A A A

Muzeum dla demencji – poznaj zespół projektowy

Anna Dąbrowa – koordynatorka dostępności, tłumaczka, audiodeskryptorka. W Muzeum Śląskim od 2015 roku zajmuje się wdrażaniem dostępności dla osób z różnymi potrzebami. Absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu dostępności, przekładu audiowizualnego i tworzenia audiodeskrypcji, języka migowego oraz metod pracy z osobami z demencją, w tym warsztaty z Metody Montessori Senior Lifestyle. Inicjatorka i koordynatorka programu „Muzeum dla demencji” w Muzeum Śląskim.

dr Barbara Wrona – filozofka, badaczka (w zakresie bioetyki, neuroestetyki), trenerka, związana z Fundacją Kobiety w Opiece, autorka podręczników i programów wspierających instytucje kultury w pracy z osobami z demencją, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury, koordynatorka licznych projektów międzynarodowych na rzecz seniorów i osób z niepełnosprawnościami poznawczymi. Konsultantka merytoryczna i współorganizatorka wydarzeń w programie „Muzeum dla demencji”.

Magda Kaczmarska (USA) – założycielka DanceStream Projects (USA, Nowy Jork) – organizacji, której celem jest praktykowanie tańca w społecznościach lokalnych przy współpracy z osobami starszymi oraz osobami z demencją. Jest mentorką Global Arts in Medicine Fellowship w Lagos w Nigerii, badaczką, stażystką Atlantic Fellows for Equity in Brain Health (USA, Irlandia). Uzyskała tytuł magistra tańca i choreografii oraz tytuł licencjata z biochemii i biofizyki molekularnej na Uniwersytecie w Arizonie. Jej dociekania naukowe skupione są na tematyce wpływu tańca na zdrowie mózgu. Od samego początku konsultuje i wspiera organizacyjnie program „Muzeum dla demencji”.

Katarzyna Kościelny kustoszka w Dziale Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego, kuratorka wystaw. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz studiów muzeologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej praca zawodowa skupiona jest wokół zagadnień związanych z twórczością nieakademicką, intuicyjną, w szczególności twórczością nurtu art brut. W projekcie „Muzeum dla demencji” traktuje sztukę jako narzędzie służące komunikacji i nawiązywaniu głębszych relacji, ale też zajmuje się współorganizacją wydarzeń programowych. 

Magdalena Kędzierska – teatrolożka, literaturoznawczyni, muzealniczka, edukatorka, wykładowczyni Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego, doktorantka Uniwersytetu Śląskiego, adiunkta w Centrum Scenografii Polskiej. Od 2017 roku współtworzy zespół Muzealnego Uniwersytetu Seniora w Muzeum Śląskim. Wcześniej asystentka reżysera w Teatrze Śląskim, wykładowczyni uniwersytetów trzeciego wieku i lektorka języka włoskiego.  

Magdalena Niziołek – kustoszka w Dziale Sztuki Muzeum Śląskiego, kuratorka wystaw. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytecie Wrocławskim. Jej praca zawodowa skupiona jest wokół polskiego plakatu, współczesnego designu, a w szczególności porcelany. W projekcie „Muzeum dla demencji” skupia się na aspekcie wykorzystania szeroko pojętej sztuki do pracy z osobami z demencją. 

Dominika Szczechmuzealniczka, kuratorka wystaw. Kierownik Działu Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego. Absolwentka kulturoznawstwa oraz Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje ją relacja między fotografią a pamięcią. W 2024 roku pozyskała do muzealnej kolekcji dzieła poświęcone demencji w celu upowszechniania tematu poprzez sztukę. Jako studentka była wolontariuszką w domu seniora, opiekując się osobami z demencją.

dr Kamil Myszkowski – adiunkt w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach. Kurator wystaw fotograficznych, animator życia kulturalnego, edukator. Artysta wypowiadający się przy pomocy fotografii, autor wystaw indywidualnych, uczestnik zbiorowych. Interesuje go terapeutyczne oddziaływanie fotografii na człowieka. W programie „Pierwsze takie lato” prowadził warsztaty fotograficzne dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Przystań” w Katowicach.

Alina Kondla – ukończyła studia magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe na kierunku historia sztuki na Uniwersytecie Śląskim. Na co dzień przewodniczka i edukatorka. W Muzeum Śląskim oprowadza grupy o zróżnicowanych potrzebach, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Była wolontariuszką w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach.  

dr Michał Burdziński – kustosz Działu Sztuki Muzeum Śląskiego. Przygotował kilka wystaw o plastyce i dizajnie XIX, XX i XXI wieku, a także był współkuratorem Głuszy – wystawy poświęconej komunikacji, sztuce, historii i kulturze osób g/Głuchych. Prowadzi także działania popularyzatorskie (głównie wykłady i oprowadzania) dla różnych grup odbiorców. Brał udział w inicjatywie „Pierwsze takie lato”, w ramach której uczestniczył w warsztatach tańca dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Przystań” w Katowicach. Interesuje go twórczość artystów żyjących z demencją (m.in. Ann Adams). 

Małgorzata Paul – etnolożka, kustoszka, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filii w Cieszynie i Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2007 roku związana z Działem Etnografii Muzeum Śląskiego w Katowicach. Uczestniczka wielu badań terenowych. W Muzeum Śląskim zdobyła doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami sensorycznymi, gdzie współtworzyła wystawy dedykowane osobom niewidomym. Prowadzi spotkania wokół etnografii z osobami starszymi.  

Tomasz Kręciszek – certyfikowany przewodnik w Muzeum Śląskim. Przez 12 lat pracował jako opiekun w domach seniora oraz doraźnie w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Szczególną uwagę kierował do osób z demencją. To doświadczenie uznaje za kluczowe w swoim życiu.  

Ludwika Mach – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie ukończyła studia na kierunku projektowanie graficzne z wyróżnieniem. Od ponad dziesięciu lat tworzy projekty edytorskie, brandingowe oraz materiały promocyjne, koncentrując się na spójności, dostępności i sile wizualnego przekazu. Autorka identyfikacji wizualnej „Muzeum dla demencji”. Współkoordynuje działania w ramach Strefy Otwartej inicjatywy promującej dokonania studentów kierunków artystycznych i projektowych naszego regionu, których prace prezentowane są cyklicznie na terenie Muzeum Śląskiego. 

Wojciech Bednarski – absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (Wydział Wychowania Artystycznego, kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja: projektowanie graficzne). W pracy zawodowej od 14 lat związany z projektami dla instytucji kultury, w tym wieloma projektami inkluzywnymi. Przy projektowaniu, zarówno na wystawach jak i w publikacjach, dużą rolę odgrywa dla niego perspektywa osób z różnymi potrzebami. W zespole wdraża dobre praktyki projektowania i walczy o słuchanie głosu odbiorców. Jako współkoordynator przestrzeni ekspozycyjnej Strefa Otwarta zainicjował współpracę z Instytutem Sztuk Plastycznych na Wydziale Sztuki i Nauki o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w obszarze działań twórczych studentów opartych o interpretację tematyki związanej z demencją.