Opis
Tekst: Agnieszka Jankowska-Marzec, Katarzyna Mierzwińska
Album poświęcony jest twórczości jednego z najbardziej rozpoznawalnych i najciekawszych współczesnych polskich artystów – Jerzego Dudy-Gracza, malarza, rysownika, grafika i scenografa.
Artysta w swoich pracach komentował polityczno-społeczną rzeczywistość, balansował między groteską i satyrą a sentymentalizmem i nostalgią. Postaci na jego obrazach charakteryzują się nie tylko zdeformowaną fizjonomią, lecz także łatwo zauważalnymi przywarami: łakomstwem, alkoholizmem czy lenistwem. Duda-Gracz, ilustrując życie codzienne Polaków, początkowo obnażał absurdy PRL-u, następnie zaś prowokował do dyskusji na tematy historiozoficzne i metafizyczne. Na uwagę zasługują również liczne w jego dorobku sielskie krajobrazy przedstawiające polską prowincję, w których dostrzegalna jest swoista tęsknota za światem minionym.
Kogo artysta portretował w ramach prezentu urodzinowego? Gdzie zetknął się z łacińską sentencją „ani jeden dzień bez kreski” i jak wpłynęła ona na jego pracę twórczą? Których mistrzów malarstwa najchętniej trawestował? Jakie były etapy powstawania cyklu nawiązującego do twórczości Fryderyka Chopina? Aby poznać te i inne ciekawostki z życia malarza, koniecznie sięgnijcie po ten album.
Publikację zawierającą 150 najciekawszych prac artysty słowem wstępnym opatrzyła Agnieszka Jankowska-Marzec, kalendarium artysty sporządziła zaś Katarzyna Mierzwińska. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów polskiej sztuki współczesnej.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.