ul. T. Dobrowolskiego 1

al. W. Korfantego 3
Foto: Jacek Mężyk

MISJA MUZEUM ŚLĄSKIEGO

Zobowiązane dziedzictwem regionu, dynamiką jego dziejów, wielokulturowością i wiodącą rolą przemysłu, przy jednoczesnym uznaniu jego dorobku intelektualnego i artystycznego, Muzeum Śląskie podejmuje się misji kreowania przestrzeni dla dialogu z przeszłością i dokonaniami współczesności w celu głębszego poznawania Śląska, Polski i Europy.

ZACHWYCI WAS DZIEDZICTWO ŚLĄSKA

Inspiruje nas dziedzictwo Śląska: jego intelektualny i artystyczny dorobek oraz bogata tradycja wielokulturowości. Usytuowanie muzeum na terenie związanym niegdyś z górnictwem przypomina nam także o znaczącej w regionie roli przemysłu. Byłą kopalnię węgla zamieniliśmy w unikatową kopalnię kultury, udostępniając bogate i różnorodne kolekcje na głębokości 14 metrów pod powierzchnią terenu. W głębi ziemi otwarliśmy galerie sztuki polskiej dawnej i współczesnej, Galerię śląskiej sztuki sakralnej oraz Galerię plastyki nieprofesjonalnej. Ogromne emocje i zainteresowanie wzbudza niezwykle ciekawa wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Wyjątkową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej prezentuje Centrum Scenografii Polskiej na wystawie „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości”.

NIE TYLKO WYSTAWY

Pod ziemią ulokowaliśmy także sale edukacyjne, bibliotekę z czytelnią, audytorium na ponad 320 miejsc, kącik edukacyjny dla dzieci oraz przeznaczoną na wystawy czasowe wyjątkową przestrzeń o wysokości 12,5 m.

Po eksplorowaniu bogactwa głębi Muzeum Śląskiego zachęcamy do spojrzenia na Katowice z innej perspektywy – z tarasu wieży widokowej o wysokości 40 metrów. Z dawnego szybu wyciągowego „Warszawa II” można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę miasta.

Po intensywnym zwiedzaniu zapraszamy do zaprzyjaźnionej restauracji Moodro, znajdującej się na terenie muzeum w byłej maszynowni. Jest to miejsce słynące z tradycyjnych potraw w autorskiej odsłonie mistrzów kuchni.

DLA POSZUKUJĄCYCH WYJĄTKOWEGO MIEJSCA

Siedziba Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w katowickiej Strefie Kultury wraz z otaczającym go parkiem stanowi doskonałą przestrzeń do debat o regionie, działań edukacyjnych, ale również pokazów filmowych, festiwali muzycznych, turniejów sportowych czy rodzinnych spacerów. Oddajemy w ręce mieszkańców współczesną agorę, gdzie możliwe jest każde spotkanie.

W dawnym Hotelu Grand przy al. W. Korfantego 3, gdzie swoje pracownie posiadają działy Archeologii, Etnologii czy Historii, prezentujemy ważne wystawy czasowe.

NAPRAWDĘ WARTO!

Wnikliwie obserwujemy otaczającą rzeczywistość, jesteśmy wrażliwi na potrzeby mieszkańców regionu i wyzwania współczesności, kreując wydarzenia mające realny wpływ na rozwój miasta i regionu.

Zrodzone z potrzeby mieszkańców i odważnych decyzji Muzeum Śląskie stało się najważniejszym ośrodkiem kultury w regionie, niezwykle istotnym miejscem życia społecznego na Śląsku oraz znaczącym głosem na mapie kulturalnej Polski.

Lokalizacje Muzeum Śląskiego:

• SIEDZIBA DOBROWOLSKIEGO
  • ul. T. Dobrowolskiego 1
  • 40-205 Katowice
  • t: 32 213 08 70
  • zobacz na mapie
  • SIEDZIBA W. KORFANTEGO
  • al. W. Korfantego 3
  • 40-005 Katowice
  • t: 32 779 93 90
  • zobacz na mapie
  • Godziny otwarcia MŚ w obu lokalizacjach: