Do miejsc kultu w celu oddania czci, dziękczynienia bądź uproszenia łask wędrowano niemal od początków historii ludzkości. Oprócz swych wartości religijnych pielgrzymowanie stanowiło również ważny element w poszerzaniu wiedzy człowieka. Pozwalało bowiem poznać nowe środowisko, inne obyczaje, regiony i miejscowości, co sprzyjało pogłębianiu zainteresowań. Ekspozycja zaprezentowana w Muzeum Śląskim, ma zwrócić uwagę na unikatową wartość kulturową miejsc oraz szlaków pielgrzymkowych. Jednym z nich jest droga św. Jakuba prowadząca do, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, sanktuarium w Santiago de Compostela. Szlak ten jest oznaczony przez muszlę św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów.
Wystawa, zorganizowana na zakończenie Jubileuszowego Roku Świętego Jakuba, pokazuje miejsca święte, do których pielgrzymowali i nadal pielgrzymują Ślązacy, z uwzględnieniem zarówno największych sanktuariów:
Jerozolimy, Rzymu, Santiago de Compostela, Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Góry św. Anny, Piekar Śląskich jak również miejsc lokalnego kultu. Na ekspozycji zaprezentujemy wiele zabytków związanych z pielgrzymowaniem: obrazy święte, panoramy klasztorów i miejsc kultu, dokumenty, wydawnictwa (modlitewniki, śpiewniki, „kalwaryjki”), dewocjonalia (różańce, krzyże, medaliki, plakietki, figurki), pamiątki. Celem wystawy jest przedstawienie duchowego, historycznego oraz obyczajowego znaczenia pielgrzymowania, zarówno w przeszłości, jak i w chwili obecnej.
Podczas zwiedzania można zobaczyć film „Serce Śląska” poświęcony Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich. Film został wsparty ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.
Spotkania towarzyszące wystawie:
Śląskie leśne kościoły wczoraj i dzisiaj
13 stycznia 2011 / godz. 17.00 / wstęp wolny
prowadzenie – ks. bp Tadeusz Szurman, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach
W drodze do Ojczyzny. O pielgrzymowaniu
10 lutego 2011 / godz. 17.00 / wstęp wolny
prowadzenie – dr Jacek Kurek, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Scenariusz i kurator wystawy: Małgorzata Paul.
Aranżacja wystawy: Mariusz Paluchiewicz, Krzysztof Głuch.
Pomysłodawca wystawy: Leszek Jodliński.