Festiwal filmów o artystach art brut

Serdecznie zapraszamy na festiwal filmów o artystach art brut. Prezentowane filmy opowiadać będą o artystach, których prace zobaczy można na wystawie „Wojny Nigdy Dość!”. Każdy z filmów poprzedzony będzie wykładem wygłoszonym przez osoby zajmujące się twórczością outsiderów – naukowców, krytyków i badaczy. Spotkania odbędą się w Czytelni Biblioteki Muzealnej.

Program:

• 13 września, godz. 18:00

Film „Księga Aniołów Józefa Chełmowskiego”,  reż Andrzej Dudziński (52 min.)

Wykład Andrzeja Dudzińskiego – reżysera filmu (30 min.)

• 20 września, godz. 18:00

Film „Zbigniew Wypijewski – wesołe jest życie”, reż. Adam Gajewski (23 min.)

Wykład Macieja Bobra – historyka sztuki, członka stowarzyszenia „Psychiatria i sztuka” (30 min.)

oraz Soni Wilk – kierowniczki Działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach (30 min.)

• 27 września, godz. 18:00

Film „Im Land Kollombye”, reż Heinz Bütler (50 min.)

Wykład Johanna Feilachera – artysty, psychiatry, wieloletniego dyrektora Gugging Museum (30 min.)

• 4 października, godz. 18:00

Film „Ziemia Iwana”, reż. Andrii Lysetskyi (50 min.)

Wykład Julii Datchenko – artystki, badaczki ukraińskiego folkloru (30 min.)

Bilet wstępu w cenie 1 PLN uprawniać będzie do zobaczenia w danym dniu wystawy „Wojny Nigdy Dość!”.