Solar Festiwal – sztuka dla dobrostanu człowieka

Muzeum Śląskie w Katowicach – przestrzenią do artystycznej regeneracji!

23 marca zapraszamy do Łaźni w Muzeum Śląskim w Katowicach na otwarcie ekspozycji instalacji multimedialnej autorstwa Szymona Szewczyka. Ten wielopłaszczyznowy i interdyscyplinarny projekt, łączący sztuki wizualne oraz muzykę, weźmie pod lupę wpływ sztuki na dobrostan człowieka.

Audiowizualna praca oplatająca przestrzeń Łaźni zmieni ją w pulsujący organizm. Syntetyczno-organiczna struktura będzie przypominać nieznaną, oddychającą roślinę, tworząc medytacyjny azyl.

Instalacji towarzyszyć będą weekendowe koncerty najlepszych polskich i zagranicznych przedstawicieli szeroko pojętej muzyki elektronicznej oraz prelekcje zaproszonych gości.

W tygodniu wystawę będzie można zobaczyć w godzinach otwarcia naszego muzeum. Na miejscu będą czekać pufy, materace i leżaki zachęcające do spędzenia w przestrzeni Łaźni dłuższej chwili, a instalacji towarzyszyć będzie sound design skomponowany przez Szymona Szewczyka.

Wszystkie wydarzenia wchodzące w skład Solar Festiwalu są bezpłatne, wystarczy zapisać się poprzez formularz

W każdym koncercie będzie mogło wziąć udział 120 osób.

Plan koncertów i prelekcji towarzyszących instalacji Szymona Szewczyka:

• 23 marca / sobota / godz. 21:00
    do 24 marca / niedziela / godz. 8:00
    Całonocna sesja muzyczna będąca wydarzeniem otwierającym Festiwal, podczas której wystąpią: Gong House Orchestra (dr Sławomir Sówka, Marion Schiffer i Adrian Mandrak), biøs, Aheloy!, Spool (Florian TM Zeisig, Angel Paradise (DE)) – koncert połączony będzie z sesją aromaterapii, Emiter, Jan Dybała oraz Felicia Atkinson (FR). Będzie to okazja do spędzenia nocy w Muzeum. Organizatorzy przygotują dla uczestników akcesoria wypoczynkowe, a artyści dźwięki kołyszące do snu.
  • 24 marca / niedziela / godz. 17:30
    Prelekcja na temat wpływu sztuki na dobrostan człowieka, koncert: Zaumne, Olga Anna Markowska
  • 30 marca / sobota / godz. 17:30
    Prelekcja na temat wpływu sztuki na dobrostan człowieka, koncert: Martyna Poznańska
  • 31 marca / niedziela / godz. 17:30
    Prelekcja na temat wpływu sztuki na dobrostan człowieka, koncert: Günter Schlienz, Roméo Poirier
  • 6 kwietnia / sobota / godz. 17:30
    Prelekcja na temat wpływu sztuki na dobrostan człowieka, koncert: Zoi Michailova, Bartosz Kruczyński (Earth Trax Live)
  • 7 kwietnia / niedziela / godz. 17:30
    Prelekcja na temat wpływu sztuki na dobrostan człowieka, koncert: Piotr Ceglarek, Cole Pulice
  • 18 – 22 marca odbędą się spacery miejskie prowadzone przez Dominika Tokarskiego – katowickiego aktywistę. Rolą spacerów będzie przypomnienie, że wśród przemierzanych przez nas na co dzień szlaków usługowych, kryją się ciekawe miejsca, historie i piękna architektura, które często mijamy bez zastanowienia. Dodatkową propozycją będzie alternatywna trasa wędrówek, którą będzie można pokonać samodzielnie, by zobaczyć  miejsca, w których przedstawione zostaną instalacje inspirowane pracami powstałymi podczas warsztatów arteterapeutycznych, które odbyły się 5 marca. Artysta (Szymon Szewczyk) włączył stworzone obiekty w tkankę miasta, umieszczając je w ramach okiennych wybranych budynków.

Solar Festiwal kończy się 12 kwietnia 2024 r.

Fot.1 Michał jędrzejowski

Szymon Szewczyk
(ur. 1989 r.) Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Autor muzyki teatralnej i eksperymentalnego elektronicznego projektu DMKHV. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy obrazy, obiekty, kolaże oraz instalacje. Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, tymczasowość, tanie materiały, DIY, nadmiar informacji, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, śmieci, imitacje, zmyślone rytuały, oswojona egzotyka. Sztuka jest dla niego sposobem na szukanie niedopasowań, zakłóceń, błędów i zaskoczeń w pozornie uporządkowanym świecie.

Wystawiał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 2016, MOS w Gorzowie Wielkopolskim, BWA w Katowicach, CSW Kronika w Bytomiu, Galerii Szarej, Kasia Michalski Gallery w Warszawie czy Rondzie Sztuki w Katowicach. Realizował scenografie m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego i Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie i Teatrze Śląskim w Katowicach.

fot. Michal Jędrzejowski

Organizatorzy: Muzeum Śląskie, Fundacja Soundscape, Tauron Lab

Partnerzy: Miasto Katowice, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024, Grupa Tauron, Volvo Euro-Kas oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

pasek sponsorski 24 02 27 ok