Comiesięczne spotkania w formie konferencji, w trakcie których uczestnicy poznają istotę demencji, ale też dowiedzą się, jaką rolę w procesie choroby i opieki może odegrać kultura i sztuka. Prelegenci, w tym eksperci różnych dziedzin, artyści, samorzecznicy przybliżą zagadnienia dotyczące sytuacji osób z demencją, możliwych metod pomocy opiekunom i rodzinom, a także tego, jak świat kultury może wspierać otoczenie osób chorujących. Wydarzenia będą dostępne na żywo oraz on-line. Wykłady będą tłumaczone na polski język migowy i opatrzone napisami na żywo.
Serdecznie zapraszamy na kolejną konferencję, która odbędzie się 16.05.2025 r.
PROGRAM:
W ostatnich latach obserwujemy istotne starzenie się społeczeństw europejskich, w tym polskiego. Prowadzi to do znaczącego wzrostu liczby schorzeń, w których wiek jest głównym czynnikiem ryzyka. Spośród chorób neurologicznych największy wzrost zachorowań dotyczy schorzeń przebiegających z otępieniem, takich jak choroba Alzheimera. W Polsce na otępienie cierpi ponad pół miliona ludzi. Pojawiające się w ostatnich latach nowe możliwości diagnostyczne, oparte przede wszystkim na tzw. biomarkerach, pozwalają obecnie na rozpoznanie otępienia na coraz wcześniejszym etapie, co stwarza szansę na skuteczniejszą terapię objawową, a w niedalekiej przyszłości także na leczenie modyfikujące przebieg choroby. Wykład będzie poświęcony najnowszym kryteriom diagnostycznym choroby Alzheimera, diagnostyce różnicowej i aktualnie dostępnym formom terapii farmakologicznej.
Wyobraźmy sobie umysł jako mapę pełną ścieżek pamięci, skrzyżowań uwagi i mostów, które łączą myśli z codziennym działaniem. W zespołach otępiennych niektóre z tych dróg zaczynają się zacierać, pojawiają się ślepe zaułki i objazdy. Badanie neuropsychologiczne pozwala nie tylko zlokalizować trudności, ale przede wszystkim odnaleźć te szlaki, które wciąż prowadzą do celu. Podczas wykładu opowiem, jak rozpoznajemy pierwsze niepokojące sygnały, jak czytamy tę mapę przy pomocy specjalistycznych narzędzi i jak diagnoza może pomóc nie tylko w nazwaniu deficytów, ale też w odkryciu zasobów osoby żyjącej z otępieniem. Pokażę, jak dzięki temu można lepiej zrozumieć, co dzieje się w świecie osoby żyjącej z otępieniem i jak trafniej dostosować opiekę i wsparcie do jej potrzeb.
Od wielu lat obserwujemy istotny wzrost schorzeń, w których wiek jest głównym czynnikiem ryzyka. Głównym powodem tego jest starzenie się społeczeństw, co obserwujemy zarówno w Polsce, jak i globalnie – w Europie i na świecie. W populacji osób starszych obserwujemy problemy z komunikowaniem się i odżywianiem, które z jednej strony wynikają z samego procesu starzenia się, a z drugiej – mają podłoże chorobowe, związane najczęściej z chorobą Alzheimera i otępieniem w jej przebiegu. Wczesne rozpoznanie tych trudności i wdrożenie odpowiedniego wsparcia terapeutycznego daje szansę na poprawę jakości życia chorych, a przede wszystkim umożliwia opiekunom zrozumienie istoty choroby, co jest szczególnie ważne – często czują się oni zagubieni w obliczu diagnozy. Wykład będzie poświęcony możliwościom diagnostyki i terapii zaburzeń komunikowania się oraz odżywiania w chorobie Alzheimera z perspektywy neurologopedycznej. Przedstawione zostaną też możliwości wsparcia terapeutycznego dla osób chorych i ich opiekunów oraz współpracy pomiędzy członkami zespołów diagnostycznych i terapeutycznych.
Wydarzenie będzie dostępne on-line. Wykłady będą tłumaczone na polski język migowy. Będą dostępne napisy na żywo.
Prelegentki:
dr hab. n. med. Joanna Siuda
Specjalistka neurologii, kierowniczka Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kieruje Oddziałem Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach. Jest autorką licznych publikacji naukowych dotyczących chorób neurozwyrodnieniowych. Zajmuje się m.in. diagnostyką i leczeniem osób z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona oraz innymi schorzeniami przebiegającymi z otępieniem i zaburzeniami ruchowymi.
dr Urszula Kłosińska
Gerontopsycholożka, wykładowczyni na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Katowicach, trenerka i konsultantka DPS-ów. Od lat współpracuje z lokalnymi mediami i jednostkami administracji publicznej na Górnym Śląsku, propagując pomyślne starzenie się, tworząc programy profilaktyczne i edukując w zakresie prawidłowej opieki nad osobami z zespołami otępiennymi.
mgr Tatiana Lewicka
Specjalistka w zakresie neurologopedii, psycholog, pracuje z pacjentami mającymi zaburzenia poznawcze i komunikowania się wskutek uszkodzenia obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem chorób neurozwyrodnieniowych. Jest autorką publikacji naukowych i pomocy dydaktycznych dla osób dorosłych z zaburzeniami komunikacyjnymi. Współprowadzi grupę wsparcia Śląskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego, jest też członkinią POLSPEN.
Marlena Meyer – gerontopedagog, wieloletni trener „Positive Approach to Care” Teepy Snow, słuchaczka 3-letnich studiów dementia studies na Uniwersytecie Stirling w Szkocji. Specjalizuje się w tematyce chorób przebiegających z demencją. Od lat prowadzi działania edukacyjne na rzecz destygmatyzacji osób z diagnozą choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. Skupia się na godności w opiece, prawach chorych z demencją i multidyscyplinarnym wsparciu po diagnozie. Dąży do pełnego włączenia osób z demencją w młodym wieku do kampanii edukacyjnych o zdrowiu mózgu w Polsce.
dr n. med. Urszula Skrobas
neurolożka, zatrudniona w Klinice Neurologii Dorosłych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Stażystka programu Atlantic Fellow for Equity in Brain Health w Global Brain Health Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (kohorta 2023–2024) oraz laureatka stypendium edukacyjnego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w zakresie neurogeriatrii na Karolinska Institute w Sztokholmie (2024). Realizuje projekt pilotażowy dotyczący identyfikacji potrzeb osób żyjących z demencją o młodym początku w Polsce.
Agnieszka Cysewska – od 30 lat pracowniczka wojewódzkich, samorządowych instytucji pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych. Pełniła funkcję dyrektorki DPS-u w Stawiskach prowadzącego program standaryzacji placówki oraz DPS-u w Sopocie dla osób w podeszłym wieku, w którym jako pierwsza w Polsce wprowadziła sztuczną inteligencję (robota społecznego Fokę Paro) do terapii dla osób żyjących z demencją. Obecnie jest dyrektorką Centrum Integracji Społecznej w Pucku oraz członkinią Zespołu ds. standaryzacji usługi opieki wytchnieniowej przy Wojewodzie Pomorskiej w Gdańsku.