Agata Siemaszko & Kuba „Bobas” Wilk. Koncert towarzyszący wystawie „Pierwiastek żeński”

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert towarzyszący wystawie „Pierwiastek żeński. Artystki nieprofesjonalne ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Specjalnie dla Was, na scenie muzealnego Audytorium wystąpią Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk.

Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk współpracę rozpoczęli jesienią roku 2010, by już kilka miesięcy później zachwycić na warszawskim festiwalu folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja, gdzie zdobyli Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena.Wcześniej spotykali się już na scenie przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i jej romskim zespołem Kałe Bała. Wywodzą się z różnych środowisk, a ich muzyczna działalność ma korzenie w bardzo różnych nurtach.

Agata od dziecka związana jest ze środowiskiem folkowym, inspiruje się przede wszystkim muzyką tradycyjną szeroko pojętego Łuku Karpat i folklorem romskim. Koncertowała m.in. gościnnie z zespołem Mostar Sevdah Reunion z Bośni, na stałe współpracuje z zespołem BB Band słowackiej wirtuozki skrzypiec romskskiego pochodzenia, Barbory Botošovej.

Kuba natomiast gra głównie jazz i funk, nie przeszkadza mu to jednak w otwieraniu się na inne, często bardzo odległe stylistycznie gatunki. Współpracował z wieloma zespołami folkowymi, m.in. ze słynną kapelą Trebuniów-Tutków. To, co ich łączy, to zaangażowanie w muzykę. Poprzez swobodną improwizację, opartą na płynących z różnych źródeł inspiracjach, udało się im stworzyć nową jakość.

W roku 2013 wydali wspólną debiutancką płytę „Ogień i woda”, która zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Dwójki.

W roky 2023 Agata Siemaszko została jedną z 8 finalistów (wyłonionych spośród ponad 150 osób) słynnego wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej jako jedyna nie-aktorka.

Na repertuar duetu składają się pieśni romskie i tradycyjne pieśni Łuku Karpat oraz autorskie kompozycje obojga.

0037 fot.Dunvael Photography

16.09 / sobota / godz. 17.00