A A A

Śląskie Sacrum

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Śląskim w Opawie w ramach wydarzeń kulturalnych towarzyszących Polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Celem ekspozycji jest zaprezentowanie zagadnień sztuki na Górnym Śląsku w przyjętym przedziale czasowym około 1200-1550, czyli od początków sztuki gotyckiej i odbudowy Śląska po zniszczeniach spowodowanych najazdem tatarskim (1240-1241) po jej schyłek, poszukiwanie nowego stylu pomiędzy gotykiem a renesansem, aż po czasy reformacji luterańskiej. Wystawa służy przypomnieniu wielkości i znaczenia sztuki sakralnej w okresie gotyku na terenie Górnego Śląska i odzwierciedla różnorodność wpływów kulturowych, jakim podlegała w odniesieniu do sytuacji politycznej lub społeczno – wyznaniowej.

Na wystawie zaprezentowano obiekty sztuki średniowiecznej po raz pierwszy od czasów powojennych obiekty ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Ekspozycję znacząco wzbogacają cenne zabytki z innych muzeów, m.in.: z Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum w Nysie, Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach i Opolu. Zbiory muzealne uzupełniają obiekty pochodzące ze śląskich kościołów, m.in. św. Bartłomieja w Głogówku i św. Jana Apostoła w Żorach. Są to głównie paramenty liturgiczne, charakteryzujące się jednocześnie wysoką wartością artystyczną.

Zgromadzone na wystawie dawne obiekty kultu i jednocześnie wybitne dzieła gotyckiej sztuki sakralnej dopełnione są fotografiami głównie w zakresie architektury, malarstwa ściennego oraz innych obiektów ruchomych, których wypożyczenie – z różnych przyczyn – nie było możliwe. Razem ilustrują pełniejszy obraz zagadnień artystycznych, wpisujących się w pojęcie śląskiego sacrum doby średniowiecza i służą przypomnieniu wielkości sztuki sakralnej w okresie gotyku na terenie Górnego Śląska.

Kuratorzy wystawy: Henryka Jarema, Andrzej Holeczko-Kiehl.

Wydarzenia towarzyszące
Koncerty muzyczne „Gotyckie inspiracje” w wykonaniu prof. Marka Toporowskiego i studentów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach:
10 września / godz. 16.00
1 października / godz. 16.00

W dniu koncertów dodatkowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Spotkania na wystawie
„O sztuce gotyckiej na Śląsku”
10 września / godz. 14.00
17 września / godz. 16.00
prowadzenie – Andrzej Holeczko-Kiehl

Spotkania przygotowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2011.

Udział w koncertach i spotkaniach organizowanych w Muzeum Śląskim w ramach bieltu wstępu na wystawę.

Wystawie towarzyszy chorał gregoriański śpiewany przez braci dominikanów z Krakowa, wydany na płytach CD w wydawnictwie MUSICON, www.musicon.pl

Pozostałe