Z głębi. Artyści Muzeum Śląskiemu

Zamiarem jej kuratorów jest zasygnalizowanie różnorodności postaw artystycznych oraz dyscyplin i kierunków tworzących barwną mozaikę współczesnej sztuki polskiej. Do wystawy zaproszono 30 czołowych polskich artystów, m.in.: Magdalenę Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Izabelę Gustowską, Romana Kalarusa, Zofię Kulik, Pawła Althamera, Przemysława Lasaka, Adama Myjaka, Monikę Sosnowską, Jerzego Truszkowskiego i Artura Żmijewskiego. Dobór artystów symbolicznie wyraża otwartość muzeum, podkreśla jego szczególną rolę w społeczeństwie. Każdy twórca reprezentowany jest jednym dziełem sztuki w zakresie malarstwa, rzeźby, fotografii, plakatu, instalacji, wideo-artu, które wyraziście definiuje jego artystyczną tożsamość. Dzieła prowokują do refleksji nad rozwojem, zmiennością i wielością nurtów sztuki współczesnej, komentują aktualną rzeczywistość, budzą zróżnicowane przeżycia i doznania estetyczne.

Artyści:
IRENEUSZ WALCZAK
KAZIMIERZ GUSTAW ZEMŁA
ARTUR ŻMIJEWSKI

Kuratorzy wystawy: Henryka Olszewska-Jarema, Joanna Szeligowska-Farquhar.