Opis
Tekst: Anda Rottenberg
Katalog wystawy „[(.;,:?!-…)] Mirosław Bałka”(prezentowanej w Muzeum Śląskim od 11 listopada 2017 do 16 września 2018) to czwarta już instalacja z kategorii site specific art w monumentalnej Galerii jednego dzieła, której przestrzeń tym razem zaaranżował znany rzeźbiarz Mirosław Bałka, zadając swoim odbiorcom znamienne pytania o granice, kres, ograniczenia zarówno ludzkiego ciała, jak i jego otoczenia. Punktem wyjścia stały się deindustrializacja i zanieczyszczenie powietrza, które charakteryzują region Górnego Śląska i Zagłębia.
Sama instalacja to gigantyczna rzeźba zbudowana z blachy trapezowej, która ma przedstawiać schemat rentgenowskiego zdjęcia klatki piersiowej z wyeksponowanym zarysem płuc. Poznawanie dzieła odbywa się etapami w czasie wędrówki ciemnymi korytarzami o zmiennej szerokości i zróżnicowanej temperaturze, gdzie odbiorca ma okazję doświadczyć ekspozycji wieloma zmysłami, nie tylko poprzez dotyk i wzrok, ale także poprzez zmysł równowagi oraz odczuwania ciepła i zimna.
Artysta poprzez szereg odwołań, skojarzeń oraz specyfikę użytych materiałów w konstrukcji dzieła zjednoczył gęstą siecią wzajemnych powiązań organizm ludzki z organizmem miejskim, jednostkę z jej otoczeniem pełnym kopalń, domów, dymiących kominów; odwraca zależności, to, co ukryte, wydobywa z wnętrza, to, co widoczne, czyni sposobem na dotarcie do tego, co niejawne.
Katalog zawiera obszerny tekst kurator wystawy Andy Rottenberg dotyczący zarówno samej instalacji, jak i artysty oraz jego twórczości. Dołączona płyta DVD zawiera wywiad z kuratorką oraz film będący zapisem tworzenia samego dzieła.
Mirosław Bałka urodził się w 1958 r. w Warszawie. Znany rzeźbiarz, którego prace można odnaleźć w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie. Tworzy filmy eksperymentalne, jest także autorem rysunków. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od 2011 r. prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów. Laureat Paszportu „Polityki”(1995),Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida(2012) i stypendium Miesa van der Rohe(1992). Członek Akademie Der Kunste w Berlinie (od 2011), odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski(2014) oraz Perłą Honorową Polskiej Gospodarki w kategorii kultura (2013).
Ciało, pamięć, przemijanie, tworzenie prywatnej mitologii to najistotniejsze wątki twórczości Mirosława Bałki, które odnaleźć można już w najwcześniejszych jego realizacjach. Wszystkie zawarte w nich znaki, kody, odniesienia mają źródła w biografii artysty i tylko poprzez nią stają się w pełni czytelne.
[źródło: https://culture.pl/pl/tworca/miroslaw-balka]