A A A
Szukaj
Close this search box.

Wirtualny spacer: Perspektywa wieku dojrzewania

Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”.

__________

Wystawa „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda” prezentuje twórczość trojga przedstawicieli pokolenia „zarażonych wojną”: malarza Andrzeja Wróblewskiego (1927–1957), rzeźbiarki Aliny Szapocznikow (1926–1973) i reżysera Andrzeja Wajdy (1926–2016). Łączy ich nie tylko zbliżona data urodzenia i wczesna utrata ojca, ale też podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania: okresem II wojny światowej w okupowanej Polsce. To, czego byli uczestnikami i świadkami, naznaczyło w sposób bardzo szczególny zarówno ich życie, jak i twórczość.

Literatura badająca i komentująca utwory w najrozmaitszy sposób nawiązujące do traumy i pamięci II wojny światowej jest z roku na rok obszerniejsza i zapewne wykracza już poza liczbę powstałych na ten temat dzieł – aczkolwiek każdego roku ich również przybywa. Kolejne pokolenia twórców wskazują na nowe aspekty tej tematyki i sięgają po coraz to inne formy mające odświeżyć i wyostrzyć zatartą przez dziesiątki lat zbiorową pamięć. Również kolejne pokolenia badaczy wracają do powszechnie rozpoznanych dzieł, by wydobyć z nich pominięte dotąd aspekty. Jednym z nich jest dotychczas nieuwzględniany w opracowaniach teoretycznych i na wystawach, wspólny dla niemałej grupy twórców czynnik związany z bardzo szczególnym okresem życia, w jakim zastały ich działania wojenne, czyli z pokwitaniem.

Okres ten jest sam w sobie postrzegany jako traumatyczny, a w szczególnych okolicznościach, wynikających z życia rodzinnego, relacji z grupą rówieśniczą, systemu edukacji oraz okoliczności, w jakich przebiega inicjacja seksualna, może mieć decydujący wpływ na przebieg całego dalszego życia. Jeśli do tych kilku zmiennych dodamy dodatkowe czynniki, takie jak śmierć jednego z rodziców i obcowanie z okrucieństwem wojny, jej demoralizacją i obscenicznością, otrzymamy bardzo szczególny, „wojenny syndrom pokwitania”.

Nowe odczytywanie twórczości Aliny Szapocznikow i Andrzeja Wróblewskiego trwa od kilkunastu lat, ich nazwiska są też coraz lepiej znane w świecie. Filmy Andrzeja Wajdy cieszą się popularnością na całym świecie od półwiecza. Jednak zderzenie na jednej wystawie dzieł trojga artystów odbędzie się po raz pierwszy. Jej zamysł ogniskuje się na jednoczącym czynniku, określonym jako „perspektywa wieku dojrzewania”. Taki punkt widzenia stwarza szansę na rewizję dotychczasowego podejścia do wielu dzieł, ich ponowne odczytanie i zreinterpretowanie.

Na wystawę złożyły się prace rzeźbiarskie i rysunki Aliny Szapocznikow oraz obrazy, gwasze, monotypie i rysunki Andrzeja Wróblewskiego. Dzieło Andrzeja Wajdy zaprezentowano przez szkice do scenopisów, plakaty, fotosy i fragmenty jego filmów z lat 1955–2016. Uzupełnieniem wystawy były projekcje filmów o Szapocznikow, Wróblewskim i Wajdzie oraz archiwalnego filmu z przedstawienia Akropolis Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny z roku 1962.

Wystawie towarzyszy publikacja w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

W celu uzyskania profesjonalnych wizerunków obiektów wystawy prosimy o kontakt pod adresem: promocja@muzeumslaskie.pl.

„Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”
23.06-30.09.2018

Muzeum w Strefie Kultury, ul. T. Dobrowolskiego 1, poziom -4
Kuratorka wystawy: 
Anda Rottenberg
Koordynatorka: Magdalena Czerny-Kehl
Specjalne podziękowania dla: Isabelli Czarnowskiej, Herve Loevenbruck, Marty Wróblewskiej, Krystyny Zachwatowicz-Wajda, Piotra Stanisławskiego, Fundacji Andrzeja Wróblewskiego
Obiekty pochodzą z: Galerie de France Catherine Thieck w Paryżu, Galerie Loevenbruck w Paryżu, Galerii Isabelli Czarnowskiej w Berlinie, Galerii Starmach z Krakowa, Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu , Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Starak Collection z Warszawy, Wielkopolskiego Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki oraz z kolekcji: dr Wernera Jerke, Marina Karmitza, Antoniego Michalaka, Hanny i Jarosława Przyborowskich, Olgi Stanisławskiej, Piotra Stanisławskiego i ze zbiorów prywatnych.

Filmy dokumentalne prezentowane na wystawie:

  • „Każde dotknięcie zostawia ślad. Alina Szapocznikow”, reżyseria: Anna Zakrzewska i Joanna Turowicz,  produkcja: OpArt Productions, producent: Anna Drozd, 2009
  • „Wajda o sobie”, reżyseria: Andrzej Wolski, producent: Arte France, 2016
  • „Wróblewski według Wajdy”, reżyser: Andrzej Wajda, producent: Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, 2015

Muzeum Śląskie informuje, że dołożyło wszelkich starań w celu pozyskania praw do prezentacji filmów „Akropolis” (na podstawie spektaklu Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny oraz tekstu Stanisława Wyspiańskiego) w reżyserii Jamesa MacTaggarta, wyprodukowanego przez Lewisa Freedmana z 1968 r. oraz „Otwarcie i zamknięcie oczu” w reżyserii Konrada Nałęckiego (Zespół Filmowy Syrena) z 1957 r.

Jednocześnie Muzeum zwraca z prośbą do osób, które mają wiedzę o podmiotach uprawnionych do praw autorskich do wyżej wymienionych filmów do przekazania informacji przedstawicielom Muzeum.

Prace Aliny Szapocznikow: © Courtesy The Estate of Alina Szapocznikow / Piotr Stanislawski / Galerie Loevenbruck, Paris.

Prace Andrzeja Wróblewskiego: © Fundacja Andrzeja Wróblewskiego

Perspektywa wieku dojrzewania 1

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Szapocznikow. Stan nieważkości / No gravity – spektakl Barbary Wysockiej

28.06.2018, 29.06.2018, 30.06.2019, godz. 21.00/ Muzeum Śląskie w Strefie Kultury / foyer -2

Centrala / Teatr Polski we Wrocławiu / Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wstęp: 20 zł

scenariusz i reżyseria: Barbara Wysocka

występują: Barbara Wysocka i Adam Szczyszczaj

koncepcja przestrzeni: Anna Maria Karczmarska i Barbara Wysocka

konsultacje plastyczne: Anna Maria Karczmarska

światła, video: Artur Sienicki

współpraca dramaturgiczna: Anna Czerniawska i Piotr Rudzki

produkcja: Anna Czerniawska

koordynatorka projektu: Marta Kuźmiak

premiera: 11 kwietnia 2014 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Oprowadzanie kuratorskie: Anda Rottenberg

29.08.2018, godz. 18.00 / Muzeum Śląskie w Strefie Kultury / przestrzeń wystaw czasowych, p -4

Wstęp: 7 zł

SKALA – warsztat rodzinny międzypokoleniowy

1.09.2018 / sobota / godz. 11.00 / Muzeum Śląskie w Strefie Kultury / przestrzeń wystaw czasowych, p. -4

W czasie rodzinnego spotkania warsztatowego będziemy przyglądać się tematowi zmieniającego się wraz z wiekiem ciała. Rośniemy – najpierw szybko, później już wcale. A czy malejemy? Spróbujemy też spojrzeć na dojrzewanie jak na wciąż trwający w naszym życiu proces.

Wstęp: 7 zł  (dziecko + opiekun)/ KUP BILET

Spotkanie z Małgorzatą Wiktorko, kuratorką Muzeum Sztuki w Łodzi

04.09.2018, godz. 18.00 / Muzeum Śląskie w Strefie Kultury / stolarnia

dokonanie analizy twórczości Aliny Szapocznikow w kontekście przemian kobiecego ciała

Wstęp wolny

Spotkanie z Martą Dziewańską, kuratorką oraz kierownikiem działu badań Muzeum Współczesnego w Warszawie

18.09.2018, godz. 18.00 / Muzeum Śląskie w Strefie Kultury / stolarnia

Wstęp wolny

Perfomatywne czytanie listów Aliny Szapocznikow: Alina Szapocznikow, Ryszard Stanisławski, Kroją mi się piękne sprawy. Listy 1948–1971

22.09.2018, co godzinę od 12.00 do 18.00 / Muzeum Śląskie w Strefie Kultury / przestrzeń wystaw czasowych, p -4

Występują: Alina Chechelska i Piotr Marek Janiszewski

Wstęp: w cenie biletu na wystawy czasowe

Retrospektywa Andrzeja Wajdy

22.08.2018, 05.09.2018, 12.09.2018 -godz. 18:00, 29.08.2018 – godz. 19:30 / Kino KOSMOS, ul. Sokolska 66, Katowice


Muzeum Śląskie i Kino KOSMOS zapraszają na pokazy filmów wybitnego polskiego reżysera, zdobywcy Oscara – ANDRZEJA WAJDY (1926-2016). Każdy seans opatrzony będzie słowem wstępu w formie prelekcji prowadzonej przez Mariusza Ciszewskiego, animatora i koordynatora działań edukacyjnych Kina KOSMOS

  • Pokolenie (1954), Studio Filmowe Kadr
  • Samson (1961), Studio Filmowe Kadr
  • Wszystko na sprzedaż (1968), Studio Filmowe Zebra
  • Krajobraz po bitwie (1970), Studio Filmowe Zebra

Bilety (12 zł/14 zł), będą dostępne online na stronie Kina Kosmos.

Osoby zainteresowane twórczością Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wajdy oraz Andrzeja Wróblewskiego zapraszamy do skorzystania z czytelni Muzeum Śląskiego.

Pozostałe