A A A

Bliskie, lecz z dalekiego świata

Tematem wystawy archeologicznej „Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków” jest mało znana historia udomowienia ssaków. Proces ten rozpoczął się około 40 tys. lat temu, kiedy człowiek podjął pierwsze próby oswojenia wilka – przodka dzisiejszego psa. Poznajemy pochodzenie i dzieje zwierząt, takich jak pies, kot, koń, owca, koza, krowa oraz świnia. Dowiadujemy się kiedy, gdzie i w jaki sposób nastąpiło udomowienie wspomnianych dzikich gatunków, a także poznamy drogi, jakimi, już jako zwierzęta hodowlane, dotarły do Europy.

Uzupełnieniem opowieści jest prezentacja pozostałych ssaków udomowionych na świecie. Spośród 5500 gatunków człowiek zdołał udomowić zaledwie dziewiętnaście. W grupie prezentowanych eksponatów znajdują się elementy szkieletów zwierzęcych, wyroby z kości, skóry, naczynia i figurki pochodzące sprzed setek i tysięcy lat, posiadające znaczenie gospodarcze, kultowe, ale i łączące się ze sztuką czy rozrywką. Wystawa daje możliwości poznania pracy archeozoologów, badających zwierzęce szczątki kostne pochodzące z wykopalisk archeologicznych oraz stosowanych przez nich technik. Jest to pierwsza tego rodzaju wystawa w historii muzealnictwa i wystawiennictwa w Polsce, której towarzyszy popularno-naukowa publikacja.

 

Bliskie, lecz z dalekiego świata.

Historia udomowienia ssaków

30.03 – 1.09.2019

wernisaż: 29.03 / godz. 18.00

Wernisaż tłumaczony na polski język migowy. Będą dostępni także asystenci-audiodeskryptorzy do oprowadzania po wystawie osób niewidomych.

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1  / Łaźnia

 

Kurator: dr Renata Abłamowicz

Konsultacja merytoryczna: prof. dr hab. inż. Daniel Makowiecki

>> Regulamin zwiedzania wystawy dostępny jest TUTAJ.

Pozostałe