Narodowy Dzień Powstań Śląskich

7 czerwca 2022 r. w Katowicach Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dn. 12 maja 2022r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

Dzisiaj tj. 20 czerwca obchodzimy po raz drugi Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Święto ma celu upamiętnienie trzech powstań śląskich z lat 1919-1921 oraz rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r.  20 czerwca jest datą nawiązującą do  wkroczenia wojska polskiego z gen. Stanisławem Szeptyckim na czele do Katowic właśnie 20 czerwca 1922 r.

W tym roku obchodzimy także 150 rocznicę urodziny Wojciecha Korfantego, przywódcy III powstania śląskiego. W naszych zbiorach znajdują się  Insygnia Orderu Orła Białego. W 1997 roku Prezydent RP w uznaniu wielkich, historycznych zasług dla Rzeczypospolitej nadał pośmiertnie Wojciechowi Korfantemu Order Orła Białego. Order można oglądać na wystawie stałej  „Światło Historii. Górny Śląska na przestrzeni dziejów” w budynku Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wojciech Korfanty był jednym z najważniejszych polityków w najnowszych dziejach Polski i jednym z budowniczych jej niepodległości.

Order Orła Białego.