Weekend majowy z przewodnikiem w Muzeum Śląskim / 1–5.05.2024 r.

Jak najlepiej zwiedzać Muzeum Śląskie? Z przewodnikiem!

W weekend majowy 2024 zapraszamy na oprowadzania po galeriach stałych i terenie zewnętrznym Muzeum Śląskiego w Katowicach. Podczas oprowadzań naszymi standardowymi ścieżkami zwiedzania opowiemy Wam o wyjątkowej „Żydówce z cytrynami”, zdradzimy tajemnice śląskiego Kopciuszka, zastanowimy się, co robiły konie w kopalni i być może spotkamy beboka lub utopca. A jeśli interesują Was tematy związane z rolą kobiet w sztuce i przemyśle, jesteście miłośnikami kotów albo po prostu chcecie poświętować 95 urodziny Muzeum Śląskiego i dowiedzieć się czegoś więcej o jego historii, to zapraszamy również na oprowadzania tematyczne.

Każdy znajdzie coś dla siebie, w końcu to #naszemuzeum!

HARMONOGRAM OPROWADZAŃ:

• 01.05.2024 / środa / godz. 12:00 – „Duchy kopalni, czyli opowieść o śląskich strachach i dziwach”
  • 01.05.2024 / środa / godz. 16:00 – „Gyburstag! – 95-lecie Muzeum Śląskiego”
  • 02.05.2024 / czwartek / godz. 12:00 – „Rajza po Muzeum, czyli wystawy stałe w pigułce”
  • 02.05.2024 / czwartek / godz. 17:30 – „Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim”
  • 03.05.2024 / piątek / godz. 12:00 – „Skond my som? Czyli historia i kultura Górnego Śląska w pigułce”
  • 03.05.2024 / piątek / godz. 16:00 – „Artystki, robotnice, matki i święte – kobiety Muzeum Śląskiego”
  • 04.05.2024 / sobota / godz. 12:00 – „Skond my som? Czyli historia i kultura Górnego Śląska w pigułce”
  • 04.05.2024 / sobota / godz. 16:00 – „Rajza z kotami – o kotach w kulturze i sztuce”
  • 05.05.2024 / niedziela / godz. 11:30 – „Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim”

🎫 Bilety do kupienia w kasie biletowej lub online

Liczba miejsc ograniczona.

Godziny otwarcia muzeum w czasie długiego weekendu majowego: 10.00–20.00.

„GYBURSTAG! – 95-lecie Muzeum Śląskiego”

95 lat to piękny wiek i wyjątkowa okazja do świętowania, dlatego zapraszamy wszystkich miłośników historii regionalnej na oprowadzanie tematyczne, podczas którego opowiemy o burzliwych losach naszej instytucji. Kopalnie węgla kamiennego, nieistniejące budynki, wędrujące zbiory i pokoje dawnego Grand Hotelu – nasze Muzeum skrywa wiele tajemnic, które postaramy się częściowo odkryć podczas zwiedzania terenu zewnętrznego i galerii stałych. Zapraszamy na gyburstag!

„Artystki, robotnice, matki i święte – o kobietach Muzeum Śląskiego”

Oprowadzanie tematyczne opowiadające o kobietach, których twórczość i historie prezentujemy w przestrzeniach wystawienniczych naszego Muzeum. Od bohaterek obrazów polskich malarzy, przez artystki współczesne poddające krytyce różne koncepcje kobiecości, aż po święte wspomożycielki i śląskie kobiety, które od pokoleń kształtowały tożsamość Górnoślązaków – podczas oprowadzania poznamy kim były i jakie historie skrywają w swoich życiorysach.

„Rajza z kotami – o kotach w kulturze i sztuce”

To szczególna okazja, by wraz z przewodnikiem Muzeum Śląskiego poznać historię naszych zwierzęcych towarzyszy. Jak doszło do udomowienia kota? Co symbolizował kot w kulturze średniowiecza? Czy kot towarzyszył Górnoślązakom w ich codziennej pracy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas oprowadzanie w sobotę 4 maja o godz. 16:00.