Opis projektu:
Aplikacja projektowa „Głusza. Obserwatorium” umożliwia kreację przestrzeni z wykorzystaniem treści projektu naukowo-wystawienniczo-edukacyjnego „Głusza” wyróżnionego w konkursie „Sybilla” Narodowego Instytutu Muzeów
w kategorii projekty naukowo-badawcze.
Forma aplikacji wewnętrznej pozwala na aranżację dużych i małych przestrzeni z wykorzystaniem ekranów dotykowych.
Treści dotyczące kultury Głuchych mogą być prezentowane w języku polskim, angielskim, polskim języku migowym oraz International Sign. Jako część narracji lub niezależnie wyeksponowane prace mogą być prezentowane filmy
i animacje oraz moduły interaktywne: mini-gra „Zamigaj i zapisz”, „Obserwatorium przestrzeni dźwiękowej”, „Blue 52” „Family Dog”, repozytorium historii migowej.
Aplikacja umożliwia zaprojektowanie przestrzeni edukacyjnych w dowolnej skali i formie, dostosowując do możliwości budżetowych, z uwzględnieniem aspektów ekologii, dostępności oraz inspiracji koncepcją „Deaf Space”.
Aplikacja udostępniana jest na podstawie licencji. Możliwe jest również wypożyczenie obiektów z kolekcji działu sztuki Muzeum Śląskiego.
Wymagania techniczne:
Przygotowane treści mogą być prezentowane w całości w ramach pojedynczego stanowiska lub w dowolnym układzie i liczbie stanowisk w przestrzeni wystawy. Dowolną konfigurację tematów i języków dla konkretnych stanowisk umożliwia intuicyjne menu. Cała konfiguracja odbywa się bez konieczności dostępu do sieci i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Dostępna jest szczegółowa instrukcja obsługi pokazująca, krok po kroku, proces wyboru treści.
Do działania aplikacji potrzebny jest jedynie komputer z systemem Windows 10 lub 11 oraz ekran dotykowy*. Jeśli treści mają być prezentowane na więcej niż jednym stanowisku, każde z nich wymaga takiego zestawu sprzętu (komputer + ekran).
Aplikacja jest przystosowana i zabezpieczona do prezentacji
w przestrzeniach wystawienniczych, dlatego zawiera mechanizmy uniemożliwiające użytkownikom wychodzenie/wyłączanie aplikacji i dostęp do systemu operacyjnego komputera.
* Szczegółowe wymagania i parametry dotyczące komputera i ekranu można znaleźć w instrukcji obsługi oraz opisie merytorycznym.
Kontakt:
Zainteresowanych licencją do aplikacji zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Muzeum Śląskim. Osoby odpowiedzialne:
Dagmara Stanosz (kurator projektu i wystawy, tel. 690455917, d.stanosz@muzeumslaskie.pl)
Michał Justycki (kurator wystawy, kontakt w polskim języku migowym i International Sign, m.justycki@muzeumslaskie.pl)
Dlaczego powstała aplikacja „Głusza. Obserwatorium/ Deaf Space Observatory”?
Aplikacja jest uzupełnieniem projektu edukacyjno-badawczo-wystawienniczego „Głusza” zrealizowanego w Muzeum Śląskim. Eksperyment wystawienniczy, którym była wystawa uwzględniająca narrację w językach migowych, zainspirował autorów do analizy koncepcji przestrzeni umożliwiającej swobodną komunikację w językach migowych, a także zaproszenia innych instytucji do współpracy.
Muzeum Śląskie jest instytucją realizującą pionierskie badania i działania w zakresie wdrażania języków migowych w aktywności edukacyjne i wystawiennicze. Było partnerem
w międzynarodowych projektach Erasmus + „Inclusive Museums” i „Sign Language International Potential”, zrealizowało wystawę „Głusza” wyróżnioną w konkursie „Animacja+ Przyszłość” Narodowego Centrum Kultury, a działania naukowe w tym zakresie są obecnie pogłębiane, min. w ramach projektu naukowego „Mapowanie percepcji. Projektowanie narracji inkluzywnych w przestrzeniach muzealnych (Ministerstwo Edukacji i Nauki/ Uniwersytet Śląski/ Muzeum Śląskie, Doktorat Wdrożeniowy VII edycja). Projekt naukowo-wystawienniczo-edukacyjny „Głusza” otrzymał wyróżnienie w 44 konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowane przez Narodowy Instytut Muzeów.
Współpraca z wieloma instytucjami, ośrodkami naukowymi oraz środowiskiem osób Głuchych w Polsce i zagranicą oraz silne osadzenie na gruncie naukowym sprawia, że w instytucji konsekwentnie rozwijane są działania związane z tematyką niematerialnego dziedzictwa języków migowych, sztuką i kulturą Głuchych, a także dostępności w obszarze komunikacji
i sensoryki.
Przybliżenie odbiorcom zawiłości i specyfiki funkcjonowania osób Głuchych posługujących się językami migowymi, historii tej społeczności, kultury i symboliki, jest trudne, ale bardzo potrzebne. W trakcie licznych oprowadzań kuratorskich, lekcji i warsztatów z grupami osób słyszących i niesłyszących kuratorzy spotykali się z reakcjami zaskoczenia, zdziwienia, poruszenia tematem, o którym tak mało się do tej pory mówiło. Po zamknięciu wystawy pojawiła się potrzeba krytycznej analizy narracji i perspektyw istnienia języków migowych
w przestrzeni muzealnej. Był to też jasny sygnał konieczności zajęcia się zagadnieniem „Deaf Space”, wokół którego zbudowany został program do mobilnej wersji wystawy.
Poniżej kilka wpisów z „Kroniki” wystawy:
„Niezwykła, poruszająca, uwrażliwiająca, empatyczna, inspirująca, wizualnie fantastyczna wystawa. Gratulacje! Ogrom wiedzy imponujący! Gratulacje dla autorów wystawy oraz dyrekcji Muzeum za ideę i projekt tak ważnego społecznie przedsięwzięcia!”.
Muzealnicy z Krakowa
„Wystawa niezwykle potrzebna, otwierająca oczy (i uszy)”.
Anonim
„Muzeum powinno otrzymać pokojową nagrodę Nobla za to że otworzyło wystawę „Głusza”.
Kotas Jerzy
„Ciekawe doświadczenie, z którego można wiele się nauczyć. Świat musi stać się tolerancyjnym”.
Anonim
„Sam mam Autyzm ale mi się podobało”.
Janek
„ (…)Moje refleksje: głośno o niej myślę. Moje doznanie po: ROZUMIEM, CZUJĘ, POZNAJĘ”, Marta z Górek Wielkich, surdopedagog
„Z wielką radością dziękujemy za odwiedzenie wystawy „Głusza”. Chcieliśmy wyrazić nasze głębokie uznanie i wdzięczność za niesamowite wrażenie, jakie ta wystawa na nas wywarła. Podziwiamy zaangażowanie i wysiłek artystów, organizatorów oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania tej wyjątkowej wystawy. Dzięki waszej pracy, świat otrzymuje szansę na głębsze zrozumienie i szacunek dla kultury Głuchych”
prof. Piotr Tomaszewski, Paweł Rosik, Piotr Wrobell
„Mam kontakt stały z Głuchymi i ta wystawa jest świetna. Kto ma pojęcie o świecie migów niech ogląda, a kto nie ma pojęcia – tym bardziej”.
Monia
„ The O.G Deafies were here! Hope this exhibit increases awareness + sensitivity towards Deaf people who daily face prejudices nad oppressions”.
Deafies from the USA
„Bardzo się cieszę, że wystawa „Głusza” powstała. Jestem Głucha od urodzenia. Ta wystawa jest bardzo potrzebna dla Wszystkich. Dzięki temu słyszący uświadamiają sobie, że Głusi borykają się z wielkimi problemami w życiu codziennym”.
Magdalena
„Beautiful. We have to talk more about „taboo” topics! I hope the world can change one day”.
J.F.
„(…)Mnóstwo ciekawych informacji dla laików i dla fachowców(…)”.
Danuta
„Przepiękna, pouczająca. Niejednokrotnie niezrozumiała, wymagająca, otwierająca oczy”. Magda i Piotr
„Między ciszą a ciszą, sprawy się kołyszą. Piękna wystawa”.
Marzena i Rafał
„Very interesting and its really nice that something like this exist. It gives you lots to think about.”
Julian, Iwona, Catrine, Piotr
„Jesteśmy rodzicami Głuchego Gucia. I jesteśmy z tego bardzo Dumni! Uczymy się polskiego języka migowego, aby móc się w pełni porozumieć z nim i z innymi osobami Głuchymi”.
Marta, Piotr, Gucio, Władzio, Stowarzyszenie „Okno na świat” Gdańsk
„Jesteśmy wdzięczni za to, że mieliśmy okazję zwiedzać wystawę „Głusza.”
Uczniowie klas 7 i 8 oraz nauczyciele z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie
„Beautiful Museum for Deaf Sign Language. I`m proud of Deaf. This is a „Power Life”. Thanks with love”.
Bora Siepkowski from Floryda/ USA.
„Świetna wystawa. Cudownie było odnaleźć informacje o Antonim Mejbaumie, pradziadku mojego kolegi. Dużo o nim rozmawialiśmy, jak i o jego wkładzie w rozwój środowiska Głuchych, ale pierwszy raz jego duch zaistniał na wystawie. Wacław Mejbaum jest wzruszony.
Z podziękowaniami”.
Lila Len
„Dziękuję za zorganizowanie tej wystawy. Podoba mi się przedstawienie problemów ludzi Głuchych w Polsce i na świecie”.
Wojciech Zając, Głuchy coach.pl
„Bardzo dziękujemy za przybliżenie Nam świata osób Głuchych. Niesamowite wrażenie”.
Zespół Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
„Bardzo dziękuję za wyjątkowe oprowadzanie po wystawie. To dla mnie uczta. Jestem zainspirowana i wzruszona. Dziękuję za ogrom pracy! Życzę Wam, żeby wystawa podróżowała po całej Polsce i Europie.”
(podpis nieczytelny)
Aplikacja przeznaczona do użytku na urządzeniach multimedialnych zgodnie z instrukcją.
Może być prezentowana w formie interaktywnej książki na jednym monitorze dotykowym. Podstawowe parametry techniczne: wymagany komputer z systemem Windows 10 i monitor dotykowy fullHD (1920×1080).
Instrukcja obsługi aplikacji znajduje się w załączniku nr 1.
Treści aplikacji mogą być podzielone w celu prezentacji na różnych nośnikach multimedialnych. Umożliwia to stworzenie autorskiej przestrzeni z wykorzystaniem wideo-artystów, gier, instalacji multimedialnych. Możliwa jest ekspozycja instalacji Kacpra Mutke i Michała Urbańskiego – „Obserwatorium przestrzeni dźwiękowej”, w której użytkownicy mogą doświadczyć przełożenia dźwięku (np. głosu, klaskania) na formy wizualne inspirowane Figurami Chladniego.
Pełny opis instalacji znajduje się w załączniku nr 2.
Treści aplikacji mogą stanowić podstawę do stworzenia projektu wystawy z wykorzystaniem obiektów prezentowanych w wersji stacjonarnej wystawy „Głusza”, do których prawa ma Muzeum Śląskie. Praca nad nowym projektem oraz programem edukacyjnym do wystawy może odbywać się przy współpracy zespołu kuratorskiego z Muzeum Śląskiego.
Lista obiektów możliwych do wypożyczenia znajduje się w załączniku nr 3.
Zespół kuratorski z Muzeum Śląskiego może przeprowadzić szkolenie w zakresie wiedzy
o antropologii języków migowych, kulturze i sztuce Głuchych, współpracować przy opracowaniu programu edukacyjnego oraz działań artystycznych o charakterze performatywnym.
Wydawnictwo Muzeum Śląskiego może przekazać na podstawie umowy o współpracę publikacje towarzyszące projektowi: „Głusza” (red. Dagmara Stanosz) i „Maluj migiem” (Klaudia Wysiadecka).
Zespół kuratorski, w którym są również osoby Głuche może wesprzeć w nawiązaniu kontaktów z lokalna społecznością Głuchych oraz podjąć współprace w realizacji działań kierowanych do tej społeczności.
Dodatkowa oferta dla muzeów:
Szczegóły do omówienia z koordynatorką projektu.
Materiały promocyjne/ identyfikacja i wizualna projektu
Identyfikacja wizualna projektu „Głusza” powinna być zachowana z możliwością wprowadzenia nowych elementów wynikających z przygotowanych scenariuszy.
Muzeum Śląskie zobowiązane jest do przekazania pakietu grafik w formie elektronicznej.
Forma udostępnienia i budżet:
Aplikacja udostępniania jest na podstawie umowy licencyjnej. Wypożyczenia instalacji stacjonarnych, obiektów lub urządzeń multimedialnych ustalane jest indywidualnie. Wycena każdego projektu ma charakter indywidualny, zależy od rodzaju przestrzeni, angażowanych środków oraz rodzaju współpracy. Wszystkie zobowiązania regulowane będą na podstawie umów.
Osoby do kontaktu:
Dagmara Stanosz – koordynatorka projektu, d.stanosz@muzeumslaskie.pl, 690455917
Michał Justycki – kontakt dla osób Głuchych w polskim języku migowym , m.justycki@muzeumslaskie.pl