A A A

Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918

Nowoczesna wystawa plenerowa Instytutu Pileckiego „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”, poświęcona uzyskaniu praw wyborczych przez Polki w listopadzie 1918 roku spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Polsce i za granicą. Ekspozycja, wyróżniona w konkursie „Polish Graphic Design Awards” w kategorii „Wayfinding”, odwiedziła już Warszawę, Łódź, Ostrów Mazowiecką, Kraków, Białystok i Środę Wielkopolską. Wkrótce zawita też do Katowic. We współpracy z Muzeum Śląskim została rozbudowana o moduł „Kobiety Górnego Śląska”.

Atrakcyjna forma wystawy oraz duże nią zainteresowanie skłoniło Instytut Pileckiego do przygotowania międzynarodowej wersji, która swoją premierę miała w Wilnie, towarzysząc obchodom 100-lecia praw politycznych kobiet na Litwie. Kolejnym przystankiem międzynarodowej wersji będzie Berlin a następnie Paryż, Londyn i Sztokholm.

Stulecie praw wyborczych

Tytuł ekspozycji – „Podwójnie wolne” – podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. Zrzucenie jarzma zaborców było długim procesem, w którym istotną rolę odegrały kobiety: działaczki społeczne, pisarki, emancypantki, sufrażystki, kobiety z bronią w ręku walczące o suwerenność ojczyzny, przewożące pod gorsetami granaty i organizujące Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego czy Ochotniczą Legię Kobiet. Różnymi sposobami dążyły do zrealizowania idei wolnej Polski, tak jak różnymi drogami dochodziły do równych praw.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chrześcijańskie demokratki, feministki i rewolucjonistki przez wiele lat działały na rzecz nie tylko równych praw, lecz także odzyskania przez Polskę niepodległości. Aktem przełomowym tych starań było doprowadzenie do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918. Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek są niemal gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Wystawa to najlepszy sposób, aby przypomnieć, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski.

Moduł „Kobiety Górnego Śląska” przygotowany przez Muzeum Śląskie przybliża sytuację mieszkanek tego terenu w XIX w. Zwraca uwagę na ich prawa i podejmowane aktywności publiczne. Odwołuje się do idei i osób obecnych w dyskusjach XIX i początku XX w. – organizacji domagających się praw wyborczych dla kobiet i społeczno-politycznych działań podejmowanych przez szerokie grono kobiet.

Na wystawę zapraszają Instytut Pileckiego i Muzeum Śląskie w Katowicach.

 

Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918

wystawa plenerowa

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / Plac Grubiorza

2 sierpnia – 15 września 2019

wstęp wolny

 

Koncepcja wystawy: prof. Magdalena Gawin

Koncepcja i treść modułu „Kobiety Górnego Śląska”: dr Dawid Keller

Współpraca kuratorska: Hanna Radziejowska

Opracowanie biogramów: dr Marcin Panecki

Kwerenda archiwalna: Paulina Wiśniewska

Kierownik produkcji: dr Agnieszka Konik

Redakcja: Joanna Adamczyk

Tłumaczenie: Aleksandra Arumińska, Julia Niedzielko, Maciej Zakrzewski

Projekt: zespół wespół

Wykonawca projektu: Pracownia Tryktrak

Pozostałe