Gala wręczenia nagród oraz wernisaż Wystawy Głównej 12. Triennale Grafiki Polskiej.

W piątek, 25 października o godz. 18:00 w auli Muzeum Śląskiego odbędzie się uroczyste otwarcie 12 edycji Triennale Grafiki Polskiej – jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie grafiki artystycznej w Polsce.

Triennale to przestrzeń, w której twórcy mierzą się z dynamiką przemian współczesnego świata. Tegoroczna edycja pod hasłem „IDEA” skupia się na poszukiwaniu synergii pomiędzy dziedzictwem kulturowym a technologicznymi innowacjami. Inspiracją dla tegorocznego motywu są słowa noblistki Françoise Barré-Sinoussi: „We are not making science for science. We are making science for the benefit of humanity.” To wezwanie do twórców, by wykraczali poza granice sztuki i aktywnie kształtowali rzeczywistość wokół nas.

TGP 2024 odbywa się w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, co dodaje szczególnego znaczenia tej edycji. Wśród tematów poruszanych przez uczestników znajdą się m.in. klimat, zdrowie, innowacje społeczne, dziedzictwo kulturowe oraz przemysły przyszłości. Triennale stanie się zatem przestrzenią eksperymentu, refleksji i poszukiwań artystycznych związanych z aktualnymi wyzwaniami świata.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.

Impreza została objęta Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.

Więcej o wystawie tutaj