A A A

Warsztaty, spotkania i wydarzenia cykliczne

Więcej szczegółów o konkretnych wydarzeniach można co miesiąc znaleźć w Kalendarzu wydarzeń. Tam też znajdują się informacje o wydarzeniach niecyklicznych, jednorazowych: koncertach, spektaklach, spotkaniach i wielu innych. Serdecznie zapraszamy!

W piątki o 17.30 zapraszamy na oprowadzania po wystawach stałych i czasowych.

Harmonogram:

  • 24.10. – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „12. Triennale Grafiki Polskiej”
  • 31.01 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Toshihiro Hamano. Beauty of Japan – tradition and modernity”
  • 7.02 – oprowadzanie po wystawie „Góra Zyndrama. tajemnicza twierdza sprzed 3700 lat”
  • 28.02 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie”

Wyruszymy w  podróż do przeszłości, będziemy podążać śladem minionych kultur, aby odkryć pradawne skarby i odpowiedzieć na nurtujące nas pytania.

Zapraszamy na cykl zajęć poświęcony wystawie „Góra Zyndrama. Tajemnicza twierdza sprzed 3700 lat.” Uczestnicy będą mieli okazję wcielić się w archeologów, poznać tajemniczy świat pradawnych ludzi i przyjrzeć się najstarszej kamiennej budowli w Europie Środkowej.  Zajęcia zakończą się kreatywnymi warsztatami, z których każde dziecko wyniesie pamiątkę, którą samo wcześniej wykona.

Harmonogram:

  • 22.03.2025 / „W poszukiwaniu skarbów”

Spotkanie przybliży nam historię powstania kamiennej fortyfikacji. W trakcie zajęć dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze skarbów, uczestnicząc w swoich małych wykopaliskach. Poznamy pracę archeologów, którzy badali Górę Zyndrama oraz mieszkańców niegdyś zamieszkujących to miejsce. Z wydobytych skarbów stworzymy małe rękodzieła, które będziemy mogli zabrać ze sobą.

  • 26.04.2025 / „Tajemnicze symbole, kości i skorupy”

Zajęcia wprowadzą nas w fascynujący świat artefaktów. Poznamy kulturę i rzemiosło pradawnych mieszkańców Góry Zyndrama. Dowiemy się jak żyli i z czego wykonywali narzędzia oraz naczynia. Będziemy mogli zobaczyć niesamowite wzory, symbole, którymi przyozdabiano ceramikę. W części warsztatowej spróbujemy odtworzyć wzory na przygotowanej ceramice i jako pamiątkę zabrać ze sobą.

  • 24.05.2025 / „Boginie, bogowie, idole wiolinowe”

Podczas spotkania spróbujemy rozwiązać zagadkę powstania glinianych statuetek- idoli wiolinowych znalezionych na Górze Zyndrama. Co maleńkie figurki mogły przedstawiać i jaka była ich rola w pradawnej kulturze? Na podstawie zdobytej wiedzy, podejmiemy próbę ulepienia z gliny miniaturowej rzeźby, którą zabierzemy ze sobą.

Prowadzenie: Katarzyna Łaciak

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z kolekcją, zostaną wprowadzeni w przestrzeń Muzeum Śląskiego. Każde spotkanie, zaczynać się będzie na innej wystawie a zakończy je działanie w wybranej technice plastycznej.

Harmonogram:

  • 1.02.2025 / 11:00 – 13:00, „Matryca i multiplikacja, czyli zabawy grafiką”

Spotkanie na wystawie „Triennale grafiki” gdzie zapoznamy się z różnymi technikami graficznymi. Tradycyjnie już- drugą część spotkania wypełni działanie plastyczne inspirowane tym co zobaczymy.

  • 1.03.2025 / 11:00 – 13:00, „Szczególna przestrzeń”

Na wystawie przekonamy się jak różne mogą być wnętrza w których przebywamy. Czy spodobają nam się te, autorstwa Toshihiro Hamano? Co byśmy w nich zmienili? Podczas spotkania zwiedzimy wystawę „Beauty of Japan – Tradition and Modernity” a podczas działania plastycznego zaprojektujemy naszą idealną przestrzeń.

Prowadzenie: Monika Iwanowska

Tegoroczny cykl „Młoda pracownia” związany będzie z grafiką warsztatową.

Zapraszamy do zabawy artystycznej. Zainteresowani spotkają się z techniką rysunku, malarstwa, z techniką odbijania. Będziemy uczyć się projektować.     

Warsztaty będą cyklem prowadzącym dzieci krok po kroku do powstania matrycy linorytniczej, a następnie odbitki – linorytu. Jest możliwość uczestniczenia w pojedynczych zajęciach, które będą funkcjonowały jako niezależne spotkania, stanowiąc satysfakcjonującą, edukacyjną zabawę artystyczną.  

Harmonogram:

  • 08.02.2025 / 11:00 – 13:00, „Ziarko do ziarnka, aż zbierze się miarka”

Zasada jest jedna, jeśli chcemy „coś” zrobić, to musi to trwać… Tak również jest z wycinaniem matrycy, czas tworzenia jest jednak fascynującą zabawą, która wcale nie jest nudna, a chęć zobaczenia gotowej odbitki daje siłę i motywacje do działania. 

  • 08.03.2025 / 11:00 – 13:00, „Narzędzi moc…”

 Warsztat grafika pełen jest różnych przedmiotów, które poznamy w trakcie zajęć. Dowiemy się jakie mają przeznaczenie, są przecież niezbędne. Dla jednych najbardziej atrakcyjne będą wałki linorytnicze, a dla innych „kręcenie” prasą drukarską. To co „wyjdzie” spod prasy będzie prawdziwą niespodzianką.

  • 12.04.2025 / 11:00 – 13:00, „Czy coś jeszcze?”

Czarno-białe linoryty są oryginalne i atrakcyjne, ale okazuje się, że można dodać do nich kolor. A raz wycięta matryca może posłużyć do stworzenia kilku odbitek, z czego na niektóre będzie można nanieść kolor akwarelą. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzą się jak to zrobić i jakich zasad należy się trzymać. 

Prowadzenie: Monika Czernik-Czublun

Harmonogram:

  • 13.03. 2025 / godz. 11.00 – oprowadzanie po wystawie „Góra Zyndrama. Tajemnicza twierdza sprzed 3700 lat” 

Na wystawie po raz pierwszy można zobaczyć ok. 1000 artefaktów z najstarszej kamiennej fortyfikacji w Europie Środkowej – Góry Zyndrama. Zostały na niej zgromadzone wybrane zabytki, które pozyskano w trakcie wykopalisk, w tym m.in. przedmioty wykonane z poroża, kości, bursztynu i brązu.

Prowadzenie dr Renata Abłamowicz

  • 03.04.2025 / godz. 11.00 – oprowadzanie po wystawie „Powrót do Avalonu”

Wystawa wprowadza nas w labirynt świata na pograniczu rzeczywistości i magii. Na tajemniczej wyspie Avalon każdemu ujawniają się inne dziwy: uśpieni rycerze, zwierzęta, głosy, poświaty, refleksy. Ekspozycja prezentuje kostiumy autorstwa Jerzego Michała Murawskiego do spektaklu Merlin Czarodziej, którego premiera odbyła się w 2002 roku w Teatrze Lalka w Warszawie, w adaptacji i reżyserii Wojciecha Szelachowskiego, oraz kostiumy przygotowane przez artystę specjalnie dla Muzeum Śląskiego.

Prowadzenie: Magdalena Kędzierska

  • 08.05.2025 / godz. 11.00 – oprowadzanie po wystawie „Dormitorium”

Spotkanie rozpocznie się w bibliotece od krótkiego wykładu połączonego z projekcją filmu.

Wystawa będzie prezentacją prac Tomasza Górnickiego. Artysta wystawiał je nie tylko w prestiżowych galeriach w Polsce i za granicą, ale także na ulicach, by wzbudzić dyskusję… o świecie. Tomasz Górnicki to nie tylko rzeźbiarz, ale również performer.  Rzeźbienie to dla niego pisanie pamiętnika w formie przestrzennej.

Prowadzenie: Łukasz Szostkiewicz

  • 5.06.2025 / godz. 11:00 – warsztaty „Malujemy pejzaż w plenerze”

Zajęcia rozpoczną się w przestrzeni Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945, ale zasadnicza część będzie miała miejsce w plenerze w okolicy muzeum. Każdy uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił w malarstwie akrylowym.

To doskonała okazja, aby rozwijać swoje artystyczne zdolności i spędzać czas w twórczy sposób. Malarstwo jest idealną formą osobistej ekspresji i drogą do samodoskonalenia. Zajęcia pozwalają utrzymać sprawność manualną.

Obrazy, które powstaną w trakcie warsztatów będą własnością uczestników warsztatów.

Korzyści z uczestnictwa: wspomaganie koncentracji, logicznego myślenia i umiejętności manualnych oraz zacieśnianie więzi społecznych.

Harmonogram:

  • 15.03. 2025 / 14:00 – 15:00, „Historia edukacji Głuchych na świecie. Kto był pierwszym nauczycielem Głuchych?”

Za pierwszego nauczyciela głuchoniemych uważa się benedyktyńskiego mnicha Pedro Ponce de Leon (1520–1584) z klasztoru św. Salwadora. Najpierw uczył niesłyszącego arystokratę Gaspara Burgosa, a następnie innych niesłyszących. Pedro Ponce odegrał ogromną rolę w zmianie oficjalnego podejścia do osób niesłyszących.

  • 17.05.2025 / 14:00 – 15:30, „Historia Głuchych „Ojciec głuchoniemych”: kim jest Charles-Michel de L’epe?”

Jak Charles-Michel zdecydował się dać głos osobom głuchym i niemym? Charles-Michel de l’Epée wynalazł w XVIII wieku język migowy, który ewoluował i zmieniał się, ale idea takiego języka ma już 300 lat. W 1760 roku Charles-Michel de l’Epée założył pierwszą publiczną szkołę dla głuchoniemych, Nationale des Sourds-Muets à Paris.

Prowadzenie: dr Michał Justycki
Tłumacz PJM: Karolina Rogowska

Chcecie  nauczyć się lepić figurki z masy cukrowej? Zapraszamy na warsztaty.

Terminy zajęć:

  • 23.10.2024 / 17:00 – 18:30
  • 20.11.2024 / 17:00 – 18:30
  • 15. 01.2025 / 17:00 – 18:30

Kolaż z gazet. Kolaż jest techniką artystyczną polegająca na tworzeniu kompozycji z różnorodnych materiałów plastycznych. Zapraszamy na warsztaty.

Terminy zajęć:

  • 12.02.2025 / 17:00 – 18:30
  • 12.03.2025 / 17:00 – 18:30
  • 16.04.2025 / 17:00 – 18:30

Prowadzenie: dr Michał Justycki
Tłumacz PJM

Cykl ,, Motywy znane i lubiane” jest adresowany do osób niesłyszących i słyszących. Prelekcje przybliżają postacie i motywy mocno osadzone w kulturze, także popularnej. Wykłady prowadzone w Polskim Języku Migowym. Wykłady nie są tłumaczone na język mówiony.

Harmonogram:

  • 15.02.2025 / 14:00 – 15:30, „Gargulce, dlaczego demoniczne stworzenia zdobią ściany kościołów katolickich”.

Na ścianach kościołów katolickich w Europie można zobaczyć przerażające rzeźby o demonicznym wyglądzie – gargulce i chimery. Kamienne potwory zdobią fasadę słynnej katedry Notre Dame. Co tam robią, kościół chrześcijański to budowla poświęcona Bogu?

  • 12.04.2025 / 14:00 – 15:30 „Oczy otwarte na Ślepców. Przypowieść o ślepcach Bruegla Starszego”

„Zostawcie ich w spokoju: są ślepymi przywódcami ślepych; a jeśli ślepy prowadzi ślepego, obaj wpadną do dołu”.

Sześciu niewidomych mężczyzn porusza się w łańcuchu po pochyłym zboczu. Przewodnik potyka się, a za nim do dołu wpada inny niewidomy. Pozostali spotkają się z tym samym, jeśli „nie zobaczą światła”. Fabuła opiera się na biblijnej przypowieści (Mt 15,14): „Zostawcie ich w spokoju: są ślepymi przywódcami ślepych; a jeśli ślepy prowadzi ślepego, obaj wpadną do dołu”. Bruegel, korzystając z oryginalnego źródła, próbował ucieleśnić ideę „ślepego” społeczeństwa, które straciło wolę walki i biernie podąża za losem i fortuną.

  • 14.06.2025 / 14:00 – 15:30, „Juan Fernandez de Navarrete (1526-1579)”

Juan Fernandez de Navarrete (1526-1579)” nazywany El Mudo (Głuchoniemy), to hiszpański artysta o złożonym i ciekawym życiu. Jego manierystyczna twórczość przejawia początki potężnego hiszpańskiego realizmu „złotego wieku”.

Prowadzenie: dr Michał Justycki