Otwarcie wystawy poświęconej wizycie Jana Pawła II w Katowicach – Muchowcu

We wtorek 20 czerwca 2023 r., o godz. 17.00  w Katowicach, na placu Wolności zostanie otwarta wystawa poświęcona wizycie Jana Pawła II w Katowicach – Muchowcu, dokładnie w 40. rocznicę celebrowanej przez Ojca Świętego mszy świętej na lotnisku na Muchowcu, w której uczestniczyło ponad milion ludzi. Było to największe zgromadzenie w historii Katowic. Na wystawę składa się 12 zdjęć wielkości 5/2,5 metra wraz z fragmentami homilii papieża z tego dnia oraz wypowiedzi świadków historii, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu. Wiele z tych osób będzie obecnych na otwarciu.

„Habemus Papam….. Cardinalem Wojtyła” –   słowa, które padły na Placu Świętego Piotra 16 października 1978 roku odmieniły bieg historii. Tego dnia zaczęła się nowa epoka w historii świata – epoka schyłku komunizmu, upadku żelaznej kurtyny, powstania Solidarności, a w efekcie nowego układu sił Europie.

Pierwszą zagraniczną podróż Jan Paweł II odbył do Meksyku. Potem, w czerwcu 1979 roku, przyleciał do Polski. Jego słowa podczas mszy na Placu Zwycięstwa w Warszawie: „ Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi” stały się symbolem pierwszej pielgrzymki. Ku konsternacji władz państwowych, Papieża wszędzie witały tłumy. Ludzie zobaczyli ilu ich jest i policzyli się.

Już w następnym roku powstał największy masowy ruch w historii Europy – Solidarność, inspirowany naukami Ojca Świętego. Można powiedzieć, że właśnie On jest patronem tego ruchu. Zdjęcia Jana Pawła II znalazły się na bramach strajkujących zakładów, a przedstawiciele władz Solidarności udali się na spotkanie z Nim do Watykanu. Papież pozostawał wielkim zwolennikiem zmian w Polsce i wspierał Solidarność na arenie międzynarodowej, współpracując z przywódcami wolnego świata.

W 1982 zaplanowano wizytę Jana Pawła II  w Polsce w 600. rocznicę obecności obrazu NMP na Jasnej Górze. Władze odmówiły jednak zgody stronie kościelnej. W tym czasie w Polsce był stan wojenny i rządzący obawiali się masowych wystąpień antykomunistycznych.  Rok później władze zgody już udzieliły i pielgrzymka odbyła się w dniach 16-23 czerwca. Spotkanie przed obrazem MB Piekarskiej  miało miejsce 20 czerwca w Katowicach – Muchowcu.