A A A

Obrazy światłem pisane

„Obrazy światłem pisane. Ikony ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie” to wystawa prezentująca bogatą kolekcję ikon z XVIII i XIX wieku.

Poszerzająca się sukcesywnie od 1999 roku kolekcja malarstwa ikonowego powstała dzięki działaniom służb celnych, które udaremniają nielegalny wywóz dzieł sztuki za granicę w celach handlowych. Przejmowane przez celników ikony przechodzą na własność Skarbu Państwa i na mocy wyroków sądowych są przekazywane do zbiorów muzealnych, w tym do Muzeum Śląskiego.

W kolekcji liczącej 200 ikon znajdują się dzieła powstałe na terenie Rosji od XVIII do XIX wieku, o różnym poziomie artystycznym: chrystologiczne, „prazdniki”, czyli ikony świąteczne, hagiograficzne, ikony kalendarzowe, krzyże oraz ikony zwane podróżnymi. Najliczniej w zbiorze ikon występują przedstawienia maryjne, odnoszące się do szczególnego kultu Matki Bożej na Rusi. Na ekspozycji zobaczymy również ikony z największej na Śląsku kolekcji, liczącej ponad 400 eksponatów kultu prawosławnego, znajdującej się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.
Na szczególną uwagę zasługują m.in. ikony Mandylionu, gdyż oblicze Boga, który stał się człowiekiem, stanowi ideowy fundament każdej ikony. Ciekawą grupę tworzą również barwne ikony powstałe w tzw. szkole wietkowskiej, gdzie żyli i pracowali staroobrzędowcy. Wzrok przyciągają niepowtarzalnej urody ikony maryjne, z których spogląda piękne oblicze Matki Boga – w szczególności Smoleńska Ikona Matki Bożej z początku XX wieku.

 

Kuratorzy:
Henryka Olszewska-Jarema
Katarzyna Jarmuł

We współpracy z Ireną Prengel-Adamczyk z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

 

Obrazy światłem pisane. Ikony ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie
18.06-31.12.2016
Muzeum Śląskie w Katowicach
al. W. Korfantego 3

Pozostałe