A A A

Nowa wystawa czasowa „WOJNY NIGDY DOŚĆ!” już od 23 lutego!

Zapraszamy na nową wystawę czasową „WOJNY NIGDY DOŚĆ!”, którą można oglądać w naszym muzeum od 23 lutego 2024 r.

Jest to kolejna ekspozycja przygotowana przez Dział Plastyki Nieprofesjonalnej, stanowiąca szczególnie aktualny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. Kuratorki wystawy ukazują prace artystów nieprofesjonalnych, którzy odpowiedzieli na przemoc sztuką. To właśnie sztuka pomogła jednym uporać się z traumą wojny, a innym umożliwiła wyrażenie współczucia i solidarności z ofiarami.

Na wystawie oddajemy głos tym, którzy są po drugiej stronie barykady. Jest to wynik buntu i niezgody na odwieczną i trwającą do dzisiaj zabawę ludzkim losem. To głos artystów, dla których akt twórczy stał się sposobem na zmaterializowanie wewnętrznego sprzeciwu, wykrzyczenia prosto z serca: „Dość!”. 

Katarzyna Kościelny

(…) artyści to ludzie o szczególnej wrażliwości, oni zazwyczaj nie odwracają wzroku, gdy dzieje się coś strasznego, niewyobrażalnego i niegodnego gatunku homo sapiens. Dzieło (obraz, grafika, rzeźba) nierzadko staje się pozawerbalnym przekazem o własnych doświadczeniach, innym razem to wyraz solidarności z ofiarami. Manifestacja uczuć i poglądów poprzez akt twórczy to swoiste katharsis, umożliwiające rozładowanie silnych emocji. 

Sonia Wilk

Znów szukamy odpowiedzi na pytanie: „po co wojny są na świecie?” i staramy się zrozumieć tę przewlekłą, odnawiającą się chorobę.

Magdalena Łuków vel Broniszewska

  • Kuratorki wystawy: Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska, Katarzyna Kościelny 
  • 23.02.2024–13.10.2024
  • Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 / Galeria plastyki nieprofesjonalnej, poziom -2

Pozostałe ,