A A A

Koncertowy wrzesień w Muzeum Śląskim

Wrzesień w Muzeum Śląskim zapowiada się wyjątkowo muzycznie. Czekają nas cztery koncerty podczas których posłuchać będzie można repertuaru klasycznego, fusion jazzu, tradycyjnych pieśni Łuku Karpat, utworów ludowych z terenu Beskidu Śląskiego, a także kompozycji współczesnych twórców wywodzących się z muzyki rozrywkowej i alternatywnej.

Muzyczne popołudnia w Muzeum Śląskim / Kolekcje…

czarno-białe zdjęcia mężczyzny i dwóch kobiet, każda z osób patrzy przed siebie i trzyma w rękach instrument muzyczny

Już 3 września zapraszamy na pierwszy koncert z cyklu „Muzyczne Popołudnia w Muzeum Śląskim / Kolekcje…”. Kolekcjonerstwo, którego początki sięgają starożytności, uchodzi za jedno z najstarszych zainteresowań w historii ludzkości. Kolekcjonowanie dzisiaj to nauka historii, to wyraz aktywności, która pozwala łączyć się ze światem i innymi ludźmi, to okazja do tworzenia swoistej wypowiedzi… {oh!} Orkiestra kolekcjonująca na swoim koncie kolejne występy na najważniejszych festiwalach, scenach i salach koncertowych Europy zaprasza do odwiedzenia jej „u siebie”…

 • 3 września 2023 / niedziela / 13:00 // KUP BILET

Klasycznie… Haydn / Kerzelli / Titz / Reicha

Wykonawcy:

Polina Gorshkova – flet

Pavel Serbin – wiolonczela

Martyna Pastuszka – skrzypce 

PORTAL jazz fusion

Tego jeszcze nie było w Muzeum Śląskim! 6 września, na jednej scenie, dwaj twórcy muzyki, laureaci wielu nagród i konkursów: znany kompozytor, aranżer, perkusista – Mirosław Muzykant i urodzony w Puerto Rico saksofonista wirtuoz, kompozytor, mistrz szesnastu instrumentów – Edgar Abraham zagrają materiał ze wspólnej płyty PORTAL, a także utwory fusion jazzowe z wpływami karaibsko-latynoskimi.

 • 6 września 2023 / środa / 19.00 // KUP BILET

PORTAL jazz Fusion

Wykonawcy:

Mirosław Muzykant

Edgar Abraham

dwóch mężczyzn siedzących w otoczeniu instrumentów muzycznych, jeden gra na perkusji, drugi trzyma w ręce saksofon

Śląsk. Remiks 2023

plakat reklamujący koncert

15 września po wernisażu wystawy „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia” zapraszamy na koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego.

Wojciech Korfanty. Postać kojarzona natychmiast ze Śląskiem. Z wzajemnością.
Śląskość wedle Korfantego to tożsamościowy stan umysłu. Ponad czasem, podziałami i granicami.

To również patriotyzm Polski wyrażany wielokrotnie w czynach ludzi pochodzących ze Śląska, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii naszego kraju.
150 rocznica urodzin wielkiego Ślązaka, który identyfikował się w czynach i przekonaniach z Polską, jest okazją do zaprezentowania pieśni, które od zawsze funkcjonowały w świadomości ludzi zamieszkujących ten teren.

Celem koncertu jest pokazanie różnych okresów oraz kolorów muzycznych z terenu Śląska. Obok utworów ludowych wywodzących się z terenu Beskidu Śląskiego oraz ich opracowania zaprezentowane zostaną kompozycje współczesne opierające się na wierszach Herberta, Wojaczka, Kijonki i Norwida.

 • 15 września 2023 / piątek / 20.00 // wstęp wolny

Śląsk. Remiks 2023

Wykonawcy:

 • Jakub Skorupa 
 • Daniel Bloom 
 • Justyna Święs
 • Natalia Niemen
 • Grubson 
 • Baasch
 • Symfonia Beskidów Zbigniewa Wałacha
 • Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso
 • Zespół muzyczny Miłosza Wośko
KONCERT 15 09

Agata Siemaszko & Kuba "Bobas" Wilk. Koncert towarzyszący wystawie "Pierwiastek żeński"

Przyjazn TN 082.JPG (1) (2)

Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk współpracę rozpoczęli jesienią roku 2010, by już kilka miesięcy później zachwycić na warszawskim festiwalu folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja, gdzie zdobyli Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena.

Wcześniej spotykali się już na scenie przy okazji współpracy z Teresą Mirgą i jej romskim zespołem Kałe Bała. Wywodzą się z różnych środowisk, a ich muzyczna działalność ma korzenie w bardzo różnych nurtach. Agata od dziecka związana jest ze środowiskiem folkowym, Kuba natomiast gra głównie jazz i funk. To, co ich łączy, to zaangażowanie w muzykę. Poprzez swobodną improwizację, opartą na płynących z różnych źródeł inspiracjach, udało się im stworzyć nową jakość.

Na repertuar duetu składają się pieśni romskie i tradycyjne pieśni Łuku Karpat oraz autorskie kompozycje obojga.

16 września o godz. 17.00 będziecie mogli posłuchać ich na żywo w Muzeum Śląskim.

 • 16 września 2023 / sobota / godz. 17.00 // KUP BILET

Agata Siemaszko & Kuba „Bobas” Wilk. Koncert towarzyszący wystawie „Pierwiastek żeński”

Wykonawcy:

Agata Siemaszko

Kuba „Bobas” Wilk

0037 fot.Dunvael Photography

Pozostałe ,