztacie zostaną wykorzystane worki sensoryczne oraz muzyki o częstotliwości 432 Hz – dźwięków natury. Warsztat sensoryczny będzie inspiracją do zabawy malarskiej. 

  • 27.04.2024 / godz. 11:00 / PLAMA

Czy kolory, które widzimy istnieją naprawdę? Warsztaty inspirowane impresjonizmem, obrazami Williama Turnera oraz Józefa Pankiewicza  będą okazją do spotkania z tematem barwy, światła, iluzji optycznej, fizjologii oka i percepcji obrazu. Zainspirowani puentylizmem stworzymy wiosenne pejzaże.

  • 25.05.2024 / godz. 11:00 / I KROPKA

Co lewa strona robi z prawą i po co? Warsztaty będą okazją do przyjrzenia się samemu sobie z perspektywy  neurologicznej i malarskiej. Warsztat ruchowy z wykorzystaniem ćwiczeń integracji bilateralnej oraz Ruchu Rozwijającego Weroniki Scherborne będzie inspiracją do interpretacji dzieł Wasilija Kandinsky’ego oraz prac Stanisława Wyspiańskiego (mało znanego rysunku komórki oraz prac z kolekcji MŚ).

W ramach warsztatu powstaną formy abstrakcyjne, które finalnie przełożymy na formę wypukłodruku, umożliwiającego odczytanie za pomocą dotyku.

  • 25.05.2024 / godz. 16:00 /

Interaktywny wykład dla opiekunów i dzieci w ramach cyklu „I KROPKA”. Prowadzenie: dr Jacek Francikowski, Uniwersytet Śląski

Zapraszamy na interaktywny wykład poświęcony zrozumieniu tajemnic działania zmysłu wzroku. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki budowy i działania układu wzrokowego – jednego z najbardziej skomplikowanych i fascynujących zmysłów człowieka. W trakcie warsztatów uczestnicy odkryją budowę i działanie oka, zrozumieją, co dzieje się ze światłem w oku i jak jest ono przetwarzane przez mózg, aby stworzyć odwzorowanie świata. Poprzez interaktywny wykład, dyskusję i doświadczenia, będziemy zgłębiać mechanizmy ostrości widzenia, percepcji kolorów, głębi i ruchu oraz inne aspekty funkcjonowania układu wzrokowego. Warsztaty będą stanowiły połączenie teorii i praktyki, co umożliwi uczestnikom lepsze zrozumienie zasad działania zmysłu wzroku oraz wpłynie na ich codzienne doświadczenia związane z percepcją otaczającego świata. Zajęcia będą tłumaczone na polski język migowy.

Cykl ,, Motywy znane i lubiane” jest adresowany do osób niesłyszących i słyszących. Prelekcje Michała Justyckiego przybliżają postacie i motywy mocno osadzone w kulturze, także popularnej. Wykłady prowadzone w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na język mówiony

  • 20.01.24, godz. 14,00 – Jan van Eyck „Portret małżonków Arnolfinich”

Wykład przybliży obraz – zagadkę o wielu interpretacjach. Czy ukryte w nim szczegóły mają tajemne znaczenia? Jakie? Co o tym słynnym dziele sądzą historycy sztuki? Będzie też można poznać bliżej sylwetkę jego twórcy Jana van Eycka.

  • 24.02.2024 r., godz. 14.00 – „Triumf śmierci” Pieter Bruegel (starszy)

„Triumf śmierci” Pietera Bruegla Starszego to obraz pełen dramatyzmu, dla wielu osób nawet przerażający. Krajobraz zniszczony przez wojnę, triumf szkieletów i martwe ciała. To jednocześnie sztuka pełna symboli. W trakcie spotkania będzie można się dowiedzieć, jakie wskazówki do zrozumienia swojego dzieła dał nam sam artysta i jak obraz jest odczytywany współcześnie.

  • 23.03.2024, godz. 14.00 – Frida Kahlo

Sztuka i osobowość Fridy niezmiennie przyciągają uwagę. Wybitna malarka, duma rodzinnego Meksyku, a jednocześnie schorowana, okaleczona kobieta. W życiu i obrazach Kahlo miesza się siła, kobiecość, namiętności oraz ból, smutek i samotność. Może dlatego jej malarstwo tak silnie na nas działa. Warto ją poznać bliżej.

  • 20.04.2024, godz. 14.00 – Sztuka kochania. Życie intymne w sztuce – od Pompejów po czasy współczesne

Wykład adresowany jest do osób dorosłych (od 18 lat).

Erotyzm, miłość cielesna nie są motywami charakterystycznymi dla sztuki współczesnej. Już starożytni Grecy i Rzymianie… W trakcie wykładu będzie można zobaczyć jak w różnych epokach zmieniało się podejście do miłości fizycznej, jej artystycznego wyrazu, popularności motywu w sztuce. Wiele prac o tematyce erotycznej nie było prezentowanych publicznie, ukrywano je przed szeroką publicznością choć mówią nie tylko o ludzkiej seksualności, ale też o historii kultury i obyczajów.

Nowy cykl warsztatów dla dorosłych. Zajęcia dla osób słyszących, dostępne dla osób niesłyszących

Na cykliczne warsztaty plastyczne zaprosimy w środowe popołudnia, raz w miesiącu. Podczas zajęć będzie się można nauczyć jak łączyć barwy zimne i ciepłe, mieszać farby i nakładać je na kartony. A przede wszystkim będzie można wykonać własne prace w technice akrylowej.

Spotkania są adresowane do osób, które popołudnia po pracy zechcą poświęcić na aktywny, twórczy wypoczynek i chcą spróbować swoich sił twórczych.

Prowadzenie Michał Justycki. Warsztaty prowadzone w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na język mówiony

  • 17.01, godz. 16.00-17.30
  • 21.02, godz. 16.00-17.30
  • 20.03, godz. 16.00-17.30

4 wykłady, które pozwolą inaczej spojrzeć na postać Chopina – muzycznie, malarsko i rzeźbiarsko.

Cena biletu na wykłady: 7 zł

  • 21 października / sobota / godz. 17.30

Marta Tabakiernik, Czy znasz ten kod? Recepcja gatunków Chopinowskich w muzyce i sztuce.

  • 25 listopada / sobota / godz. 17.30

Andrzej Holeczko-Kiehl, Ikonografia muzyki, kompozytorów w sztuce XIX wieku.

  • 27 stycznia 2024 / godz. 17.30

dr Małgorzata Zawadzka, „Chopin gdyby jeszcze żył…”, czyli wielki kompozytor oczami współczesnych artystów.

  • 24 lutego 2024 / godz. 17.30

Urszula Król, Galeria sław romantycznego Paryża autorstwa Jeana-Pierre’a Dantana.

 

W piątki o 17.30 zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po wystawach stałych i czasowych.

Harmonogram oprowadzań:

19.01 – wystawa „Chopinowi Duda Gracz”; prowadzenie: Agata Duda-Gracz

26.01 – wystawa „Pierwiastek żeński”, prowadzenie: Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny

2.02 – wystawa „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”; prowadzenie: Beata Lisicka

9.02 – wystawa „Chopinowi Duda Gracz”; prowadzenie: Agata Duda-Gracz

16.02 – wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”; prowadzenie: Paweł Parys

23.02 – wystawa „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia”; prowadzenie: Piotr Rygus

01.03 – wystawa „Melting Pott. Wystawa fotografii Tilla Brönnera”; prowadzenie: Ewelina Niewiadomska

08.03 – Galeria plastyki nieprofesjonalnej; prowadzenie: Sonia Wilk

15.03 – wystawa „Wojny Nigdy Dość!”; prowadzenie: Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny

22.03 – wystawa „Wnętrze. Tadeusz Kantor w zbiorach Muzeum Śląskiego i Cricoteki”; prowadzenie: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

19.04 – wystawa „Wojny Nigdy Dość!”; prowadzenie: Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny

26.04 – wystawa „Chopinowi Duda Gracz”; prowadzenie: Agata Duda-Gracz

14.06 – wystawa „Chopinowi Duda Gracz”; prowadzenie: Agata Duda-Gracz

26.07 – wystawa „Chopinowi Duda Gracz”; prowadzenie: Agata Duda-Gracz

Serdecznie zapraszamy wydarzenia towarzyszące wystawie „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”

  • 15.11.2023 – 31.03.2023

Majesty Skis Re//Defined: prezentacja konkursowych obiektów.
Przestrzeń Muzeum Śląskiego

  • 16.11.2023 / czwartek / godz. 17.30

Dr Katarzyna Gębarowska: Oprowadzanie kuratorskie.

  • 21.11.2023 / wtorek / godz. 18.30

Bartek Bargiel – O fotografii i realizacjach wideo na wyprawach wysokogórskich.
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

  • 24.11.2023 / piątek / godz. 17.30

Beata Lisicka – Oprowadzanie kuratorskie.

  • 13.12.2023 / środa / godz. 19.00

Teatr w muzeum: Monodram „Wanda” Teatru Polskiego w Bielsku Białej – reż. Maria Sadowska, Joanna Grabowiecka.

  • 14.12.2023 / czwartek / godz. 19.00

Teatr w muzeum: Monodram „Wanda” Teatru Polskiego w Bielsku Białej – reż. Maria Sadowska, Joanna Grabowiecka.

  • 29.01 – 11.02.2024

Ferie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym (oferta dla dzieci).

  • 16.01.2024 / wtorek / godz. 18.30

Wojciech Kłapcia, Pajak: Nowe technologie w branży outdoor.
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

  • 23.01.2024 / wtorek / godz. 18.30

Wojciech Kłapcia, Pajak: Współczesne wzornictwo przemysłowe w branży outdoor.
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

  • 30.01.2024 / wtorek / godz. 18.30

Wojciech Kłapcia, Pajak: Wpływ produkcji i działalności outdoor na środowisko.
Poziom -4, Audytorium, godz. 18:30
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy

  • 20.02.2024 / wtorek / godz. 18.30

Janusz Borowiec, Majesty: O eko odpowiedzialności w produkcji sprzętu do turystyki górskiej. Case study konkursu Skis Re//Defined.

  • 27.02.2024 / wtorek / godz. 18.30

Jan Krzysztof, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: Ocena ryzyka w górach – zacznijmy od Tatr.

  • 05.03.2024 / wtorek / godz. 18.30

Eliza Kubarska: O pracy nad górskimi filmami dokumentalnymi.

  • 21.03.2024 / czwartek / godz. 18.30

Dr Katarzyna Gębarowska: „Zakazany krajobraz. Motyw kobiety wędrowca w krajobrazie górskim w sztukach wizualnych”.