A A A

Wakacje w Muzeum Śląskim

Choć wakacje kojarzą się z opalaniem, plażą i czasem spędzonym na świeżym powietrzu, zachęcamy wszystkich do wizyty w Muzeum Śląskim! Na wakacyjne miesiące przygotowaliśmy wiele wydarzeń, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Czekają na Was warsztaty, oprowadzania, a dla tych bardziej aktywnych gra terenowa i joga na trawie!

Warsztaty, wernisaż oraz wiele innych…

Już 5 lipca o 11.00 zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na rodzinne spotkanie na wystawie malarstwa Jerzego Dudy Gracza, gdzie każdy będzie miał okazję poznać inspiracje muzyczne twórcy. W drugiej część spotkania, uczestnicy wykonają pracę plastyczną inspirowaną wystawą. Wstęp: 15 zł / dziecko, opiekunowie są zobowiązaniu dokupić w kasie bilet za 1 zł.

13 lipca o 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy „Dobiesław Gała. Metaobszary”. Charakterystyczne dla twórczości Dobiesława Gały – artysty rzeźbiarza – jest tworzenie hybryd rysunku i rzeźby oraz malarstwa i rzeźby. Rozpoczynając od płaskiej powierzchni arkusza papieru czy podobrazia, twórca stosuje zabiegi odbiegające od klasycznego rysowania czy malowania. Nacinanie, wydrapywanie, wgniatanie czy też mnogie nawarstwianie farb, pigmentów i żywic sprawiają, że ostatecznie zmienia się definicja tego, z czym mamy do czynienia.

Dzięki niezwykle wszechstronnemu podejściu do sztuki Dobiesław Gała eksploruje w swojej twórczości rozmaite obszary, łącząc zróżnicowane style i techniki. Jego prace pełne są intrygujących kontrastów i nieoczywistych połączeń, które prowokują widza do refleksji nad naturą rzeczywistości i miejscem, jakie w niej zajmuje – czy też w przyszłości będzie zajmował lub nie – człowiek.

Plakat do wystawy Dobiesław Gała. Metaobszary
dziecko, siedzi przy sztaludze, zaczyna rysować ołówkiem po białej kartce

Młodych miłośników architektury zapraszamy na pięciodniowe warsztaty rysunku architektonicznego, które odbędą się w dniach 10-14 lipca! Celem wakacyjnego, pięciodniowego pleneru rysunkowego jest twórczy spacer szlakiem katowickiej architektury. Będziemy nie tylko rysować architekturę, ale również opowiadać i rozmawiać o niej. Zamierzamy wspólnie przyglądać się różnorodnym zagadnieniom i opisywać je przystępnym językiem – od pojęć dotyczących urbanistyki po detale architektoniczne. Warsztaty skierowane do młodzieży powyżej 12 roku życia. Koszt: 100 zł za pakiet 5 zajęć. Prowadzenie: Sonia i Bartłomiej Pochopniowie – absolwenci Wydziałów Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej i Krakowskiej.

22 lipca  zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Tradycje od pokoleń. Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe w Polsce” przygotowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Muzeum Śląskim w związku z 20. rocznicą powstania Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10. rocznicą Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wydarzeniu towarzyszyć będą również m. in. warsztaty, pokazy i prelekcje w ramach święta rzemiosła. Więcej informacji wkrótce!

Oprowadzania kuratorskie i zwiedzanie muzeum z przewodnikiem

Tak jak w poprzednich miesiącach, w piątki o godz. 16.30 wprowadzimy Was w tajniki naszych wystaw stałych i czasowych. Podczas wakacji będziecie mogli m. in. poznać biografie artystek, których prace prezentowane są na wystawie „Pierwiastek żeński”, posłuchać o Górnym Śląsku w pradziejach, zanurzyć się w dźwięki muzyki Fryderyka Chopina towarzyszące wystawie „Chopinowi Duda Gracz”, zadać kuratorom najbardziej nurtujące pytania dotyczące sztuki współczesnej w kolekcji Muzeum Śląskiego, a także posłuchać ciekawostek z życia i twórczości takich polskich twórców jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański czy Jacek Malczewski.

Terminy i tematy oprowadzań kuratorskich można zobaczyć w kalendarzu wydarzeń.

Grupa ludzi w czasie zwiedzania wystawy wraz z przewodnikiem.

Ponadto, w soboty i niedziele wakacji zapraszamy na oprowadzania tematyczne i ścieżki zwiedzania muzeum z przewodnikiem.

Grupa zwiedzających z przewodnikiem, w tle budynek Spichlerza.

Chcecie dowiedzieć się czym zajmowali się członkowie grupy Gwarek 58? Który kierunek w sztuce kierował się snami? Kim był „śląski Steve Jobs”? I jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? O tym i nie tylko dowiecie się podczas Rajzy, czyli spaceru z przewodnikiem po wystawach stałych Muzeum Śląskiego. W każdą sobotę wraz z przewodnikiem będziecie mogli poznać najważniejsze dzieła ze zbiorów Muzeum Śląskiego znajdujące się na wystawach stałych.

Tych, których bardziej interesuje industrialne dziedzictwo muzeum zapraszamy w każdą niedzielę na ścieżkę Byzuch u Ferdynanda. Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru odkryjemy jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także opowiemy jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.

Fajrant na Gwarku, czyli kolejna edycja Szychty Kreatywnej

Kolejki do pryszniców, gry i zabawy w świetlicy ośrodka wypoczynkowego, wspólne posiłki w stołówce, krótko mówiąc – letniskowe legendy. Kto jeździł na turnusy wakacyjne, ten wie.

W ramach wakacyjnego odpoczynku chcemy zaprosić do odwiedzenia wystawy „Ostatnie takie lato”, stworzonej w oparciu o zdjęcia Marcina Wojdaka, oraz zobaczenia aranżacji specjalnie zaprojektowanej przez studentki ASP w Krakowie. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 lipca o 18.00. A może spacer po ogródkach działkowych? W wybrane soboty zapraszamy do zapoznania się z historią tych urokliwych miejsc na terenie Katowic. Dla pasjonatów fotografii przygotowaliśmy warsztaty „W pełnym słońcu”. Plenerowe warsztaty fotograficzne przyjmą formę pikniku artystycznego. W wybrane środy lipca będziemy mogli wyobrazić sobie, że wraz z najmłodszymi i ich opiekunami wsiadamy do pociągu i wyruszmy na „Rodzinne wczasy zakładowe”, a w wybrane środy sierpnia wspólnie zmierzymy się z zośką, z kulaniem felgi lub grą w knefle.

-> Więcej o Szychcie Kreatywnej i pełny program wydarzeń

Plakat promujący akcje ,,Szychta Kreatywności 2023''.
Questy i gry terenowe

Na czas wakacji przygotowaliśmy dla Was zabawy, dzięki którym będziecie mogli spojrzeć na Muzeum Śląskie i nasz kolekcję z nieco innej perspektywy.

grupa dzieci z osobą dorosłą, wspinają się po trawie, idą w stronę starych ceglanych budynków

W ramach tegorocznej Szychty Kreatywnej proponujemy zabawę, dzięki której możecie poznać mały fragment naszej kolekcji polskiego plakatu i zwiedzić teren zewnętrzny, gdzie znajdziecie osiem reprodukcji dzieł związanych z wakacjami, spędzaniem czasu wolnego i dbaniem o wspólną przestrzeń wypoczynkową. Zachęcamy do pobrania przygotowanego przez nas questa i spacerowania alejkami wokół muzeum w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące poszczególnych prac. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi będziecie mogli odebrać drobne upominki!

Quest dotyczący plenerowej wystawy plakatów z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach „Bażant w polu, stonki mniej” do pobrania w kasie głównej w terminie 23.06–27.08.

Wszystkich, którzy lubią zwiedzać muzeum aktywnie zapraszamy do udziału w letniej grze terenowej „Detektyw Ferdynand na tropie czyli szukaj sztuki”.

Kiedy? We wszystkie weekendy lipca i sierpnia (soboty i niedziele) od 10.30 do 18.00, o ile tylko pogoda pozwoli. Ponieważ część zadań trzeba wykonać w plenerze, w deszczowe dni gra nie będzie dostępna.

Kartę do gry będzie można otrzymać jako dodatek do biletu, a na finalistów będą czekać drobne upominki. Zabawa adresowana jest głównie do młodzieży i rodzin z dziećmi.

grupa ludzi rozwiązująca zagadki podczas gry terenowej
Joga na trawie
grupa ludzi podczas ćwiczeń jogi w plenerze, obok jednego ze szklanych budynków muzeum

W te wakacje joga ponownie zagości na terenie Muzeum Śląskiego!

Cotygodniowe zajęcia odbywać się będą na łące obok Holu Centralnego w każdą niedzielę, aż do 27 sierpnia 2023 o godzinie 10.00 . Potrwają około 1,5 godziny. Ćwiczenie są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych, wystarczy wygodny strój i mata do jogi lub zwykły ręcznik.

Grupy zorganizowane

Dla grup zorganizowanych przygotowaliśmy zajęcia na dwóch wystawach czasowych: „Ostatnie takie lato” oraz „Chopinowi Duda Gracz”. Zajęcia można zarezerwować telefonicznie (tel. 32 77 99 382) lub mailowo (lekcjemuzealne@muzeumslaskie.pl). Koszt zajęć: 9 zł / osoba, opiekunowie bezpłatnie.

Turnus na Gwarku – Warsztaty na wystawie „Ostatnie takie lato

Wakacje, które nie odbędą się w luksusowym hotelu nad pięknym basenem, na które nie polecicie samolotem. Dostarczą jednak wiele emocji już od momentu czekania w tłumie innych uczestników na wejście do pociągu, który zawiezie nas nad polskie morze, jezioro bądź do domków letniskowych ukrytych głęboko w lesie. Na naszym wakacyjnym turnusie przekonacie się, że czas można spędzić od świtu do zmierzchu na świeżym powietrzu, a dzień zakończyć potańcówką zorganizowaną w miejscowej stołówce. Grupy półkolonijne zapraszamy w podróż po wystawie „Ostatnie takie lato”, na której zobaczymy jak wyglądały wakacje 30/40 lat temu.

Muzyczne inspiracje – Warsztaty na wystawie „Chopinowi – Duda Gracz”

Muzyka Fryderyka Chopina, która zainspirowała Jerzego Dudę Gracza do stworzenia cyklu obrazów pokazanych na wystawie, będzie też inspiracją dla dzieci. Warsztaty plastyczne poprzedzone wizytą na wystawie będą dla uczestników warsztatów okazją do uruchomienia wyobraźni i przekształcenia melodii na obraz – pejzaż.

Pozostałe ,