Spotkanie autorskie wokół książki „Wędrowiec śląski” Henryka Wańka

Henryk Waniek w najnowszej książce „Wędrowiec śląski” odkrywa przed czytelnikiem Śląsk, tak dobrze znany, a jednak wciąż nieodkryty. Autor w zbiorze esejów mówi o regionie, o ludziach, a przede wszystkim o duszy Śląska, która łączy jego mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Henrykiem Wańkiem poświęcone książce „Wędrowiec śląski”, które odbędzie się 20 lutego 2024 r., o godzinie 18.00 w przestrzeni wystawy „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Henryk Waniek odkrywa przed czytelnikami Śląsk, opisując go z niezwykłą wrażliwością. W erudycyjny i inteligentny sposób opowiada o kraju i krajobrazie, o ludziach i duchowych związkach, które w różnym czasie łączyły Polaków, Niemców, Czechów i Ślązaków. Ten autorski wybór esejów obejmuje teksty, które znalazły się wcześniej w innych wyborach, a także te dotychczas nieujęte w publikacjach książkowych.

„Z pozoru Śląsk jest dobrze znany, a jednak ciągle skrywa wiele tajemnic. Ten fakt odzywa się już to w powieściach Andrzeja Sapkowskiego, Olgi Tokarczuk, Szczepana Twardocha i długiej listy pisarzy (oraz poetów) czerpiących inspirację z tego regionu. Sam do nich należę i czasem żartuję, że poza Śląskiem już nic mnie nie ciekawi…” Henryk Waniek

janusz stankiewicz1

Spotkanie autorskie to część oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” dofinansowanemu z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014–2021.

logotypy: funduszy norweskich, MKiDN, Województwa Śląskiego oraz flaga i godło Polski

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej