A A A
Szukaj
Close this search box.

Oblicza świętego Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego

„Skarb hutnika” został odkryty podczas wykopalisk w 2006 roku w Dąbrowie Górniczej-Łośniu. W skład tego znaleziska, prócz bryłek srebra, wchodzą głównie monety książąt piastowskich – Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego.

Na jednym z typów monet wchodzących w skład skarbu – denarze księcia Bolesława Kędzierzawego – widnieje wizerunek głowy św. Wojciecha umieszczonej prawdopodobnie w relikwiarzu. Takich, z pozoru identycznych monet, jest w „Skarbie hutnika” ponad czterysta. Okazuje się, że spośród nich udało się wyodrębnić siedemdziesiąt dwa warianty przedstawień głowy św. Patrona. Jest to związane ze średniowieczną techniką bicia monet. Tłoki, służące do ich wybijania dość szybko się zużywały. Pękały po wybiciu maksymalnie kilku tysięcy sztuk denarów. Najprawdopodobniej na podstawie zepsutego tłoku mincerz musiał sporządzić nowy, który często różnił się w szczegółach od pierwowzoru.

Na wystawie zaprezentowane również zostaną wyobrażenia postaci świętego znajdujące się na monetach Władysława Wygnańca. Prócz fotografii i wybranych denarków, na ekspozycji będzie można zobaczyć przykłady zabytków pozyskanych podczas łosieńskich wykopalisk.

Kuratorzy wystawy: Dariusz Rozmus, Joanna Tokaj.
Koordynacja z ramienia Muzeum Śląskiego: Małgorzata Kurgan-Przybylska.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Pozostałe