A A A
Szukaj
Close this search box.

ARCHEOLOGIA FOTOGRAFII. 100-lecie urodzin Jerzego Lewczyńskiego / prezentacja gablotowa

Z okazji przypadającej na ten rok 100. rocznicy urodzin artysty fotografika Jerzego Lewczyńskiego przygotowaliśmy dla Państwa nową prezentację gablotową pt: ARCHEOLOGIA FOTOGRAFII. 100-lecie urodzin Jerzego Lewczyńskiego.

Od 12 marca w gablocie jednego dzieła (w holu kasowym) można podziwiać pracę „Horoskop” z 1960 roku autorstwa tego wybitnego artysty. Serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy również do uczestnictwa w specjalnych wydarzeniach przybliżających twórczość artysty.

  • Cień archeologii fotografii – spotkanie dyskusyjne

15 marca / godz. 18:00 // KUP BILET

Temat spotkania osadza się wokół postaci Jerzego Lewczyńskiego i wpływu jego postawy twórczej na późniejszych artystów, a także świadome lub nieświadome podejmowanie przez współczesnych twórców założeń wynikających z koncepcji archeologii fotografii.

Celem wydarzenia jest pobudzenie swego rodzaju dialogu pomiędzy historyczną koncepcją a dzisiejszymi artystami. Ważna jest również możliwość prezentacji dzieł autorskich, przygotowanych przez zaproszonych gości.

Udział wezmą: Iwona Germanek, Barbara Kubska, Anka Sielska, Magdalena Zaton-Mikołajczak.

Spotkanie poprowadzi dr Kamil Myszkowski z Działu Dokumentacji Mechanicznej.

Iwona Germanek – Artystka wizualna zajmująca się fotografią kreacyjną, portretem oraz szeroko rozumianym eksperymentem fotograficznym. Bada obszary pamięci, sięgając po archiwalny materiał wizualny: nie tylko własnej rodziny, ale również zupełnie anonimowych osób. Chętnie włącza do swoich cykli zdjęcia, a nawet całe albumy, które – nikomu już niepotrzebne – sprzedawane są na pchlich targach. Poprzez symboliczną adopcję próbuje przywrócić im pamięć i godność. W swoich pracach posługuje się nie tylko fotografią, ale również kolażem czy fotomontażem.

Barbara Kubska – Artystka wizualna, wykładowczyni w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Interesują ją wielowątkowe historie, archiwa i zbiory fotografii. Zagadnienia dotyczące pamięci testuje przez pryzmat kulturowych przemian. Posługuje się retrospekcją, porządkowaniem, poszukiwaniem nowych zależności i związków. Zaangażowana w społeczną i popularyzatorską działalność kulturalną Fundacji Kultura Obrazu. Autorka wystaw, min: „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony” w Muzeum Miejskim w Tychach oraz „Zabijam czas, nim czas zabije mnie” w galerii „Nowe Miejsce” w Warszawie.

Anka Sielska – Dra hab. Profesor ASP w Katowicach. Fotografka, animatorka kultury (założycielka Fundacji Kultura Obrazu). Absolwentka Instytutu Fotografii Kreatywnej w Opawie (Czechy) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z narracji w fotografii oraz edycji książek fotograficznych. Pracuje z prywatnymi historiami, zdjęciami amatorskimi oraz pamiątkami z zakładów fotograficznych. Zajmuje się także fotografią artystyczną oraz współrealizuje projekty multimedialne. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.

Magdalena Zaton-Mikołajczak – Rocznik 89. Urodzona w Zabrzu. Od 26 lutego 2021 r. członkini Związku Polskich Artystów Fotografików, Okręg Śląski. Absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Śląskim. W swojej fotografii, nieraz autorefleksyjnej, poszukuje uniwersalizmu. W pracach sięga do różnych zabiegów plastycznych. W twórczości wypatruje form estetycznych i emocjonalnych.

Miejsce wydarzenia: Czytelnia Biblioteki Muzealnej na poziomie -2

  • Warsztaty fotograficzne „Ciało fotografii”

23 marca / godz. 11:00 // KUP BILET

Punktem wyjścia do przeprowadzenia twórczych warsztatów fotograficznych będzie stworzona przez Jerzego Lewczyńskiego definicja archeologii fotografii. Podczas zajęć uczestnicy zajmą się reinterpretacją stworzonego przez artystę pojęcia, między innymi przy pomocy technik kolażu, sekwencji i autoanalizy muzealnego oraz rodzinnych archiwów.

Jerzy Lewczyński w swojej twórczości wykorzystywał cielesność fotografii, której przejawem miały być wszelkiego rodzaju „artefakty” na zdjęciach i negatywach, będące fizyczną formą upływu czasu od momentu wykonania ujęcia. Podkreślanie materialności zdjęć miało symbolicznie przywoływać problem pamięci, przemijania i ludzkich losów. W setną rocznicę urodzin artysty poprzez twórczy eksperyment spróbujemy przedefiniować wizerunki z historycznych fotografii będących w zbiorach Muzeum Śląskiego, a także prywatnych, rodzinnych archiwów uczestników warsztatów. Warsztaty będą kładły nacisk na plastyczną formę fotograficzną, fotografię hybrydową i działania intermedialne.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

Warsztaty potrwają około 4 godziny i są skierowane są do osób dorosłych.

Prowadzenie: dr Kamil Myszkowski, Dział Dokumentacji Mechanicznej

Fot. Jerzy Lewczyński, Horoskop, fotografia, 1960 (obiekt pochodzi ze zbiorów Muzeum Śląskiego).

Pozostałe

DSF5645
Aktualności

Festiwal Gwarka / 22-23 listopada 2024

Serdecznie zapraszamy na ostatnią już edycję Szychty Kreatywnej. Podczas poprzednich Szycht rozmawialiśmy o rzemiośle i rzemieślnikach, przypominaliśmy sobie, jak wyglądały wakacje w dawnych latach, zwiedzaliśmy ogródki działkowe, a teraz wejdziemy w głąb ziemi!

Czytaj więcej »