A A A

Muzeum dla demencji – Edukacja

Comiesięczne spotkania w formie konferencji, w trakcie których uczestnicy poznają istotę demencji, ale też dowiedzą się, jaką rolę w procesie choroby i opieki może odegrać kultura i sztuka. Prelegenci, w tym eksperci różnych dziedzin, artyści, samorzecznicy przybliżą zagadnienia dotyczące sytuacji osób z demencją, możliwych metod pomocy opiekunom i rodzinom, a także tego, jak świat kultury może wspierać otoczenie osób chorujących. Wydarzenia będą dostępne na żywo oraz on-line. Wykłady będą tłumaczone na polski język migowy i opatrzone napisami na żywo.

Marlena Meyer gerontopedagog, wieloletni trener Positive Approach to Care” Teepy Snow, słuchaczka 3-letnich studiów dementia studies na Uniwersytecie Stirling w Szkocji. Specjalizuje się w tematyce chorób przebiegających z demencją. Od lat prowadzi działania edukacyjne na rzecz destygmatyzacji osób z diagnozą choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. Skupia się na godności w opiece, prawach chorych z demencją i multidyscyplinarnym wsparciu po diagnozie. Dąży do pełnego włączenia osób z demencją w młodym wieku do kampanii edukacyjnych o zdrowiu mózgu w Polsce. 

dr n. med. Urszula Skrobas 
neurolożka, zatrudniona w Klinice Neurologii Dorosłych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Stażystka programu Atlantic Fellow for Equity in Brain Health w Global Brain Health Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (kohorta 2023–2024) oraz laureatka stypendium edukacyjnego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w zakresie neurogeriatrii na Karolinska Institute w Sztokholmie (2024). Realizuje projekt pilotażowy dotyczący identyfikacji potrzeb osób żyjących z demencją o młodym początku w Polsce. 

Agnieszka Cysewska od 30 lat pracowniczka wojewódzkich, samorządowych instytucji pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych. Pełniła funkcję dyrektorki DPS-u w Stawiskach prowadzącego program standaryzacji placówki oraz DPS-u w Sopocie dla osób w podeszłym wieku, w którym jako pierwsza w Polsce wprowadziła sztuczną inteligencję (robota społecznego Fokę Paro) do terapii dla osób żyjących z demencją. Obecnie jest dyrektorką Centrum Integracji Społecznej w Pucku oraz członkinią Zespołu ds. standaryzacji usługi opieki wytchnieniowej przy Wojewodzie Pomorskiej w Gdańsku.