A A A

Muzeum dla demencji – Warsztaty

Spotkania oparte na różnorodnych dziedzinach sztuki, skierowane do osób z demencją i ich opiekunów, prowadzone w Muzeum oraz w ośrodkach pomocy społecznej. Podczas spotkań warsztatowych będziemy czerp z wiedzy i doświadczenia ekspertów i wykorzystywać elementy uznanych metod i podejść do opieki. W trakcie warsztatów skupimy się na rozmowach wokół sztuki i codzienności, a także działaniach twórczych. Zależy nam, aby nasze spotkania umożliwiły satysfakcjonujący i komfortowy udział w życiu kulturalnym osobom żyjącym z demencją, co, jak udowodniono, pomaga im w codziennym funkcjonowaniu.

Najbliższe warsztaty:

29.03.2025 (sobota), godz. 8.30–13.30

Zapraszamy opiekunów funkcjonalnych, którzy na co dzień zawodowo zajmują się opieką w ośrodkach pomocy społecznej i ośrodkach dziennego wsparcia na warsztaty Opieka w demencjioparta na kompetencjach. Program „Pozytywne podejście do opieki” Teepy Snow. 

Przyjrzymy się różnym chorobom przebiegającym z demencją i objawom, które im towarzyszą. Spojrzymy na zmiany, jakie dokonują się w mózgu osoby z demencją, i określimy ich wpływ na życie z chorobą. Dzięki wykorzystaniu specjalnychakcesoriów na własnej skórze doświadczymy pewnych wyzwań, z którymi borykają się osoby z demencją. Wypróbujemy nowe praktyczne umiejętności przydatne w codziennej opiece nad mieszkańcem i zadbaniu o jego dobrostan.Omówimy najczęstsze przyczyny trudnych sytuacji w opiece i dowiemy się, jak ich unikać.Na koniec poruszymy temat najnowszych wytycznych w zakresieprzygotowania i przystosowania otoczenia dla osób żyjących z demencją.  

Prowadzenie: Marlena Meyer gerontopedagog, wieloletni trener Positive Approach to Care” Teepy Snow, słuchaczka 3-letnich studiów dementia studies na Uniwersytecie Stirling w Szkocji. Specjalizuje się w tematyce chorób przebiegających z demencją. Od lat prowadzi działania edukacyjne na rzecz destygmatyzacji osób z diagnozą choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. Skupia się na godności w opiece, prawach chorych z demencją i multidyscyplinarnym wsparciu po diagnozie. Dąży do pełnego włączenia osób z demencją w młodym wieku do kampanii edukacyjnych o zdrowiu mózgu w Polsce.