Nowa wystawa czasowa pt. „POLANA” Lecha Majewskiego już od 23 marca!

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia nowej wystawy czasowej POLANA Lecha Majewskiego, która będzie dostępna w Galerii jednego dzieła w holu centralnym. Wernisaż odbędzie się 22 marca 2024 roku o godzinie 18.00.

Polana Lecha Majewskiego to instalacja site-specific złożona z dwóch wideo-artów w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. To dyptyk niezależnych opowieści, o skrajnie odmiennej dynamice i estetyce, a obrazujące właściwie ten sam wątek – tajemniczy, niepokojący, niedopowiedziany. Ich bohaterowie są jakby wyjęci z rzeczywistego bytowania. Tkwią w onirycznym transie bądź pogrążają się bez pamięci w szaleństwie grupowej ekstazy. Wydaje się, że łączy ich nieświadomość miejsca i czasu, w którym się znajdują. Nie dostrzegają dopiero co dokonanej lub właśnie nadciągającej katastrofy. Zanurzeni w nurcie pozornej obecności, nie spodziewają się tego, co wydarzyć się musi, niespodziewanie i nieodwracalnie. Ucieczka w celebrację życia nie oddala od tego, co nieuchronne.

Polana, inaczej rozstęp, błonie, przesieka… wyrwa w jednolitym organizmie lasu, gdzie światło nie napotyka na gąszcz pni i gałęzi, a jego blask rozpływa się z całą mocą. Światło obnaża i oślepia, ale też zadziwiająco wyostrza i roztacza inną, niekiedy całkiem odmienną perspektywę. Staje się szansą na nowe widzenie i ocenę tego, co polanę otacza: rzeczywistości spowitej półmrokiem…
Joanna Szeligowska-Farquhar

Do zobaczenia na wernisażu i wystawie!

• Kuratorzy wystawy: Joanna Szeligowska-Farquhar, dr Karol Makles
  • 23.03.2024–06.10.2024