A A A

Powstali 1863-64

Powstanie Styczniowe jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski w XIX w.

W 160. rocznicę wybuchu Powstania warto na nowo przyjrzeć się tamtym dramatycznym wydarzeniom i przypomnieć ich uczestników. Muzeum Historii Polski przygotowało mobilną wystawę multimedialną „Powstali 1863-64” opowiadającą o tamtych wydarzeniach, którą będzie można bezpłatnie zwiedzić, a grupy szkolne będą mogły skorzystać z przygotowanej przez Muzeum Historii Polski oferty edukacyjnej.

Wystawa będzie dostępna na parkingu zewnętrznym Muzeum Śląskiego w dniach 26 września – 9 października 2023.

Więcej informacji o wystawie.

W ramach działań edukacyjnych związanych z prezentacją wystawy, Muzeum Historii Polski oferuje pakiet materiałów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, tj. karty pracy, materiały uzupełniające do zajęć o Powstaniu Styczniowym.

Zagadki historyczne to książeczka z zadaniami dotyczącymi najważniejszych zagadnień z okresu Powstania Styczniowego dla uczniów 2-5 klasy szkoły podstawowej. Książka jest opracowana w taki sposób, aby nauczyciel mógł samodzielnie oprowadzić uczniów po wystawie i zrealizować zajęcia w jej przestrzeni.

Zeszyt ćwiczeń zawiera sześćdziesiąt kart pracy podzielonych tematycznie – obcokrajowcy w Powstaniu Styczniowym, rola kobiet, biali i czerwoni, oraz chronologicznie – przed powstaniem, przebieg powstania, po powstaniu, pamięć o powstaniu. Każda karta obliczona jest na ok. 15-20 minut pracy i może służyć zarówno do samodzielnej pracy ucznia jako powtórzenie, jak i do wprowadzenia nowego wątku przez nauczyciela. Pakiet zawiera także propozycję dwóch sprawdzianów z całości zagadnień dotyczących Powstania Styczniowego ujętych w podstawie programowej liceum.

Darmowe materiały są dostępne i możliwe do pobrania na stronie internetowej.

Nauczycieli zainteresowanych bezpłatnym otrzymaniem zeszytów w formie papierowej prosimy o kontakt: oferta.edu@muzhp.pl

Pozostałe