Weekend Kobiet w Muzeum Śląskim w Katowicach / 8-10.03.2024 r.

Gorąco polecamy wydarzenia, które przygotowaliśmy dla Was z okazji Dnia Kobiet.

Podczas specjalnych oprowadzań kuratorskich i tematycznych opowiemy o kobietach, których twórczość i historie prezentujemy w przestrzeniach wystawienniczych naszego muzeum.

08.03.2024 / piątek / godz. 17.30

„Powabne, troskliwe i święte, czyli kobiety Erwina”.

Oprowadzanie kuratorskie po Galerii plastyki nieprofesjonalnej. Opowieść ilustrowana obrazami wybitnego śląskiego malarza Erwina Sówki, prezentowanymi na wystawie stałej w Muzeum Śląskim. Spotkanie poprowadzi Sonia Wilk.

🎫 Bilety w cenie 7 zł do kupienia w kasie lub online

09.03.2024 / sobota / godz. 16.00

„Artystki, robotnice, matki i święte. O kobietach Muzeum Śląskiego”.

Oprowadzanie tematyczne. Od bohaterek obrazów polskich malarzy, przez artystki współczesne poddające krytyce różne koncepcje kobiecości, aż po święte wspomożycielki i śląskie kobiety, które od pokoleń kształtowały tożsamość Górnoślązaków.

🎫 Bilety do kupienia w kasie lub online

10.03.2024 / niedziela / godz. 16.00

„Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Kuratorka wystawy Beata Lisicka przybliży postać naszej wybitnej himalaistki, która do dziś fascynuje, motywuje oraz inspiruje nowe pokolenia. Była rzeczniczką środowiska wspinaczkowego kobiet i propagatorką ich samodzielności na wyprawach. Kobieta charyzmatyczna, odważna, dzielna i zdeterminowana. Kobieta wielu żywiołów, która pomiędzy kolejnymi wyprawami próbowała swych sił także jako kierowca rajdowy.

🎫 Bilety do kupienia w kasie lub online

Liczba miejsc ograniczona.

W ten weekend zapraszamy także na pozostałe wydarzenia:

09.03.2024 / sobota / godz. 11.00 i 14.00

Warsztaty dla dorosłych „Żywy kamieniołom” w ramach „Szychty kreatywnej” z Agnieszką Chećko z GEOsfery Jaworzno.

Wykład obejmuje omówienie historii geologicznej Ziemi oraz odniesienie do zapisu kopalnego dostępnego w wyrobiskach poeksploatacyjnych naszego regionu (w trakcie wykładu zostaną zaprezentowane oryginalne skamieniałości megafauny). W części warsztatowej uczestnicy zaprojektują zagospodarowanie kamieniołomu. Każdy z uczestników otrzyma geologiczny „upominek”!

🎫 Bilety do kupienia w kasie lub online

10.03.2024 / niedziela / godz. 11.30

„Byzuch u Ferdynanda” – oprowadzanie po terenie zewnętrznym muzeum z przewodnikiem.

🎫 Bilety do kupienia w kasie lub online

Z tej okazji polecamy także publikacje o ważnych kobietach w kulturze i sztuce, dostępne w naszej muzealnej bibliotece. Dzień Kobiet to dobry pretekst, aby zapoznać się z życiorysami i twórczością nietuzinkowych artystek. Zapraszamy!

Czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego // poziom -2