A A A

Nowa wystawa czasowa „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia” w Muzeum Śląskim już od 16 września!

Serdecznie zapraszamy na nową wystawę czasową „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia”. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 16 września 2023.

Historia kopalni „Katowice” („Ferdynand”) zaczęła się w 1823 roku. Początkowo prosta eksploatacja płytko zalegających pokładów przerodziła się z upływem czasu w wartościowy zakład wydobywczy. Kolejni właściciele, administratorzy oraz kierownicy dokładali starań, aby wyposażyć go m.in. w dostępne nowości techniczne, a liczne pokolenia górników z zaangażowaniem sięgały po zalegające w tym miejscu bogate złoża. Działalności zakładu towarzyszyło także wiele inicjatyw społecznych, obejmujących z biegiem lat kolejne dziedziny. Ludzie związani z kopalnią mogą godzinami opowiadać wydarzeniach kulturalnych, obchodach barbórkowych, wczasach pracowniczych czy imprezach sportowych.

Kopalnię zamknięto, ale pamięć o niej przetrwała. Miejsce to zyskało szansę, której nie miało wiele innych zakładów spośród kilkudziesięciu działających w województwie śląskim. Duża część historycznych zabudowań została zachowana, a dzięki adaptacji na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach stała się wizytówką Śląska, jedną z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni regionu. Ze względu na szacunek do miejsca, w którym się znajdujemy, jego bogatej historii, tradycji oraz dziesiątek tysięcy ludzi związanych  z nim zawodowo i emocjonalnie 200-lecie kopalni zostało uczczone jubileuszową wystawą.

  • Kurator wystawy: dr Piotr Rygus
  • 16.09.2023–30.06.2024

 

Kopalnia plansza monitor

Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcie wyróżniające:

Ratownicy górniczy w rejonie szybu „Bartosz” na terenie kopalni „Katowice”, fot. Stanisław Gadomski, lata 60. XX wieku, własność Muzeum Śląskiego w Katowicach

Pozostałe ,