Warsztaty „Chwile Wspólne”

Warsztaty „Chwile Wspólne” będą okazją do zapoznania się z pakietem edukacyjnym, który został stworzony z myślą o dzieciach i doświadczaniu oraz rozwijaniu w nich postawy patriotycznej i tożsamości narodowej. Materiały w pakiecie opierają się na zmysłach: wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku. Zostały ujęte w pięć propozycji tematycznych: „Widoki Wspólne”, „Dźwięki Wspólne”, „Wrażenia Wspólne”, „Znaki Wspólne” i „Smaki Wspólne”.

Warsztat dla edukatorów, animatorek i nauczycieli

28.09.2023 / czwartek / godz. 11.00 – 14.00  (limit 15 osób)

Podczas warsztatu przetestujemy pomysły inspirowane scenariuszami i osadzimy je w kontekście całego zestawu. Zainspirujemy się zasobami Muzeum pokazując szerszy kontekst i uniwersalność proponowanych rozwiązań i narzędzi.

Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się:

• jak powstał pakiet „Poczuj Polskę” i jak z niego korzystać;
  • jak proponujemy, by doświadczać i rozwijać postawę patriotyczną u dzieci;
  • jak przygotować włączające aktywności edukacyjno-artystyczne;
  • jak poszukiwać inspirujących obszarów do działań wokół tożsamości;
  • jak pobudzać wszystkie zmysły w działaniach twórczych;
  • jak wnikliwie i twórczo przyglądać się codziennej rzeczywistości.

Warsztat rodzinny

30.09.2023 / sobota / godz. 11.30 – 13.00 (limit 10 rodzin)

Zapraszamy serdecznie na warsztaty muzyczne dla dzieci w formule rodzinnej pt. „Dźwięki wspólne”, realizowane w ramach programu „Barwy wspólne” przez Narodowe Centrum Kultury. W trakcie warsztatów szukać będziemy najróżniejszych dźwięków i brzmień, które są nam bliskie, które otaczają nas na co dzień. Młodzi uczestnicy sięgną nie tylko do polskiej muzyki narodowej, ale doświadczą i na nowo odkryją, że nasze mowa, głos i język są tym, co kształtuje naszą tożsamość. Tych dźwiękowych elementów będziemy używać we wspólnych muzycznych aktywnościach – ruchowych, instrumentalnych, a także wokalnych. Program warsztatów nawiązuje do wystawy w Muzeum Śląskim – „Chopinowi Duda Gracz”.

Prowadzącą zajęcia będzie Barbara Badura, edukatorka Filharmonii Śląskiej.

Udział w warsztatach jest nieodpłatny, obowiązują zapisy mailowe warsztatymuzealne@muzeumslaskie.pl.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Barwy Wspólne Pakiet

Sensoryczny pakiet edukacyjny „Poczuj Polskę”