A A A

Komu piekło, komu raj. Wizje Sądu Ostatecznego w plastyce nieprofesjonalnej

Koniec świata nieustannie rozbudza wyobraźnię, szczególnie w momentach przełomowych w historii, które często inicjują zainteresowanie tą tematyką, tym bardziej, że podsycane bywa ono różnorodnymi przepowiedniami o jego nadejściu. Mimo iż zgodnie z Nowym Testamentem nikt poza samym Stwórcą nie zna dnia ani godziny nadejścia końca świata, to jednak co rusz słyszymy o przewidywanym jego terminie. Apokalipsa według św. Jana jest księgą o niezwykłej poetyce, dramaturgii i napięciu, bardzo często staje się inspiracją dla wielu artystów: Hieronima Boscha czy Hansa Memlinga. Ich fantastyczne i sugestywne dzieła wywarły piętno zarówno na wyobraźni odbiorców, jak i następnych pokoleń twórców.

Także plastyka nieprofesjonalna nie jest oderwana od tematyki końca świata, nawiązując zarówno do dzieł mistrzów, ale również opierając się na własnej wyobraźni podsycanej lekturą tekstu biblijnego, zwłaszcza do tematu osądzenia „żywych i umarłych”. Kto zatem zostanie potępiony, a kto zbawiony? Zobaczymy majestatyczną świętą Barbarę z mieczem i kielichem w dłoniach, klęczącego przed jeleniem świętego Huberta, czy też walczącego ze smokiem świętego Jerzego. Nowa Jerozolima otworzy się także dla ludzi zwykłych, świętych nikomu nie znanych – spokojnych i cichych codziennych „wyrobników”. A piekło? Nie musi być wcale zionącą ogniem czeluścią. O piekle, jakie było udziałem wielu tysięcy ludzi, traktują między innymi obrazy mówiące o hitlerowskich obozach zagłady i Holokauście, a także grafika odnosząca się do wywózki tysięcy Ślązaków w głąb ZSRR tuż po zakończeniu II wojny światowej. Innym piekłem jest alienacja i obojętność na to, co dzieje się wokół nas, a jeszcze inne rozgrywa się w głowie ludzi chorych psychicznie, nękanych różnego rodzaju obsesjami.

Spotkanie towarzyszące wystawie:
7 lutego / godz. 18.00 / wstęp wolny
Promocja albumu „Sztukmistrz. Erwin Sówka retrospektywnie”
Publikacja otwiera cykl wydawniczy „Wolność wyobraźni. Śląscy artyści intuicyjni”, który ma celu przybliżenie sylwetek najwybitniejszych przedstawicieli śląskiej plastyki samorodnej.

O albumie opowiedzą: Erwin Sówka i autorka publikacji – Sonia Wilk.
Uwaga! Podczas spotkania będzie możliwość zdobycia autografu artysty!

Kurator wystawy: Sonia Wilk.

Pozostałe