Strefa Otwarta / Ekspozycja „Prędkość ucieczki”

Strefa Otwarta to przestrzeń ekspozycyjna udostępniona studentom kierunków artystycznych i projektowych naszego regionu. To inicjatywa, w której zaciera się granica między instytucją – gospodarzem, a twórcą – gościem. Muzeum Śląskie wspólnie z młodymi twórcami zaprasza do śledzenia działań kreatywnych w ramach cyklicznych wystaw w gablotach na terenie zewnętrznym.

Pomysł i koordynacja: Ludwika Mach i Wojciech Bednarski.

Prędkość ucieczki  – pierwsza wystawa w Strefie Otwartej prezentująca fotografie osób studiujących w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

W astrofizyce prędkość ucieczki ciała niebieskiego oznacza minimalną prędkość początkową, jaką musi mieć obiekt, aby mógł opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego. Osoby zainspirowane tym prawem przez ostatnie miesiące badały kulturowe sensy związane z obrazowaniem Kosmosu. Przyglądały się zdjęciom powstałym w celach naukowych oraz działaniom artystycznym. Poszukiwały odniesień w codzienności lub budowały własne uniwersa. W rezultacie powstały cykle fotografii będące różnymi spojrzeniami na naszą obecność w Kosmosie.

Autorki: Julia Augustowicz / Karolina Ciebiada / Maja Kapko / Magda Kąkol / Hania Steciuk / Marta Swoszowska

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Katedra Nowych Mediów, Pracownia Fotografii
Prowadząca – dra hab. Anna Sielska, prof. ASP

• Kuratorka: dra hab. Anna Sielska, prof. ASP