Kolejny projekt Muzeum Śląskiego z zakresu rewitalizacji uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, działanie FESL.10.09 Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu.
Celem projektu jest realizacja zadania inwestycyjnego obejmującego rewitalizację i adaptację do nowej funkcji zabytkowych budynków po dawnej kopalni Katowice, obecnie znajdujących się w kompleksie siedziby Muzeum Śląskiego. Inwestycja stanowić będzie kolejny etap rewitalizacji terenu poprzemysłowego do funkcji kulturalno-edukacyjnych i obejmuje zagospodarowanie terenu i kompleksową modernizację budynków dawnej elektrowni, nadszybia i maszynowni szybu Bartosz oraz dawnej wieży ciśnień z przyległym warsztatem rymarza. Adaptowane obiekty będą stanowić uzupełnienie już zrealizowanej części kompleksu Muzeum, pozwalając na rozszerzenie prowadzonej działalności kulturalno-edukacyjnej.
W budynkach elektrowni i nadszybia Bartosz przewidziano stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni widowiskowo-eventowej wraz z foyer i zapleczem logistycznym dla organizacji różnych imprez i wydarzeń kulturalno-artystycznych oraz bramy wprowadzającej na teren Muzeum i do Szlaku Zabytków Techniki. W budynkach powstaną nowe magazyny techniczne, ogólnodostępna gastronomia z zapleczem, strefa gościnna, biurowa, socjalna, techniczną oraz sale twórcze, co pozwoli na częściowo komercyjne wykorzystanie obiektów. W dawnej maszynowni będzie eksponowana zabytkowa maszyna wyciągowa, będąca unikalnym na skalę Europy przykładem napędu parowego wykorzystywanego aż do 1996 roku. Budynki kompleksu szybu Bartosz zostaną połączone ze sobą łącznikami naziemnymi, a z główną siedzibą Muzeum skomunikowane zostaną przejściem podziemnym. Wieża ciśnień uzyska dodatkową przestrzeń widokową, ekspozycyjną i kawiarnię zlokalizowaną na najwyższych kondygnacjach budynku oraz zostanie połączona z przyległym warsztatem rymarza poprzez dobudowanie szklanego pawilonu wejściowego. Teren wokół budynków zostanie zagospodarowany ciągami pieszo-jezdnymi, placami, zielenią, małą architekturą oraz w całości dostosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tworząc spójną z już funkcjonującą, otwartą przestrzeń parkowo-publiczną.
W ramach projektu zaplanowano działania infrastrukturalne obejmujące w szczególności:
Ponadto w ramach projektu zaplanowano usługi projektowe, nadzór inwestorski i konserwatorski robót budowlanych, nadzór autorski oraz działania promocyjno-informacyjne.
Projekt, skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców, w tym dzieci, młodzieży, studentów, dorosłych, rodzin z dziećmi, seniorów, mieszkańców regionu oraz turystów krajowych i zagranicznych.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Całkowity koszt projektu: 126 485 732 zł
Dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 39 448 262.05 zł
Wkład własny do projektu stanowią środki Województwa Śląskiego i Muzeum Śląskiego.
Termin realizacji projektu przewidziany jest na lata 2024-2029.
Kontakt w sprawie informacji o projekcie: inwestycje@muzeumslaskie.pl