„JASZOWIEC. Zapomniana nowoczesność” / premiera filmu dokumentalnego oraz debata

W czwartek 21 marca o godz. 17:00 zapraszamy na premierę filmu dokumentalnego pt.: „JASZOWIEC. Zapomniana nowoczesność” w reżyserii Romana Kałuży-Wierzchosławskiego oraz debatę „Od modernizmu do Nowego Europejskiego Bauhausu”.

Film opowiada o ośrodku wczasowym, który zrealizowano w latach 1961-1970 wg. projektu Jerzego i Zygmunta Winnickich oraz Ireny i Czesława Kotelów. Projekt ten został nagrodzony w konkursie na osiedle wczasowe dla „mas” i powstał wg. założenia, aby stworzyć miejsce wypoczynku dla pracowników i ich rodzin nie niszcząc krajobrazu górskiego i przyrody.

Był też na wskroś nowoczesny, co oznaczało według głównego projektanta nie tylko minimalistyczną formę, ale także komfort, estetykę, kontakt z naturą oraz zaspokojenie potrzeb fizycznych i intelektualnych użytkownika. Jaszowiec był pierwszą w tamtych czasach propozycją osiedla wczasowego w górach, z własnym centrum handlowo-usługowym i ambulatorium.

W plebiscycie tygodnika „Polityka” z 1970 r. znalazł się wśród trzynastu najlepszych realizacji architektonicznych 25-lecia PRL.

W latach 70-tych XX wieku Jaszowiec został okrzyknięty w mediach najmodniejszym miejscem wypoczynkowym na Górnym Śląsku. Ośrodek nie przetrwał do dzisiejszych czasów w pełnowartościowej kondycji. Obiekty trafiły do różnych właścicieli. Kilka z nich zrównano z ziemią, inne zostały oszpecone przez nietrafione próby modernizacji. Tylko nieliczne możemy zobaczyć w niemal oryginalnej formie.

Czy warto uratować choćby ten skrawek modernistycznej myśli w Beskidach? Czy mamy przed sobą już tylko wizję utraconej nowoczesności? A może to ważna lekcja dla dzisiejszych architektów i inwestorów? „Zapomniana nowoczesność” to poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytania.

Warto powrócić do tej architektury i przysłuchać się debacie „Od modernizmu do Nowego Europejskiego Bauhausu”, która odbędzie się zaraz po projekcji.

Uczestnicy debaty: Dorota Winnicka-Jasłowska, Ewa Trzcionka, Maciej Franta, Przemysław Korcz, Hubert Trammer.

Prowadzenie: Justyna Boduch, Wojciech Fudala.

Miejsce: Audytorium, poziom -4

Bilety w cenie 1 zł do kupienia w kasach biletowych lub w dniu wydarzenia przed salą projekcyjną.

Patronat Honorowy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Izba Architektów RP, Stowarzyszenie Architektów RP,
SARP o/Bielsko-Biała oraz Muzeum Śląskie w Katowicach

W filmie występują:

dr hab. Dorota Jasłowska-Winnicka,
prof. PŚ Małgorzata Radziewicz-Winnicka – córka głównego projektanta Jaszowca,
Marcin Wojdak – fotograf i pisarz, twórca książki o ośrodkach wczasowych w PRL,
prof. Konrad Kucza Kuczyński – architekt, członek PAN i PAU,
prof. Adam Gierek – syn I sekretarza Edwarda Gierka,
Anna Łęczyńska Szczechla – badaczka architektury drewnianej w Ustroniu,
Sławomir Kohut – Nadleśniczy w Ustroniu,
dr hab Marek Rembierz, prof. UŚ – filozof,
Sylwia Witkowska – dyrektorka Domu Nauczyciela w Jaszowcu,
Bogdan Skopiński – projektant form przestrzennych oraz akcentów w architekturze, twórca mozaik.

Producent: Fundacja Zielone Konie, Kamil Śliwka – NOX Studio

Producent wspierający: Stowarzyszenie Miłośników Kuźni Ustroń

Sponsorzy filmu: Fundacja JSW, Polska Agencja Inwestycji i Handlu – PAIH, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Extral Aluminium, Nadleśnictwo Ustroń, Stowarzyszenie Projekt Ustroń, PWCG Consulting Group, Pub Utropek

Partnerzy: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, 35mm.online, Tadeusz Kopeć Instytut Wyszehradzki