A A A
Szukaj
Close this search box.

W kadrze sceny. Scenografie teatralne Jerzego Skarżyńskiego.

Wystawa poświęcona scenografiom teatralnym Jerzego Skarżyńskiego.
Zaprezentowane na ekspozycji projekty dekoracji i kostiumów, wykonane razem z żoną, Lidią Minticz-Skarżyńską, powstały do najwybitniejszych przedstawień czołowych polskich reżyserów, takich jak Konrad Swinarski, Zygmunt Hübner, Roman Polański, Andrzej Wajda oraz Jerzy Jarocki. Artysta w swoich pracach teatralnych nawiązywał do różnorodnych konwencji plastycznych, których zderzenie w przestrzeni scenicznej dawało efekt przenikania się rzeczywistości realnej i magicznej. Przywoływał w nich zarówno surrealistyczne widzenia świata, jak i tradycje teatru barokowego. Dekoracje, inspirowane często malarstwem twórcy, stanowiły nierozerwalną całość z projektami kostiumów, które kreślone z dużą dozą sarkazmu i ironii, zdradzały wnikliwą obserwację ludzkich przywar i słabości.

Prace państwa Skarżyńskich wyeksponowane zostały na wystawie według zagadnień problemowych tak, aby zaprezentować ewolucję rozwiązań plastycznych i scenicznych w podejmowanych tematach obecnych w ich twórczości na przestrzeni pół wieku. Aranżacja pierwszej sali nawiązuje do przestrzeni ulicy i jej „bohaterów” : złodziei, łotrzyków, żebraków, handlarzy, kramarek – ulubionych postaci Jerzego Skarżyńskiego. Wszystkich ich Artysta projektował z niezwykłą pieczołowitością i starannością, tworząc nie tylko sam kostium, ale nakreślając jednocześnie charakter postaci i jej pochodzenie. Druga część ekspozycji, oddzielona purpurową kurtyną nawiązującą do scenografii z La clemenza di Tito, to przestrzeń pałacowego hollu prowadzącego do sali balowej. Tam, prowadzeni po czerwonym dywanie, widzowie mają możliwość zapoznać się z projektami, kostiumami i powiększeniami postaci dworskich, uczestników balu : szlachetnych dam, wytwornych kawalerów, szambelanów, orientalnych gości – bohaterów tych scenografii Skarżyńskiego, w których najpełniej widoczny jest barokowy przepych, dbałość o szczegóły i finezja kreski Artysty.

25 listopada 2011/ godz. 18.00 – dyskusja dotycząca współistnienia scenografii filmowej i teatralnej w twórczości Jerzego Skarżyńskiego; o specyfice i odmienności środków wyrazu w obrębie obydwu dyscyplin rozmawiać będą pani dr Iwona Grodź, wykładowca Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz pani Alicja Duzel-Bilińska, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i pan Grzegorz Biliński, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wstęp wolny

Pozostałe