Warsztaty, spotkania i wydarzenia cykliczne

Więcej szczegółów o konkretnych wydarzeniach można co miesiąc znaleźć w Kalendarzu wydarzeń. Tam też znajdują się informacje o wydarzeniach niecyklicznych, jednorazowych: koncertach, spektaklach, spotkaniach i wielu innych. Serdecznie zapraszamy!

Cykl ,, Motywy znane i lubiane” jest adresowany do osób niesłyszących i słyszących. Prelekcje Michała Justyckiego przybliżają postacie i motywy mocno osadzone w kulturze, także popularnej. Wykłady prowadzone w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na język mówiony.

• 25.05. 2024  godz. 14:00 – Dziwacy w malarstwie. To ciekawe, to przerażające!

Zainteresowanie ludźmi z wadami wyglądu jest stare jak świat. Czy brzydota jest tak samo atrakcyjna jak piękno?

Spójrzmy na portrety  autorstwa znanych malarzy. Na przykład Leonarda da Vinci. Groteska, deformacje i przerysowania podkreślają charakterystyczne cechy wyglądu bohaterów portretów. Czy też uznamy ich za brzydkich, może przerażających? A może nie, wszak kanony piękna się zmieniają.

• 26.06.2024  godz. 17:00 – Co się stało? Estetyka obrzydliwości i jak się to objawia?

Są tematy, które trudno przekazać nie wywołując u widzów odruchów wstrząsu, obrzydzenia, szoku. Kryzysy, przemoc, ślepy konsumpcjonizm, chciwość, tyrania – demony, które władają ludzkimi duszami. Sztuka zaangażowana, pokazująca ciemne strony ludzkiej duszy bywa lustrem, w które warto zajrzeć.

W piątki o 17.30 zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po wystawach stałych i czasowych.

Harmonogram oprowadzań:

17.05 – wystawa „Wojny nigdy dość!”; prowadzenie: Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny

21.05 – wystawa „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia”; prowadzenie: dr Piotr Rygus

14.06 – wystawa „Chopinowi Duda Gracz”; prowadzenie: Agata Duda-Gracz

21.06 – wystawa „Wojny nigdy dość!”; prowadzenie: Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny

28.06 – wystawa „Światło i mrok. Teatr Leszka Mądzika”; prowadzenie: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

26.07 – wystawa „Chopinowi Duda Gracz”; prowadzenie: Agata Duda-Gracz