A A A

Warsztaty, spotkania i wydarzenia cykliczne

Jak co roku, także i na sezon 2023/2024 przygotowaliśmy propozycje cykli wykładów i warsztatów. Część z nich to kontynuacja serii już znanych z lat poprzednich, ale są też nowości. Coś dla siebie znajdą rodziny i dzieci, warsztaty plastyczne zaoferujemy też dorosłym, a dla pasjonatów wiedzy jest bogata oferta wykładów i oprowadzań kuratorskich. Tradycyjnie od października zajęcia wznowi Muzealny Uniwersytet Seniora.

Więcej szczegółów o konkretnych wydarzeniach można co miesiąc znaleźć w Kalendarzu wydarzeń. Tam też znajdują się informacje o wydarzeniach niecyklicznych, jednorazowych: koncertach, spektaklach, spotkaniach i wielu innych. Serdecznie zapraszamy!

Krótka wizyta na wystawie i rozmowa o kilku wybranych dziełach to punkt wyjścia i inspiracja do zabawy twórczej, do której zapraszamy zarówno dzieci, jak i opiekunów. Różnorodne tematy i techniki sprawią, że każde spotkanie będzie niepowtarzalne i inne od pozostałych.

 • 21 października, godz. 11.30

Średniowieczne malowanie

Warsztaty rozpoczną się od wizyty w Galerii śląskiej sztuki sakralnej i obejrzenia obrazów malowanych na deskach. Tak malowano w dawnych wiekach i tej techniki spróbują też uczestnicy warsztatów.

 • 18 listopada, godz. 11.30

Historia opowiedziana obrazem

Chcąc uczcić 130 rocznicę śmierci Jana Matejki, zapraszamy na spotkanie z twórczością artysty.

Zajęcia rozpoczną się od krótkiej wizyty w Galerii sztuki nowoczesnej 1800-1945, gdzie edukatorka zwróci uwagę na „Portret Józefa Ciechońskiego” i krótko opowie życiu i twórczości Matejki. Część plastyczna będzie polegała na stworzeniu książeczek, które wyłącznie poprzez obraz opowiedzą wybrane przez dzieci historie.

 • 16 grudnia, godz. 11.30

Wszystkie barwy śniegu

Od czego zależy kolor śniegu i dlaczego nie jest to kolor biały? Będzie to można zobaczyć oglądając zimowe pejzaże w Galerii polskiej sztuki nowoczesnej.  Zapewne nie będzie łatwo dorównać takim mistrzom pędzla jak Józef Chełmoński czy Ferdynand Ruszczyc, ale od czegoś trzeba zacząć. Może od bałwana w zaspach?

 • 20 stycznia, godz. 11.30

Miasto od linijki

W Galerii plastyki nieprofesjonalnej zobaczymy wiele pejzaży śląskich miast. A inspiracją do twórczej zabawy stanie się precyzyjny, dokładny co do cegiełki widok Nikiszowca narysowany przez Pawła Garncorza.

Kolejne warsztaty odbędą się:

 • 17 lutego
 • 16 marca
 • 20 kwietnia

Prace plastyczne tworzone przez dzieci są spontaniczne i intuicyjne, warto jednak dowiedzieć się, co wpływa na to, jak wygląda obraz. Taką możliwość będą mieli uczestnicy zajęć artystycznych w Muzeum Śląskim, które kolejno poświęcone będą: linii, plamie, światłocieniowi, perspektywie i kolorom,  a „koniec wieńczy dzieło”, dzieło, które powstanie ze świadomie użytych zabiegów artystycznych.  

 • 07 października 2023 – Linia/ślad
 • 04 listopada 2023 – Światło/cień
 • 02 grudnia 2023 – Kolor/czerń
 • 03 lutego 2024 – Kolory ciepłe i zimne, czym jest perspektywa kolorystyczna? 
 • 02 marca 2024 – Kolory można mieszać…
 •  06 kwietnia 2024 – Plama, kolor, światłocień, a jakie znaczenie ma perspektywa dla obrazu?
 • 11 maja 2024 – Malujemy obrazy…

Cykl ,, Motywy znane i lubiane” jest adresowany do osób niesłyszących i słyszących. Prelekcje Michała Justyckiego przybliżają postacie i motywy mocno osadzone w kulturze, także popularnej. Wykłady prowadzone w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na język mówiony

 • 21 października / godz. 17.30

Hieronim Bosch

Zapraszamy do wejścia w świat niezwykłej wyobraźni artysty. Nieistniejące w realnym świecie stwory zaludniające obrazy Hieronima Boscha fascynują, mimo upływu lat, do dziś. Co symbolizowały kiedyś, a jak możemy je interpretować w XXI wieku?

 • 18 listopada / godz. 17.30

„Najsłynniejsze przerażające obrazy w sztuce: od średniowiecznych tortur po współczesne zwłoki”

 • 9 grudnia / godz. 17.30

„Zły brat Mikołaja?”  Poznajcie Krampusa

 • styczeń

Jan van Eyck i  Pieter Brueghel Starszy

Nowy cykl warsztatów dla dorosłych. Zajęcia dla osób słyszących, dostępne dla osób niesłyszących.

Na cykliczne warsztaty plastyczne zaprosimy w czwartkowe popołudnia, raz w miesiącu. Podczas zajęć będzie się można nauczyć jak stworzyć kolaż i wykonać własne prace w tej technice.

Spotkania są adresowane do osób, które popołudnia po pracy zechcą poświęcić na aktywny, twórczy wypoczynek i chcą spróbować swoich sił w modnym nurcie tworzenia przedmiotów własnoręcznie.

Prowadzenie Michał Justycki. Warsztaty będą tłumaczone na język polski mówiony.

 • Październik

Czwartek 19.10.2023, 17.30 – 19.30

 • Listopad

Czwartek 16.11.2023 17.30 – 19.30

 • Grudzień

Czwartek 7.12.2023, 17.30 – 19.30

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Muzealnego Uniwersytetu Seniora! W tym semestrze proponujemy zajęcia w ramach trzech cykli: Muzeum Seniora, Oprowadzania dla seniora oraz Teatr Konesera.

Muzeum Seniora

To cykl spotkań wokół muzealnictwa i szeroko pojętej sztuki wizualnej. Na zajęciach uczestnicy pracownicy różnych działów przybliżą im tajniki pracy z obiektami muzealnymi, dziełami sztuki, sylwetki konkretnych twórców lub zjawiska kultury.

 • 4 października 2023 / godz. 11.00 – Strachy Śląskie

Spotkanie z demonologią śląską będzie okazją do bliższego poznania istot, które budziły strach, a przynajmniej niemały niepokój wśród naszych przodków. Omawiając wybrane aspekty tradycyjnych wierzeń w istnienie istot nadprzyrodzonych, zajrzymy w oczy demonom z przeszłości: utopcom, zmorom czy połednicom. Co leżało u podstaw kreowania tych bytów, jak z nimi walczono oraz jakie są pozostałości tych wierzeń?

Prowadzenie Joanna Kryszka

 • 15 listopada 2023 / godz. 11.00

Grupa Oneiron była kolektywem ciekawych i bardzo utalentowanych osobowości artystycznych, a ich działalność związana była z Katowicami! Dziś grupa owiana nieco legendą, kojarzona jest z magią, ezoteryką i sztuką alternatywną. Podczas naszego spotkania dowiedzą się Państwo czym tak naprawdę inspirowali się artyści należący do tej grupy. Podejmiemy próbę zrozumienia ich sztuki, podziwiając dzieła ich autorstwa prezentowane na wystawie „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”.

Prowadzenie: Magdalena Niziołek

Oprowadzanie dla Seniora

To niezobowiązujące spotkania z kuratorem wystawy czasowej lub jego opiekunem w dogodnej dla seniorów godzinie w czasie którego będzie można poznać oraz wgłębić się w tajniki danej wystawy.

 • 12 października 2023 / godz. 11.00 – wystawa czasowa „200 lat kopalni. Nasza kopalnia”
 • 18 października 2023 / godz. 11.00 – Biblioteka muzealna jej zbiory, magazyny i inne tajemnice, 11:00 spotkanie przed biblioteką
 • 23 listopada 2023 / godz. 11.00 – wystawa czasowa „Melting Pott”
 • 7 grudnia 2023 / godz. 11.00 – wystawa czasowa „Karawana marzeń Wandy Rutkiewicz

Teatr Konesera

To podróż do świata teatru wielkich kreacji, debiutów wybitnych aktorów, reżyserów i scenografów oraz najznakomitszych adaptacji scenicznych.

12 grudnia 2023 / godz. 11.00 – oprowadzanie po wystawie Kantora

Serdecznie zapraszamy na „Spotkania z Archeologią”. Cykl wykładów prowadzonych przez specjalistów zaproszonych z całej Polski przybliży wiele ciekawych zagadnień związanych z archeologią. Wykłady odbywają się cyklicznie, w wybrane czwartki o godz. 18.00.

Harmonogram wykładów:

 • 7 września

„W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości. Polskie badania archeologiczne w Kolorado, USA”

Na pograniczu dzisiejszych stanów Kolorado, Utah, Arizona i Nowy Meksyk na południowym zachodzie USA na długo przed przybyciem Europejczyków mieszkała ludność tzw. kultury Pueblo i innych społeczności indiańskich, które wznosiły kamienne domostwa o wysokości do czterech pięter, konstruowały kanały nawadniające na terenach półpustynnych oraz uprawiały kukurydzę, fasolę i inne rośliny. Do dzisiejszego dnia ich potomkowie zamieszkują ten region, kultywując wiele z tradycji swoich przodków.

Polskie badania archeologiczne prekolumbijskiej kultury Pueblo prowadzone są przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w kilku kanionach Kolorado od 2011 roku. Dzięki nim odkryto nieznane wcześniej wielkie galerie ze sztuką naskalną (z malowidłami i petroglifami) oraz dokonano rekonstrukcji życia mieszkańców blisko czterdziestu osad położonych na stokach malowniczych kanionów, w tym systemu obrony przed napastnikami, polegającego na budowie kamiennych wież służących do przekazywania sygnałów.

Prowadzenie: prof. dr hab. Radosław Palonka, Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

 • 23 listopada

„Archeologia i archeolodzy w książkach Agaty Christie”

O pasjonującym życiu Agathy Christie i jej inspiracjach literackich dowiemy się podczas wykładu dr hab. Agnieszki Mączyńskiej.

Agatha Christie, lady Mallowan to najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: ekscentrycznego Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple. Większość z jej powieści i opowiadań zostało sfilmowanych, niektóre wiele razy (Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu czy 4.50 z Paddington). Od 1930 roku była żoną archeologa Maxa Mallowana, z którym podróżowała do wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Region ten został później tłem kilku jej powieści.

Prowadzenie: dr hab. Agnieszka Mączyńska, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Bambini, wystawiane obecnie w holu centralnym, skłaniają do zadawania bardzo wielu pytań, budzą różnorodne emocje, domagają się opowieści. W ramach wydarzeń towarzyszących temu pokazowi przygotowaliśmy dla Państwa cykl wykładów poświęconych wybitnym osiągnięciom Magdaleny Abakanowicz w kontekstach ogólnokulturowych, antropologicznych, socjologicznych i materiałoznawczych. Wymiar współczesnej sztuki polskiej i światowej ze szczególnym uwzględnieniem dorobku autorki Bambini przybliżą z różnych perspektyw wszyscy pracownicy Działu Sztuki Muzeum Śląskiego.

 • 6 października / piątek / godz. 17.30

Ciche towarzyszenie. Rysunek i grafika w twórczości Magdaleny Abakanowicz

Wprawdzie to jej rzeźby, tkaniny i instalacje zdobyły światowy rozgłos, jednak rysunki i grafiki Magdaleny Abakanowicz, powoływane do życia gwaszem, tuszem, metodą kolażu i węglem, pozostają równie cennym, choć mniej eksponowanym zbiorem w jej niemałym dorobku. Działania na papierze, płótnie, przy użyciu rozmaitych mediów, towarzyszyły artystce przez cały okres pracy twórczej. Zarówno szkice i projekty późniejszych realizacji przestrzennych, jak i samoistne kompozycje rysunkowe są świadectwem rozwiniętej sfery wizualnej, ilustracją głębokich refleksji nad światem przyrody, jego nieustannymi przemianami, obecnością, jednostką i tłumem. Analizując rysunkowe praktyki autorki Bambini, spróbujemy ukazać ewolucję jej poszukiwań w ciągu prawie sześciu dekad.

prowadzenie: Łukasz Szostkiewicz

 • 19 października / czwartek / godz. 17.30

„Przenoszenie w inne trwanie”. Tworzywa i techniki w sztuce Magdaleny Abakanowicz

Wykład będzie okazją do przyjrzenia się pracom Magdaleny Abakanowicz z bliska. Chociaż ze względów konserwatorskich haptyczny aspekt naszej percepcji jest w ich przypadku dzisiaj ograniczony, to faktura i tekstura tych rzeźb pozostają niezwykle intrygujące. Warto skoncentrować uwagę na korelacjach zachodzących między wykorzystanym tworzywem a podejmowanym przez artystkę tematem: jak bardzo na odbiór dzieła wpływa materiał, z jakiego zostało wykonane? Abakanowicz odważnie sięgała po kolejne tworzywa – miękkie tkaniny, chropowaty beton, trwały brąz – w dążeniu do osiągnięcia celu.

prowadzenie: Magdalena Niziołek

 • 17 listopada / piątek / godz. 17.30

Jednostka w multiplikacji. O twórczości Magdaleny Abakanowicz i nie tylko

Powtarzalność, zarówno w ramach tworzonych cykli artystycznych, jak i prac składających się z wielu podobnych form, jest immanentną cechą twórczości Magdaleny Abakanowicz. Namnażanie niemal identycznych obiektów pozbawionych indywidualizmu budzi refleksję nad rolą jednostki w tworzeniu zbiorowości. Powstaje pytanie, czy multiplikacja nie powoduje utraty ważności pojedynczego elementu. Czy dzieło sztuki ukonstytuowane w niepowtarzalności nie jest zdegradowane poprzez namnażania form bliźniaczo podobnych, czy też może odejście od dominującej roli przedmiotu otwiera widza na niematerialny świat idei?

prowadzenie: Joanna Szeligowska-Farquhar

 • 8 grudnia / piątek / godz. 17.30

Maksymalizm i całościowość. O ideach i praktykach twórczyni abakanów

Terytorium sztuki jednej z najbardziej intelektualnych artystek współczesności jest rozleglejsze i jeszcze bardziej zróżnicowane, niż dotychczas konstatowano. Zmagania Magdaleny Abakanowicz z oswojeniem stanu rzeczy, z wyjściem naprzeciw nieznanemu w tutejszej doczesnej formacji życia ucieleśniają bowiem w równej mierze materia wizualna oraz cyzelowane słowo. Tekstylne obiekty przestrzenne, rzeźby, rysunki oraz dojrzałe teksty intymistyczne ujęte razem, komparatystycznie ukazują niebywale ukrwiony namysł autorki nad mutacjami i strukturami ciał ożywionych i nieożywionych, a zarazem obszary historii osobistych, dramatów wojennych i geopolitycznych. Traktują zarówno o konieczności odwrócenia dehumanizacji metropolitalnego krajobrazu, jak i o potrzebie dotknięcia abstrakcyjnej tajemnicy bytu. Mowa o artystce, która w eksploracji języka wypowiedzi tudzież jego sprawczości przekracza przyziemne wyobrażenia, udoświadcza swój przekaz w sposób przeszywająco kompletny.

prowadzenie: dr Michał Burdziński

W piątki o 17.30 zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po wystawach stałych i czasowych.

Harmonogram oprowadzań:

25.08 – wystawa „Pierwiastek żeński”; prowadzenie: Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny

1.09 – wystawa „Ostatnie takie lato”, prowadzenie: Marcin Wojdak

8.09 – wystawa „Chopinowi Duda-Gracz”; prowadzenie: Agata Duda-Gracz

22.09 – wystawa „Pierwiastek żeński”; prowadzenie: Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny

29.09 – wystawa „200 lat kopalni „Katowice”. Nasza kopalnia”; prowadzenie: Piotr Rygus