Prezentowana w Muzeum Śląskim wystawa przenosi nas z szarej miejskiej przestrzeni do magicznego i barwnego świata przyrody. Zapraszamy na ekspozycję fotografii „Żywy album przyrody” autorstwa członków Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Śląskiego.
Istnieje fascynujący świat, do którego na co dzień nie mamy dostępu. Czasami mijamy go w pośpiechu, nie zdając sobie sprawy z jego istnienia tuż obok nas i roli, jaką odgrywa w naszym życiu. Niekiedy ze względu na odległość i trudy wyprawy nie mamy możliwości, aby go odkryć. Wcielając się w rolę detektywów i badaczy, fotografowie przyrody uzbrojeni w ogromne pokłady cierpliwości, nie bacząc na wyjątkowo uciążliwe warunki pracy – przemierzają nieraz wiele kilometrów, starając się go odnaleźć, poznać i zatrzymać w kadrze. Magiczne pejzaże, rzadkie gatunki zwierząt, piękno fauny i flory – to wszystko odnajdziemy na wystawie „Żywy album przyrody” prezentowanej w Muzeum Śląskim.
Jak podkreśla Artur Jurkowski, Prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody: „Użyta w tytule gra słów jest celowa i informuje o tym, że wszystkie prezentowane sceny są rejestracją naturalnych momentów życia przyrody. Nie patrzmy na te fotografie jak na odległą i trudno dostępną sztukę, ale starajmy się wyobrazić sobie każdą oglądaną scenę. Pamiętajmy, że każdy z nas ma taką samą szansę na obserwację niezwykłego spektaklu, jaką miał autor zdjęcia”.
Dzieła śląskich mistrzów obiektywu są dowodem ich wytrwałych poszukiwań i konsekwentnego utrwalania doskonałości przyrody. Każda fotografia wzbogacona została o komentarz autora, w którym przybliża kulisy powstania danego ujęcia lub wyjaśnia, co stanowi o jego niepowtarzalnym charakterze. Prezentowane na wystawie prace członków Śląskiego Okręgu ZPFP powstałe w ostatnim dwudziestoleciu były wielokrotnie nagradzane na krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych.
Wystawa w Muzeum Śląskim jest częścią multimedialnego projektu proekologicznego Oczami śląskich fotografów – 3. edycja, realizowanego przez Śląski Okręg ZPFP. W ramach projektu 22 października oraz 10 grudnia w Lesie Murckowskim w Katowicach odbędą się warsztaty terenowe z zakresu fotografii i etyki przyrodniczej.
Związek Polskich Fotografów Przyrody został założony przez Leszka Krzysztofa Sawickiego w 1995 roku i jest obecnie największą tego typu organizacją w Polsce. Okręg Śląski ZPFP tworzy grupa 44 osób w pełni oddanych pasji fotografowania.