A A A
Szukaj
Close this search box.

Już 23 czerwca w Muzeum Śląskim w Katowicach rusza kolejna edycja Szychty Kreatywnej „Fajrant na Gwarku”. Czym jest fajrant? To przerwa w pracy, czas na odpoczynek, a zatem pora na wczasy!

Kolejki do pryszniców, gry i zabawy w świetlicy ośrodka wypoczynkowego, wspólne posiłki w stołówce, krótko mówiąc – letniskowe legendy. Kto jeździł na turnusy wakacyjne, ten wie.

W ramach wakacyjnego odpoczynku chcemy zaprosić do odwiedzenia wystawy „Ostatnie takie lato”, stworzonej w oparciu o zdjęcia Marcina Wojdaka, oraz zobaczenia aranżacji specjalnie zaprojektowanej przez studentki ASP w Krakowie. Przygotowaliśmy również gratkę dla wielbicieli plakatów – wystawę plenerową „Bażant w polu, stonki mniej”. Na terenie zewnętrznym Muzeum Śląskiego będzie można przejść się pomiędzy reprodukcjami plakatów z kolekcji Muzeum Śląskiego nawiązujących do wakacji, spędzania czasu wolnego oraz dbania o wspólną przestrzeń do wypoczynku.

A może spacer po ogródkach działkowych? W wybrane soboty zapraszamy do zapoznania się z historią tych urokliwych miejsc na terenie Katowic. Dla pasjonatów fotografii przygotowaliśmy warsztaty „W pełnym słońcu”. Plenerowe warsztaty fotograficzne przyjmą formę pikniku artystycznego. W wybrane środy lipca będziemy mogli wyobrazić sobie, że wraz z najmłodszymi i ich opiekunami wsiadamy do pociągu i wyruszmy na „Rodzinne wczasy zakładowe”, a w wybrane środy sierpnia wspólnie zmierzymy się z zośką, z kulaniem felgi lub grą w knefle.

Czas na fajrant!

PROGRAM:

  • „Rodzinne wczasy zakładowe” / warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat wraz z opiekunami

     

    Terminy:
    – 5.07 / godz. 11.00
    – 19.07 / godz. 11.00

Dzieci wraz z opiekunami zapraszamy w podróż po wystawie „Ostatnie takie lato” – dla opiekunów może to być sentymentalny powrót do czasów ich młodości, dla dzieci ciekawostka, jak można było spędzać wakacje 30 –40 lat temu. Na zakończenie turnusu każdy wykona kartkę z pozdrowieniami, którą później wyślemy na wskazany adres.

Dziecko maluje na białej kartce.
Grupa ludzi pochyla się nad stołem.
  • Letnie spacery po ogródkach działkowych

Terminy: 15.07 i 5.08. /  godz. 10.00

Letnie spacery będą poświęcone historii zorganizowanych form spędzania czasu wolnego w mieście, łączących tradycyjną uprawę roślin z aktywnym wypoczynkiem dzieci i dorosłych.
W okresie międzywojennym na terenie Katowic w dwóch miejscach powiązano w jedną całość ogródki działkowe i ogrody jordanowskie, co było ewenementem na skalę kraju.
Podczas dwugodzinnych spacerów zostaną omówione rodzinne ogrody działkowe i towarzyszące im ogrody jordanowskie, w sobotę 15 lipca – przy ul. Barbary 18,  w sobotę 5 sierpnia – przy ul. Gliwickiej 233.


  •  Wakacyjne warsztaty fotograficzne „W pełnym słońcu” 
    8.07, godz. 11.00

Plenerowe warsztaty fotograficzne przyjmą formę pikniku artystycznego. Podczas spotkania zajmiemy się eksperymentalnymi technikami bezkamerowymi i wykorzystamy twórczą funkcję promieni słonecznych. Do powstania unikalnych wizerunków wykorzystamy między innymi rośliny znalezione na terenie zewnętrznym Muzeum Śląskiego.

Grupa ludzi robi zdjęcia. W tle wyciąg szybowy i budynki Muzeum Śląskiego.
Kobieta skacze przez skakankę. W tle mężczyzna przechodzi przez trawnik.
  • Środy z dawnymi grami i zabawami podwórkowymi / zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat wraz z opiekunami

Terminy:
– 2.08 / godz. 11.00
– 9.08 / godz. 11.00

Co jest potrzebne, aby kulać felgi? Czy każdy da radę poskakać w kestle? Czym jest szlojder? Czy zośka ma coś wspólnego z imieniem dziewczyny? W wybrane sierpniowe środy zapraszamy dzieci z opiekunami do zagrania w dawne gry podwórkowe na świeżym lufcie.

  • „Turnus na Gwarku” / zajęcia dla grup półkolonijnych

Wydarzenie skierowane do grup zorganizowanych (półkolonie) / od środy do piątku (12.07.–31.08) od godz. 10:00 

Wakacje, które nie odbędą się w luksusowym hotelu nad pięknym basenem, na które nie polecicie samolotem. Będą to jednak wakacje, które dostarczą wielu emocji – już od momentu czekania w tłumie innych uczestników na wejście do pociągu, który zawiezie nas nad polskie morze, jezioro bądź do domków letniskowych ukrytych w lesie. Na naszym turnusie wczasowym przekonacie się, że od świtu do zmierzchu można przebywać na świeżym powietrzu, a dzień można zakończyć potańcówką zorganizowaną w miejscowej stołówce. Grupy półkolonijne zapraszamy w podróż po wystawie „Ostatnie takie lato”, na której zobaczymy, jak wyglądały wakacje 30–40 lat temu.

Grupa dzieci z opiekunem. W tle budynki należące do Muzeum Śląskiego.
Budynek Muzeum Śląskiego. W tle wyciąg szybowy.
  • Quest dotyczący plenerowej wystawy plakatów z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach „Bażant w polu, stonki mniej” / 23.06–27.08

 

W ramach tegorocznej Szychty Kreatywnej proponujemy zabawę, dzięki której możecie poznać mały fragment naszej kolekcji polskiego plakatu i zwiedzić teren zewnętrzny Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie znajdziecie osiem reprodukcji dzieł związanych z wakacjami, spędzaniem czasu wolnego i dbaniem o wspólną przestrzeń wypoczynkową. Zachęcamy do pobrania przygotowanego przez nas questa i spacerowania alejkami wokół muzeum w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące poszczególnych prac. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi będziecie mogli odebrać drobne upominki!

Quest do pobrania w kasie głównej

 

  • Wernisaż wystawy  „Ostatnie takie lato” oraz spotkanie z autorem zdjęć Marcinem Wojdakiem / 7.07. godz. 18.00

 

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy artystycznej „Ostatnie takie lato”, będącej prezentacją zdjęć autorstwa Marcina Wojdaka, w aranżacji specjalnie zaprojektowanej przez studentki ASP w Krakowie.

Marcin Wojdak – fotograf, pisarz oraz podróżnik, prowadzi znany profil na Instagramie „Cosmoderna” (obserwuje go już ponad 26 tysięcy osób), gdzie prezentuje sentymentalne fotografie z odwiedzonych przez siebie PRL-owskich ośrodków wczasowych.

Mężczyzna w okularach.
SONY DSC
  • Wystawa „Ostatnie takie lato” / 7.07-10.09.2023

Kuratorzy: Monika Iwanowska, Magdalena Niziołek, Agata Picheń-Kowalska

Wczasy wszystkim dobrze się kojarzą. Wystawa „Ostatnie takie lato” pozwoli nam udać się w podróż, której nie da się zarezerwować przez internet – nie będzie to opcja all-inclusive, a po jeziorze nie popływamy luksusowym jachtem, ale rowerem wodnym bądź kajakiem.

Ekspozycja może wywoływać nostalgię za przeszłością, ponieważ jest opowieścią o minionych latach, które dla wielu mieszkańców Śląska, a także innych regionów, są bardzo ważne. Wakacje z dzieciństwa kojarzą się – niezależnie od czasów – z odpoczynkiem i relaksem, w mniej lub bardziej zorganizowanej formie, rozrywką, wieczornymi dancingami w lokalnych stołówkach i rodzinną rekreacją na świeżym powietrzu.

  • Quest do wystawy  „Ostatnie takie lato” / lipiec – wrzesień

 

Który kierunek wakacyjny był najpopularniejszy w latach 60. i 70.? Czym jest brda? Czy w Ustroniu naprawdę są „piramidy”? Z tymi oraz innymi pytaniami trzeba będzie się zmierzyć, zwiedzając naszą wystawę „Ostatnie takie lato”. Na wytrwałych wczasowiczów, którzy udzielą poprawnych odpowiedzi, będzie czekać drobny upominek od kierownika ośrodka.

Quest do pobrania w kasie głównej

 

Kobieta pomaga chłopcu.

Zakup biletów jest możliwy za pośrednictwem strony internetowej oraz w kasie muzeum.

 

 

Szychta Kreatywna to część oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach” dofinansowanemu z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014–2021.

Zrzut ekranu 2023 05 31 o 13.58.30                                          Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej